MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy nominowanych do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Bank, była dyrektorka teatru czy aktor? Kto otrzyma nagrodę?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Laureaci nagrody w dziedzinie kultury w 2023 r.
Laureaci nagrody w dziedzinie kultury w 2023 r. Małgorzata Genca/archiwum
Zostali przedstawiani nominowani do dorocznych Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2023 rok. Wśród rekomendowanych znaleźli się bank, była dyrektorka Teatru Starego w Lublinie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej w Lublinie. Laureatów poznamy podczas czerwcowej Gali Kultury.

Nagrody przyznawane są od 1993 roku, a w obecnej formie od 2013 roku. Komisja konkursowa zakończyła obrady i przedstawiła nominowanych w tegorocznej edycji.

– Lublin słynie z bogatej oferty kulturalnej, z której chętnie korzystają zarówno mieszkanki oraz mieszkańcy, jak i turystki i turyści odwiedzający nasze miasto. Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury to wyraz wdzięczności dla osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie tej oferty i rozwój lubelskiego środowiska artystycznego - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i dodaje - Komisja konkursowa wybrała spośród zgłoszonych w tym roku propozycji grono nominowanych, którzy wyróżniają się niepowtarzalną działalnością artystyczną oraz szczególnym zaangażowaniem w promocję lubelskiej kultury.

Nominacje do nagrody prezydenta Lublina w dziedzinie kultury zostały przyznane w czterech kategoriach.

Rekomendacje do nagrody dla Mecenasa Kultury za 2023 rok otrzymali:

 • Bank PEKAO S.A. Polska Kasa Opieki S.A. za wsparcie finansowe koncertu plenerowego pt. „W blasku nocy” na Starym Mieście, który odbył się w ramach finału 5. Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”.
 • Herbapol Lublin S.A. za wsparcie pieniężne Festiwalu „Re:tradycja – Jarmark Jagielloński” oraz prowadzenie Strefy Herbapolu, gdzie realizowane były warsztaty artystyczne na bazie ziół.
 • Strabag Sp. z o.o. za pomoc finansową przy Festiwalu Wschód Kultury. Spółka zainicjowała program #BudujemyKlimatKultury, w ramach którego spółka objęła mecenatem 15 wydarzeń artystycznych i instytucji kultury w 12 miastach Polski.

Nominowani do nagrody za Upowszechnianie Kultury w 2023 roku:

 • Yaryna Posuniak za pomysł i realizację Wielokulturowej Biblioteki w Lublinie w centrum integracji Baobab. Zgromadziła 2,7 tys. książek, z których skorzystało ponad 530 osób.
 • Karolina Rozwód za organizację 5. Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, który składał się z projekcji filmowych i teatralnych oraz spotakń z twórcami i ekspertami, a także Wielkiego Koncertu Plenerowego „W blasku nocy”. W 2023 r. w repertuarze Teatru Starego znalazły się 172 pozycje, które zgromadziły blisko 22,4 tys. widzów.
 • Waldemar Tatarczuk za organizację wystaw: „Śniły mi się bestie” o tematyce wojny z Rosją oraz kolektywu Open Group prezentującą instalację wideo pt. „Powtarzajcie za mną” z udziałem uchodźców przebywających we Lwowie.

Rekomendowani do nagrody artystycznej za 2023 r. są:

 • Daniel Salman za monodram „Sonata Kreutzerowska”. Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy jest autorem adaptacji scenicznej na podstawie noweli L. Tołstoja, reż. Łukasz Lewandowski. Spektakl poza walorami artystycznymi porusza kwestie społeczne.
 • Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej w Lublinie za przygotowanie i organizację wydarzeń artystycznych z okazji jubileuszu 75-lecia swojej działalności artystycznej, edukacyjnej i wychowawczej.

Rekomendacje do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności uzyskali:

 • Jacek Brzeziński - aktor od 50 lat związany z Teatrem Provisorium. Wystąpił ok. 2 tys. razy na scenie w blisko 30 różnych tytułach, gdzie stworzył różnorodne i ciekawe kreacje.
 • Grzegorz Józefczuk - organizator życia kulturalnego, promotor kultury i artystów lubelskich, artysta, propagator postaci i twórczości B. Schulza, inicjator współpracy transgranicznej Polska-Ukraina.
 • Zbigniew Jóźwik - artysta, grafik, poeta, bibliofil, przyrodnik. Od 57 lat aktywnym popularyzator sztuki i organizator życia kulturalnego Lublina.

Laureatki i laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury poznamy podczas czerwcowej Gali Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski