Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest tak zwany „Inteligentny dom”?

Redakcja
nadesłane

Ponad połowa Polaków łapie się za głowę na samą myśl, że wychodząc z domu nie będzie musiała się przejmować tym, czy w końcu żelazko odłączyliśmy, czy jednak po naszym powrocie zobaczymy dom stojący w płomieniach. Myśląc o tak nowoczesnym rozwiązaniu przed naszymi oczyma okazuje się wielka kosztowna willa z wieloma skomplikowanymi technologiami połączonymi z wypasionym komputerem, który będzie komunikował się z nami na każdym kroku- nic mylnego, te czasy jeszcze nie zastały, dlatego w tym artykule zdementujemy wszelkie wątpliwości.

Jak wygląda system inteligentnego domu?

Inteligentny dom to zbiór popularnych i powszechnie znanych nam urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Przykładowo głośnik, inteligentne gniazdka, kamera, czujnik bezprzewodowy, sensor na drzwi lub okno, żarówka LED z wi-fi, jak i gotowych zestawów złożonych z kilku kamer i stacji kontrolnej, czy czujnika ruchu. Instalację Smart Home można zamontować często w zupełności samodzielnie- w tym przypadku nie musimy tracić pieniędzy na zamontowanie przez profesjonalistę. Zamontowanie wszelakich urządzeń, jak sama konfiguracja jest prosta czynnością, ponieważ producenci oferują jasne systemy zarządzania z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Całą operację przeprowadzamy na telefonie lub tablecie obsługując przeznaczone do tego aplikacje. Wszystko możemy dopasować do własnych potrzeb, czy stylu życia.

Jak sterować inteligentnym domem?

Pojedynczymi urządzeniami sterujemy dedykowanymi aplikacjami mobilnymi. Producenci tworzą takie dla swoich marek, więc dobierając kolejne elementy, warto dobierać sprzęt jednego producenta. W przeciwnym razie może to w jakiś sposób utrudnić nam życie, ponieważ telefon, czy tablet zapełni nam się różnorodnymi aplikacjami. Jednakże producenci dbają często o kompatybilność z większymi systemami, jak np. IFTTT, wtedy kontrola nad smart home zawiera się w tym właśnie systemie.

Jaka jest cena instalacji inteligentnego domu

Szacuje się, że przeciętny koszt systemu fizycznego inteligentnego domu dla nieruchomości około 100 – 120 metrowej wynosi około 20-30 tysięcy złotych. Najtańsze kosztują od 10 do kilkunastu tysięcy złotych. Przyjmuje się, że minimalna stawka za instalację podstawowego systemu to około 200 zł/mkw, natomiast same zestawy startowe możemy kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, a mówiąc konkretnie za mniej niż 600 zł.

Po co mi inteligentny dom?

· Podnosi standard bezpieczeństwa w naszym domu, w mieszkaniu, czy także w firmie

· Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod nieobecność właściciela

· Pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą

· Dzięki smart home, możemy sterować multimediami w domu

· Poprawia w dużym stopniu komfort naszego życia

Dzięki systemom Smart Home nasze domy, firma i mieszkanie staną się bezpieczniejsze. Podczas dłuższej nieobecności żarówki LED wi-fi mogą włączać się i gasnąć, w określonej kolejności, w wytypowanych pomieszczeniach. W ten sposób będą imitować naszą obecność.

Gniazdka Smart Plug sprawią, że przez włączone żelazko, kuchenke, telewizor lub wentylator nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Zasilanie dla inteligentnego gniazdka odłączysz w każdej chwili smartfonem, a także w ten sam sposób włączymy czajnik, który zacznie podgrzewać wodę 10 minut przed naszym przybyciem.

W sytuacji, gdy wyjechaliśmy na wakacje możemy dowiedzieć się co dzieje się w domu. Kamery IP zapewniają stały podgląd pomieszczeń, w których zostaną ustawione.

Inteligentny dom ustrzeże nas także od wielu katastrof. Przykładowo rano spiesząc się do pracy nie wyłączyliśmy żelazka lub nie zakręciliśmy gazu. Wyspecjalizowane czujniki gazu powiadomią nas o tym fakcie, aktywując alarm w telefonie. Gdyby doszło do zalania również dowiemy się o tym, bo czujnik zalania zareaguje natychmiast. Na podobnej zasadzie funkcjonują czujniki tlenku węgla i czujniki dymu, ostrzegając przed śmiercionośnymi gazu.

Dzięki tak nowoczesnej technologii możemy zacząć rozkoszować się wygodą, a także bardzo dobrze zadbać o wspólne bezpieczeństwo.

Tekst powstał przy współpracy z Katarzyną Atras, uczennicą VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski