Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”

redakcja.regiodom
W programie "Czyste Powietrze" szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania przyjazne środowisku. Kryteria te spełniają m.in. pompy ciepła.
W programie "Czyste Powietrze" szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania przyjazne środowisku. Kryteria te spełniają m.in. pompy ciepła. NIBE
Pompy ciepła to spory koszt, który jednak można obniżyć, ubiegając się o dotacje. Na zakup i montaż zarówno powietrznej pompy ciepła, jak i pompy ciepła odbierającej ciepło z gruntu lub wody można ubiegać się o dofinansowanie i/lub pożyczkę w ramach programu "Czyste Powietrze".

Budżet, jaki rząd przeznaczył na realizację "Czystego Powietrza", to 103 mld zł. Z czego 63,3 mld zł przeznaczone jest na bezzwrotne dotacje, a 39,7 mld zł na pożyczki udzielane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość dotacji i pożyczki nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych. W przypadku powietrznej pompy ciepła maksymalny koszt kwalifikowany to 30 000 zł, a pompy ciepła odbierającej ciepło z gruntu lub wody – 45 000 zł. Jeśli koszt zakupu i montażu urządzenia przekroczy wskazany limit, wtedy pozostała kwota stanowić będzie koszt niekwalifikowany, który można ewentualnie sfinansować z pożyczki zaciągniętej już poza programem "Czyste Powietrze".

Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Wnioski o dofinansowanie można składać we wszystkich WFOŚiGW (Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Przy czym miejscem składania wniosku jest WFOŚiGW terytorialnie odpowiedni do położenia nieruchomości objętej wnioskiem. Dokumenty można składać w wersji elektronicznej, poprzez aplikację internetową lub osobiście w formie papierowej.
W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2019 r. ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w programie "Czyste Powietrze" wprowadzono zmiany. Dotyczą one:

  • uwzględnienia w programie nowej ulgi podatkowej, tzw. ulgi termomodernizacyjnej,
  • zwolnienia od podatku świadczeń otrzymanych ze środków WFOŚiGW.

Ulgę i zwolnienie od podatku wprowadzono, by zachęcić właścicieli domów do przeprowadzenia termomodernizacji istniejących już budynków oraz zastosowania źródeł ciepła bardziej przyjaznych środowisku, w tym oczywiście pomp ciepła. Warto jednak podkreślić, że dofinansowaniem objęte są pompy ciepła, które spełniają, w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń, wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+.

– W nowo budowanych domach można również dostać dotację na przyłącze i instalacje wewnętrzne elektroenergetyczne, jeżeli wymaga tego źródło ciepła, a pompa ciepła wymaga – zwraca uwagę Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

Skutkiem zmian wprowadzonych w programie "Czyste Powietrze" jest zróżnicowanie intensywności dofinansowania.

Tabela 1 – dotyczy inwestorów, którzy nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz tych, którzy korzystają z dofinansowania nowo budowanych budynków jednorodzinnych.

Dofinansowania w ramach

Tabela 2 – dotyczy inwestorów mogących skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej dla budynków, które już istnieją.

Wysokość dofinansowania w ramach programu

Wnioskodawcy podzieleni zostali na VII głównych grup, przy czym tabela 1 w zaktualizowanej wersji programu "Czyste Powietrze", pozostała bez zmian w porównaniu do zasad, które obowiązywały do 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że dla osób/rodzin osiągających dochód do 600 zł/osobę (grupa I) maksymalny poziom dotacji wynosi 90% (+ ewentualnie uzupełniające 10% pożyczki) kosztów kwalifikowanych. Każda następna grupa ma określony dochód o 200 zł/osobę wyższy, poziom dotacji o 10% niższy i wysokość ewentualnej pożyczki o 10% wyższy. I tak grupa VII o najwyższych dochodach (powyżej 1600 zł/os.) może wnioskować o dotację w wysokości 30% i uzupełnienie do wartości dotacji w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych.

Tabela 2, która została wprowadzona po aktualizacji programu, też obejmuje VII głównych grup wnioskodawców, ale dodatkowo ostatnia z nich ma trzy podgrupy, które odnoszą się do wysokości rocznego dochodu wnioskodawcy. Na innym poziomie niż w tabeli 1, ustalone są też wartości procentowe dla pozostałych grup (poza I i II). Grupa najzasobniejszych uczestników programu nie może liczyć na dotację, ale dalej może skorzystać z pożyczki na takich samych zasadach jak pozostali, czyli oprocentowanie zmienne pożyczki nie może być większe niż WIBOR 12M + 70 pkt bazowych i nie mniejsze niż 2% rocznie. Brak dofinansowania w tym przypadku rekompensowany jest odpisem od podatku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze” - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski