MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawna przychodnia MSWiA zmieni się w Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego. Zdjęcia

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Dawna przychodnia MSWiA przy ul. Spokojnej w Lublinie zmieni się w nowoczesne Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego. W jednym miejscu zintegrowane zostaną wszystkie działania związane z bezpieczeństwem w mieście.

Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie

– Nowa jednostka będzie pełnić funkcję punktu monitorująco-koordynacyjnego i ośrodka łączności, scalającego w codziennej działalności służby ratownicze, komunalne i miejskie Lublina, które będą w stanie reagować w trybie natychmiastowym na wszelkiego rodzaju zagrożenia i zdarzenia. Z propozycją skoordynowania pracy w jednym miejscu wystąpimy do policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Uruchomienie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego znacząco zwiększy potencjał i możliwości techniczne realizowanych wspólnie zadań - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Centralne położenie nieruchomości przy ul. Spokojnej 3-5 umożliwia pełną łączność internetową i radiową pomiędzy służbami na terenie Lublina, łatwość przyłączenia do istniejących sieci teleinformatycznych, światłowodowych, energetycznych, a także zapewnia dobrą komunikację z każdego punktu w mieście.

- Budynek posiada podpiwniczenie, parter i dwa piętra, na których planuje się rozlokowanie m.in. sal operacyjnych i wizyjnych do pracy dyspozytorów i koordynatorów centrum, lokalnego węzła informatycznego, serwerowni oraz pomieszczeń biurowych i socjalnych dla pracowników - zaznacza Justyna Góźdź z Urzędu Miasta.

W budynku jest wystarczająca liczba pomieszczeń do skoordynowania pracy operatorów monitoringu zarówno miejskiego, jak i zarządzania ruchem drogowym oraz stanowisk operacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników.

– Właściwa i efektywna realizacja zadań z obszaru bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców oraz zarządzania kryzysowego wymaga odpowiedniej i nowoczesnej infrastruktury technicznej umożliwiającej prawidłowe realizowanie procesu i procedur. Podstawę stanowi odpowiedni obiekt znajdujący się w miejscu zapewniającym bezproblemowe podłączenie i działanie systemów zarządzania, monitoringu oraz łączności. Takie warunki spełnia teren i budynek przy ul. Spokojnej 3, stąd decyzja o przekazaniu nieruchomości na rzecz miasta – podkreśla Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Komorski zaznacza także, że uruchomienie centrum umożliwi wykonywanie zadań między innymi z zakresu ustawy o obronie kraju, ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz przygotowywanych uregulowań prawnych o ochronie ludności.

- Przyjmowana od wojewody darowizna jest jednym z przykładów dobrej współpracy samorządu z administracją rządową w zakresie gospodarowania nieruchomościami. Miasto w ostatnich latach również wspierało jednostki skarbu państwa w poprawie warunków lokalowych przekazując nieodpłatnie na potrzeby policji oraz prokuratury m.in. nieruchomości położone przy ulicach: Kunickiego, Gospodarczej, Narutowicza, Jacka Kuronia czy al. Unii Lubelskiej - mówi Justyna Góźdź.

W wybranych lokalizacjach powstały np. komisariaty Policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski