Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Lublinie powstanie francusko-polsko-ukraińskie centrum europejskie?

Aleksandra Dunajska
Małgorzata Genca
Centrum, które ma powstać w Lublinie, miałoby przygotowywać ukraińskie kadry do procesu integracji z Unią Europejską.

O polsko-ukraińskim uniwersytecie mówiło się w Lublinie przez lata. Ostatecznie zabrakło jednak politycznej woli, żeby ideę wcielić w życie. Teraz rodzi się nowa koncepcja. - Chodzi o stworzenie w Lublinie francusko-polsko-ukraińskiego centrum europejskiego - mówił w środę prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

- Jego celem ma być przygotowywanie kadr rządowych i samorządowych Ukrainy do uczestniczenia w procesie integracji z Unią Europejską. Chodzi m.in. o zapoznanie się z systemem prawa europejskiego, zdobycie kompetencji umożliwiających funkcjonowanie na rynku UE - wyjaśniał Mariusz Sagan z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Na razie prace nad powstaniem Centrum Europejskiego są na bardzo wstępnym etapie. Inicjatywa ma być realizowana we współpracy z francuskim Nancy, miastem partnerskim Lublina. - W sierpniu będziemy gościć w Lublinie delegację z Nancy, w planach są rozmowy m.in. na temat powstania centrum. Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat - dodał Mariusz Sagan.

W Lublinie o trudnej historiiJuż dzisiaj rusza zaś dwudniowa konferencja dotycząca stosunków polsko-ukraińskich w XX i XXI wieku. UMCS organizuje ją wspólnie z trzema uczelniami ukraińskimi.

- W relacjach polsko-ukraińskich bolesne doświadczenia ciągle żyją. Historia jest elementem teraźniejszości, ale też problemem do rozwiązania w przyszłości. Jedno z ważnych pytań tej konferencji brzmi: dlaczego przezwyciężenie trudnej historii jest tak skomplikowane - zastanawiał się prof. Marek Pietraś z Wydziału Politologii UMCS. - Niezwykłość tej konferencji polega na tym, że przyznaje ona intelektualistom rolę w kreowaniu rozwiązań istotnych dla obu państw - podkreślał.

- Tak naprawdę nadal jesteśmy na początku drogi. Potrzeba jeszcze co najmniej półtora pokolenia, żebyśmy w relacjach z Ukraińcami doszli do punktu, w którym jesteśmy dziś z Niemcami - oceniał prof. Janusz Wrona, historyk z UMCS.

W gronie uczestników konferencji znaleźli się m.in. prof. Adam Daniel Rotfeld, dyplomata, w 2005 roku minister spraw zagranicznych, a także goście z Ukrainy, wśród nich prof. Petro Bech, prorektor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki oraz prof. Ihor Cependa, rektor Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka. - Chcemy, aby w przyszłości podobna konferencja odbyła się też na Ukrainie - deklarował prof. Stanisław Michałowski.


Zobacz także:
Studenci Wydziału Artystycznego UMCS wykonali drzeworyt przedstawiający noblistów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski