Domy modułowe – najszybszy sposób na własny dom. Ich...

  Domy modułowe – najszybszy sposób na własny dom. Ich charakterystyka, wady i zalety

  Sławomir Bobbe

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Budowa domu modułowego

  Decydując się na dom modułowy, trzeba pamiętać, że do działki musi być dojazd, umożliwiający dowiezienie elementów domu i ich montaż, który najczęściej odbywa się za pomocą dźwigu. ©2211438 (Pixabay.com)

  Domy modułowe to konstrukcje, które powstają z połączenia kilku, kilkunastu gotowych, dużych elementów, które wytwarzane są w fabryce, a składane dopiero na miejscu budowy.
  Budowa domu modułowego

  Decydując się na dom modułowy, trzeba pamiętać, że do działki musi być dojazd, umożliwiający dowiezienie elementów domu i ich montaż, który najczęściej odbywa się za pomocą dźwigu. ©2211438 (Pixabay.com)

  Sposób przygotowania materiału budowlanego ma wpływ nie tylko na ostateczną cenę domu modułowego, ale również szybkość jego postawienia. Producenci domów modułowych do niedawna oferowali głównie możliwość budowy altan czy konstrukcji niewymagających wylewania fundamentów, dziś nie brakuje ciekawych propozycji całorocznych, ocieplanych domów modułowych. Domy modułowe, choć cieszą się coraz większym zainteresowaniem, mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmie się decyzję o inwestycji w takie właśnie budowlane rozwiązanie.

  Wady domów modułowych


  O ile tradycyjny dom można budować metodami gospodarskimi – budując w sposób, który nie spustoszy portfela inwestora, w miarę napływu gotówki, o tyle domy modułowe, zanim staną na działce, muszą być całkowicie opłacone.
  Inwestor musi więc od razu zgromadzić całość środków na dom lub te środki pożyczyć. Jednorazowo więc musi wydać więcej niż na dom stawiany metodami tradycyjnymi. Dodatkowo inwestor, który buduje dom we własnym zakresie, może nieco sterować dostępnym budżetem - zaopatrując się w droższe elementy lub ich tańsze odpowiedniki. W przypadku domów modułowych nie ma wyboru - musi kupić konkretne elementy za konkretną cenę i nie ma tu miejsca na negocjacje czy wybór tańszych odpowiedników

  Zwykle cena ofertowa domu modułowego oznacza jedynie koszty zakupu segmentów i ich złożenia na działce. Przypomina to nieco zakup auta w podstawowej wersji. Tyle że, aby dom był stabilny, potrzebuje fundamentów które inwestor albo wykona sam, albo dodatkowo zapłaci wykonawcy robót. Podobnie bywa z instalacjami, ociepleniem czy kanalizacją. Każdy dodatkowy element to również dodatkowe koszty. Początkowa cena domu, zwykle bardzo atrakcyjna i przyciągająca zainteresowanie inwestorów, ostatecznie potrafi znacznie różnić się od tej wyjściowej.

  Prawdopodobnie do zbudowania domu modułowego potrzebny będzie również dźwig. Trzeba mu zapewnić nie tylko dojazd na posesję, na której ma być stawiany dom, ale i odpowiednio dużo miejsca na swobodne operowanie. W niektórych miejscach wjazd i praca dźwigu mogą się jednak okazać problematyczne.

  Choć z roku na rok jest z tym lepiej, to domy modułowe ciągle są rozwiązaniem typowym, które nie przewiduje dowolności w architekturze. Nie ma tu miejsca na rozmaite szaleństwa i fanaberie przy projektowaniu budynku, moduły mają to do siebie, że są raczej schematyczne i bliźniaczo podobne. Oczywiście to zastrzeżenie nie dotyczy tzw. „wykończeniówki”, gdzie życzenia klienta są na pierwszym miejscu.

  Domy z prefabrykatów wymagają konkretnych decyzji – etap planowania musi zakończyć się przed zamówieniem modułów. W domach tradycyjnych zawsze można inaczej rozłożyć instalacje, przedzielić jakieś pomieszczenie, czy nadać mu inną funkcję, w domach modułowych takiej możliwości już nie ma.

  Czy mimo tych wad warto inwestować w domy modułowe? Czas na ich zalety, które – jak się wydaje – przeważają jednak nad wadami.

  Zalety domów modułowych


  Wielu inwestorów nie ma ani czasu, ani chęci, by czekać rok lub więcej na wybudowanie domu. Chcą mieć swoją nieruchomość – w pełni funkcjonalną – możliwie najszybciej jak się da. Domy modułowe dają im taką szansę, odpada tu bowiem chociażby problem dojrzewania betonu – od momentu wybory projektu do zamieszkania w wybranym domu nie powinno minąć więcej niż dwa-trzy miesiące w przypadku domów całorocznych. Domki letniskowe, które nie wymagają fundamentów, ustawić można w ciągu kilku dni.

  Koszty budowy domów – mimo zastrzeżeń opisanych przy okazji wad domów modułowych te mają sporą przewagę nad tymi budowanymi metodami tradycyjnymi – są mimo wszystko tańszą alternatywą. Dużo jednak zależy od wyborów samego inwestora i materiałów, na jakie się zdecyduje. Nietrudno znaleźć przykłady, które udowodnią, że domy modułowe są droższe niż tradycyjne o tej samej kubaturze, zwłaszcza gdy mowa o konstrukcjach energooszczędnych i pasywnych (ale to z kolei daje spore oszczędności w kosztach utrzymania takiego budynku, szacowane nawet na około 60 procent w stosunku do domu murowanego o tej samej kubaturze).

  Zaletą domów modułowych jest również dowolność w rozpoczęciu inwestycji – dla montażu modułów nie ma znaczenia pogoda. O ile budowy domu tradycyjnego nie rozpoczyna się zimą, dla domów modułowych pora roku nie ma znaczenia.

  Do zalet można również zaliczyć inne, drobne detale – jak brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru czy kogoś, kto będzie pilnował placu budowy i materiałów przed złodziejami. Budowa domu modułowego jest również czysta – elementów konstrukcji nie dopasowuje się, czy nie docina na placu budowy – nie będzie więc konieczności sprzątania terenu po budowie.

  Niektóre domy modułowe umożliwiają szybkie złożenie ich i przeniesienie w inne miejsce, co może mieć znaczenie dla tych, którzy co jakiś czas zmieniają swoje miejsce zamieszkania i chcieliby swój dom „zabrać” ze sobą.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  swoj dom

  Piotr (gość)

  Zgłoś / 2 / 2

  Ale dużo krzyku i zachodu przy tym. Ciekawa perspektywa, ale mam wrażenie że jest niedopracowana.
  U mnie było klasycznie, ziemia, projekt, firma, materiały msm z wrocka, indywidualna wycena,...rozwiń całość

  Ale dużo krzyku i zachodu przy tym. Ciekawa perspektywa, ale mam wrażenie że jest niedopracowana.
  U mnie było klasycznie, ziemia, projekt, firma, materiały msm z wrocka, indywidualna wycena, szybkie rady. Wszystko sprawnie, dokładnie i pięknie, jestem bardzo zadowolony z efektów współpracy z każdym uczestniczącym w budowie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ławto i w pięć minut

  Karina (gość)

  Zgłoś / 5 / 4

  Nie wiedziałem, że tak łatwo można sie rozliczyć z fiskusem. Z podatnik info udało się to zrobić w dosłownie 5 minut. Polecam wszystkim początkującym.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii