MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Torunia przyjedzie słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Będzie wystawiony w Ratuszu

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Równolegle do 31. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Ratuszu Staromiejskim wystawiony będzie obraz autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika. - Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Równolegle do 31. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Ratuszu Staromiejskim wystawiony będzie obraz autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika. - Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. Piotr Lampkowski
Równolegle do 31. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE, w Ratuszu Staromiejskim wystawiony będzie obraz autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika. - Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Słynny obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie wystawiony w sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego od 12 do 24 listopada. - Z naszego punktu widzenia to jest wyjątkowe przedsięwzięcie - przyznaje Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

- To nie jest obraz, który od tak sobie jeździ. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które jest właścicielem tego dzieła, z różnych powodów: logistycznych czy konserwatorskich, bardzo niechętnie ten obraz gdziekolwiek poza mury muzeum wyprowadza. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się na tej bardzo krótkiej liście miast, w których ten obraz będzie prezentowany - dodaje dyrektor muzeum.

Obraz Matejki wystawiony równolegle do festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Wystawa, na której prezentowany będzie razem z innymi dziełami słynny obraz Matejki, jest organizowana równolegle do festiwalu EnergaCAMERIMAGE. - Co roku, w ramach festiwalu, przygotowujemy wydarzenie wystawiennicze. Zazwyczaj odbywało się ono w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". W tym roku postanowiliśmy zmienić miejsce realizacji tego wydarzenia. Znaleźliśmy zrozumienie i pomoc w Muzeum Okręgowym w Toruniu - mówi prezes fundacji Tumult, Marek Żydowicz.

- To rzeczywiście wyjątkowa sytuacja, w której muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego decyduje się wypożyczyć dzieło, które jest dobrem narodowym. Ten obraz, w związku z tegoroczną rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, był już prezentowany w Londynie, gdzie zgromadził ogromne rzesze widzów i przywrócił kulturze europejskiej pamięć o Janie Matejce - dodaje Żydowicz.

Polecamy

Toruń. Będzie wystawione słynne dzieło Jana Matejki

Dyrektor Muzeum Okręgowego zaznacza, że wystawienie słynnego obrazu Matejki, który malarz namalował w 1873 roku to kolejne ważne wydarzenie dla instytucji w tym roku. - W tej chwili w Ratuszu Staromiejskim mamy ogromną wystawę "Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu". Sądziliśmy, że największe tegoroczne wydarzenie dobiega końca, a okazało się, że kontynuujemy wątek Kopernika, i to spektakularnie - mówi Aleksandra Mierzejewska.
Jak zapewnia prezes fundacji Tumult, do końca nie było pewne, czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" rzeczywiście trafi do Torunia. - Nie wiedzieliśmy, czy uda się ten obraz wypożyczyć przede wszystkim z tego powodu, że bardzo intensywnie zabiegała o niego kuria rzymska, która przygotowała ogromną wystawę poświęconą Galileuszowi. Okazało się jednak, że Rzym nie jest w stanie spełnić oczekiwań, które nakłada na wypożyczającego Uniwersytet Jagielloński - mówi Marek Żydowicz.

Najsłynniejsze przedstawienie Kopernika wystawione w Toruniu

- Jest to olbrzymie dzieło w bardzo ciężkiej ramie. Obraz łącznie waży około 250 kilogramów. Jest to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne. Dopinamy ostatnie umowy i formalności, które doprowadzą do tego, że będzie można w Toruniu ten obraz zobaczyć - dodaje dyrektor Mierzejewska.

Obok obrazu Matejki, zwiedzający będą mogli obejrzeć jeszcze inne dzieła. - Zaprosiliśmy do tej wystawy Muzeum Narodowe w Krakowie, które zgodziło się wypożyczyć cztery rysunki, które stanowiły szkice Jana Matejki do tego obrazu, a także w jednym wypadku żartobliwy komentarz - dodaje Żydowicz.

Otwarcie wystawy w Ratuszu Staromiejskim zaplanowano na 12 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do Torunia przyjedzie słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Będzie wystawiony w Ratuszu - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski