Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa nauka w pigułce

Aleksandra Dunajska
Ponad 50 tysięcy osób z Lubelszczyzny skorzystało z różnego rodzaju szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych z  funduszy unijnych.
Ponad 50 tysięcy osób z Lubelszczyzny skorzystało z różnego rodzaju szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych z funduszy unijnych. Jacek Babicz
Ponad 50 tysięcy osób z Lubelszczyzny skorzystało od 2007 r. z różnego rodzaju szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych z funduszy unijnych. 15,5 tys. z nich to bezrobotni. Oferta jest szeroka - od kursów komputerowych po specjalistyczne szkolenia dla osób pracujących w sektorze kultury, turystyki, ochrony środowiska.

Ewelina Malczyk z Lublina skorzystała ze szkolenia "Kadry i płace z obsługą komputera". Uczy się też na dwóch kierunkach studiów podyplomowych.

- Warto korzystać z tych możliwości, bo niewielkim kosztem można zdobyć cenne kwalifikacje - uważa Malczyk. -Trzeba jednak pamiętać, żeby przed podjęciem szkolenia czy studiów dobrze się zastanowić, czy właśnie w takim kierunku chcemy się uczyć. W większości przypadków jeśli zrezygnujemy w trakcie nauki, będziemy musieli ponieść określone koszty - dodaje.

Komplet informacji na temat ofert uczenia się przy wsparciu środków z UE można znaleźć na stronie www.inwestycjawkadry.info.pl, ale też na www.wup.lublin.pl (zakładka kształcenie ustawiczne - szkolenia PO KL).

- Możliwości jest wiele, a zainteresowanie spore. Ludzie jednak coraz bardziej przebierają w ofertach, dopasowując szkolenie czy studia do swoich potrzeb - mówi Rafał Flaga z Lubelskiej Szkoły Biznesu.

LSB do pierwszych dni stycznia prowadzi nabór na szkolenie dla osób pracujących po 50. roku życia. Chodzi o naukę marketingu i sprzedaży oraz kurs językowy. Firma CE2 Centrum Edukacji organizuje weekendowe szkolenia dla osób zajmujących się ochroną środowiska (np. "Ekspert naliczania opłat za korzystanie ze środowiska").

Chętni do nauki języka angielskiego powinni zaś zaznaczyć w kalendarzu początek czerwca przyszłego roku. Wtedy w Szkole Języków Obcych Euro Forum rozpocznie się kolejny nabór na 120-godzinne kursy językowe. Jedyne wymagania to bycie pracownikiem oraz zameldowanie lub zatrudnienie na terenie Lubelszczyzny. W województwie nie brakuje także szkoleń dla bezrobotnych.

Wszystkie wyżej wymienione kursy są bezpłatne. W przypadku studiów podyplomowych jest różnie - czasami uczestnicy sami muszą ponieść część kosztów. Zwykle chodzi o 20 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski