MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KUL jedyną uczelnią w Polsce, która rekrutuje na Psychoterapię Uzależnień

OPRAC.: Anna Chlebus
archiwum
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II stał się jednym z trzech podmiotów w Polsce i jedyną uczelnią wyższą, która uzyskała akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Nabór na nowy kierunek rusza 30 kwietnia, kończy się 31 maja. Zajęcia rozpoczynają się w październiku.

- Nie tylko narkotyki czy alkohol, ale także internet, gry wideo, media społecznościowe, pornografia – to uzależnienia XXI wieku, które zagrażają dorosłym, ale też dzieciom i młodzieży. Osobom z tymi problemami pomagają psychoterapeuci uzależnień, których będzie kształcił - zapowiada Monika Stojowska z biura prasowego KUL.

Kim jest psychoterapeuta uzależnień?

- To profesjonalista, który ma pomóc osobie uzależnionej jak radzić sobie z emocjami i problemami, a także przywrócić jej właściwą hierarchię wartości. W razie potrzeby kieruje do dalszego leczenia - tłumaczy Stojowska. - Uczestnicy szkolenia specjalizacyjnego przygotowanego przez KUL zapoznają się z wiedzą z zakresu podstaw psychoterapii uzależnień, psychologii klinicznej, nauk medycznych, nauk społecznych i neuronauki.

Studenci kierunku nabędą także praktyczne umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w leczeniu osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, a także pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych.

- Specjalizacja psychoterapia uzależnień, którą proponuje nasza uczelnia, po otrzymaniu rekomendacji z Ministerstwa Zdrowia, jest ukoronowaniem kilku dekad pracy naszych naukowców, szczególnie Instytutu Psychologii Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej. Mamy bardzo dobrych specjalistów, a nasz uniwersytet jest jednym z niewielu, który podejmuje się tej aktywności – mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Koordynatorką przedsięwzięcia jest dr prof. Iwona Niewiadomska, która w Instytucie Psychologii KUL kieruje pracami Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej. Jest też konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii uzależnień.

- Potrzebujemy specjalistów do pomocy osobom już uzależnionym, ale także musimy przygotować się na ewentualną pandemię uzależnień, głównie związanych z tym, jak korzystamy z Internetu, gier hazardu. Być może problemem będzie uzależnienie od nielegalnych substancji psychoaktywnych, tak jak w USA czy Europie Zachodniej – mówi prof. Niewiadomska.

- Nowe uzależnienia, choćby takie jak od Internetu i urządzeń z ekranami, mogą stać się poważnym wyzwaniem dla społeczeństwa. Mieszkańcy krajów Europy Zachodniej codziennie korzystają z telefonów, tabletów czy laptopów przez około 6 godzin dziennie - dodaje Stojowska. - Z badania „Nastolatki 3.0.” wynika, że młodzi korzystają z internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie. W weekendy to aż 6 godzin i 16 minut. I z roku na rok ten czas się wydłuża. Nie wykluczone, że gros przyszłych pacjentów będą to osoby uzależnione właśnie od Internetu. I to im właśnie pomagać będą absolwenci kursu oferowanego przez KUL.

Szkolenie specjalizacyjne potrwa 4 lata - obejmuje 1728 godzin szkolenia specjalizacyjnego zorganizowanego przez akredytowaną jednostkę szkolącą, w tym 1008 godzin kursów specjalizacyjnych i 720 godzin staży kierunkowych oraz staż podstawowy wynoszący 5056 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji.

Standardy Ministra Zdrowia wskazują, że program specjalistycznego szkolenia w dziedzinie psychoterapii uzależnień jest dedykowany dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogii specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

Nabór rozpoczyna się 30 kwietnia i potrwa do 31 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski