Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla dzieci internet jest jak powietrze

Maria Krzos
Aneta Kuśnierz: - Sprawdzamy, na jakie strony wchodzą dzieci
Aneta Kuśnierz: - Sprawdzamy, na jakie strony wchodzą dzieci Jacek Babicz
Pięciolatek, który nie potrafi jeszcze pisać i czytać, a już włącza komputer i korzysta z internetu? Zdaniem Anety Kuśnierz, kierownika Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, to nic niezwykłego. - Widzimy, że internet odgrywa coraz większą rolę w życiu dzieci i młodzieży - mówi. Jej słowa potwierdzają badania Megapanel PBI/Gemius wykonane na zlecenie Fundacji Kidprotect.pl.

- To pierwsze badanie w Polsce przeprowadzone nie na podstawie deklaracji, ale rzeczywistego ruchu użytkowników w sieci - tłumaczy Dagmara Jaklewicz z fundacji. - Pokazują, w jaki sposób dzieci i młodzież korzystają z internetu.

Dzieci w wieku 7-12 lat to 9 proc. wszystkich internautów w Polsce. 41 proc. z nich korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie. Młodzież w wieku 13-15 lat to 4 proc. użytkowników sieci. W tej grupie codziennie lub prawie codziennie korzysta z niej 66 proc. osób.

"Na internet" do Filii nr 18 przy ul. Głębokiej przychodzą głównie dzieci, które nie mają do niego dostępu w domach. Niektóre zjawiają się tam codziennie. - Część z nich ma już objawy uzależnienia - mówi Aneta Kuśnierz. - Pamiętam chłopaka w wieku 12-13 lat, który pojawił się u nas tuż przed zamknięciem biblioteki. Miał pretensję, że nie chcemy udostępnić mu komputera. Przyszedł na drugi dzień, z samego rana i oznajmił, że przez nas stracił mnóstwo punktów w jakiejś grze.

Na komputerach w bibliotece zainstalowany jest "Cenzor", program blokujący dostęp do niektórych witryn. Wprowadzone są również ograniczenia czasowe w korzystaniu z komputerów. Czy to jest potrzebne? Badania PBI pokazują, że tak. Prawie co trzecie dziecko w wieku 7-12 lat korzystające w internetu wchodzi na strony o tematyce erotycznej. W grupie trzynasto-, czternasto- i piętnastolatków ta liczba wzrasta do 41 proc.

- Podobne badania będziemy prowadzić co pół roku - zapowiada Jaklewicz. - Im większą wiedzę będziemy mieli na temat aktywności dzieci w internecie, tym skuteczniej będziemy mogli edukować rodziców. Muszą oni mieć świadomość, jakie zagrożenia może nieść ze sobą internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski