Domy jednorodzinne z pompami ciepła. Jak obniżyć koszty...

  Domy jednorodzinne z pompami ciepła. Jak obniżyć koszty ogrzewania?

  redakcja.regiodom

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Dom z pompą ciepła ma niskie koszty ogrzewania

  Zastosowanie pompy ciepła to sposób na wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. ©NIBE

  Obniżenie kosztów ogrzewania domu to zasadniczy powód, dla którego inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła.
  Dom z pompą ciepła ma niskie koszty ogrzewania

  Zastosowanie pompy ciepła to sposób na wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. ©NIBE

  Zobacz przykłady domów, w których dzięki pompie ciepła znacznie obniżono koszty ogrzewania.

  Dom o pow. 200 mkw. z gruntową pompą ciepła


  Za pierwszy przykład posłuży nam inwestycja w gruntową pompę ciepła o mocy 15 kW. W 2002 roku właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 200 mkw. postawił sobie cel. Koszty ogrzewania budynku miały wynieść tyle, co w przypadku mieszkania o metrażu 50 mkw.
  Aby obliczyć średni realny roczny koszt ogrzewania domu, inwestor zainstalował podlicznik energii elektrycznej dla obwodu zasilającego pompy obiegowe i sprężarkę pompy ciepła. Dzięki temu wyliczył, że koszt ogrzewania metra kwadratowego domu z użyciem pompy ciepła wyniósł 0,65 zł. W tym samym okresie koszt ogrzewania ciepłem komunalnym sięgał 2,50 zł/mkw. Korzyścią płynącą z montażu pompy ciepła w domu jest również fakt, że zapewnia ona ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu pozwala też wyeliminować koszty związane z zapotrzebowaniem na c.w.u.

  Ogrzewanie i chłodzenie domu oraz produkcja ciepłej wody użytkowej


  Kolejnym przykładem jest gruntowa pompa ciepła o mocy 8 kW zamontowana w 2011 roku w nowym domu, o całkowitej powierzchni 170 mkw., a ogrzewanej – 143 mkw. Urządzenie wyposażono dodatkowo w moduł, dzięki któremu pompa ciepła, poza ogrzewaniem i produkcją ciepłej wody użytkowej, pełni również funkcję wentylacji z odzyskiem ciepła.

  W upalne dni wbudowany system chłodzenia umożliwia klimatyzowanie pomieszczeń wykorzystując do tego instalację ogrzewania podłogowego. W tym budynku również zastosowano dodatkowy licznik energii elektrycznej. W roku uruchomienia na potrzeby pompy ciepła zużyto 4603 kWh. W kolejnym roku zużycie spadło do 4201 kWh, ponieważ w budynku nie było już tzw. wilgoci technologicznej. Następnie właściciele ocieplili bramę garażową i zużycie energii spadło w następnych latach do poziomu: 3745 kWh, 3926 kWh oraz 3750 kWh. W czwartym roku użytkowania zmieniono taryfę całodobową (G11 ze stawką 0,60 zł) na weekendową (G12w ze stawką nocną 0,30 zł i dzienną 0,69 zł). Przypisując koszt eksploatacji pompy ciepła do ogrzewania całego domu, to średni roczny koszt ogrzania metra kwadratowego wynosi 0,87 zł.

  Pompa ciepła i system fotowoltaiczny


  Przyjrzeliśmy się też budynkowi jednorodzinnemu o powierzchni 143 mkw. z nieogrzewanym garażem. Tym razem zastosowano układ hybrydowy, w którym powietrzna pompa ciepła o mocy 8 kW współpracuje z systemem fotowoltaicznym on-gride (22 panele, o mocy 260 W każdy) i zbiornikiem buforowym. Dom wyposażono również w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. A w razie większego zapotrzebowania na ciepło dodatkowym jego źródłem jest kocioł gazowy.

  Urządzenia zamontowano w 2016 r. i w październiku tego samego roku włączono ogrzewanie na cele budowlane. W domu zamieszkano w czerwcu 2017 roku. Dzięki temu, że właściciel monitoruje system, po roku eksploatacji wyliczył, że miesięczny koszt ogrzewania, wentylacji i chłodzenia domu oraz produkcji ciepłej wody użytkowej to 98 złotych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii