Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doszło do handlu stanowiskami i przekupstwa politycznego? Rzecznik PiS pyta w sprawie Karpińskiego

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
W piątek Włodzimierz Karpiński (pierwszy z prawej) oficjalnie otrzymał mandat europosła w miejsce wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana (pierwszy z lewej). To możliwe, bo Joanna Mucha (druga z prawej)  także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Po piśmie podpisanym przez Szymona Hołownię (drugi z lewej) Karpiński wyszedł na wolność
W piątek Włodzimierz Karpiński (pierwszy z prawej) oficjalnie otrzymał mandat europosła w miejsce wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana (pierwszy z lewej). To możliwe, bo Joanna Mucha (druga z prawej) także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Po piśmie podpisanym przez Szymona Hołownię (drugi z lewej) Karpiński wyszedł na wolność Fot. Łukasz Kaczanowski/Wojciech Wojtkielewicz/Sylwia Dąbrowa
Czy posłanka KO Joanna Mucha zrezygnowała z mandatu europosła na korzyść Włodzimierza Karpińskiego za obietnicę ministerialnej teki? Czy doszło do "handlu stanowiskami i przekupstwa politycznego?" - pytał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w środę, że podpisał dokumenty informujące trzy osoby o pierwszeństwie przysługującym im w objęciu mandatu do Parlamentu Europejskiego. Były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL w czwartek opuścił areszt, w którym przebywał od lutego. Zatrzymano go w związku z tzw. aferą śmieciową. Usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. W piątek Włodzimierz Karpiński oficjalnie otrzymał mandat europosła w miejsce wybranego do Sejmu Krzysztofa Hetmana.

W 2019 r. Karpiński nie zdobył mandatu europosła

Karpiński kandydował w 2019 r. w wyborach do PE z listy Koalicji Europejskiej. Nie zdobył jednak mandatu europosła. Posłem PE z tej listy został Krzysztof Hetman, który właśnie zdobył mandat do polskiego Sejmu. Do PE za Hetmana trafić powinna Joanna Mucha, lecz ona także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Następny w kolejności do mandatu europosła byłby Riad Haidar, polityk zmarł jednak w maju br. Ostatecznie mandat europosła przypada więc kolejnemu kandydatowi - właśnie Karpińskiemu.

Bochenek w piątek podczas konferencji prasowej w Krakowie zasugerował, że posłanka KO Joanna Mucha, która przyjęła mandat posła na Sejm RP i złożyła ślubowanie, mogła uczynić to "za obietnicę teki ministerialnej". "Czy doszło tu do jakiegoś handlu stanowiskami, można powiedzieć do przekupstwa politycznego? To jest pytanie do Donalda Tuska. Czy obiecał on Joannie Musze objęcie teki ministerialnej w swoim rządzie za to, że zrzecze się ona mandatu europejskiego na korzyść Włodzimierza Karpińskiego?" - pytał rzecznik PiS.

Przemyślana robota PO realizowana wspólnie z Hołownią?

Bochenek ocenił, że sprawa ta wygląda na "koronkową, przemyślaną robotę Platformy Obywatelskiej" realizowaną wspólnie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, którego działania, zdaniem rzecznika PiS, umożliwiły taki rozwój wypadków.

"Marszałek Hołownia nie pokusił się o jakąś bardziej dogłębną analizę tej sprawy i sytuacji prawnej pana Włodzimierza Karpińskiego, pospiesznie wydając postanowienie, które umożliwiło mu objęcie mandatu europejskiego" - powiedział rzecznik PiS.

Bochenek przytoczył, jak mówił, podobną sprawę z Hiszpanii, gdzie wobec jednego z separatystów, który "również przebywał w areszcie, a potem w więzieniu", sąd najwyższy stwierdził, że nie może on objąć mandatu europosła.

Poseł pyta, marszałek odpowiada. "Decyzja była dobra"

Do sprawy odniósł się po południu sam marszałek Sejmu. Marszałek Hołownia pytany w piątek na konferencji prasowej, czy uważa, że decyzja w tej sprawie była dobra, odpowiedział, że "nie jest to decyzja polityczna".

- Polityka nie ma tu absolutnie nic do gadania. Jeżeli chodziłoby o przedstawiciela innego obozu politycznego, czy PiS-u, czy Konfederacji, czy Lewicy, czy jakiegokolwiek innego obozu, jeżeli znalazłby się w takiej sytuacji, to czynność Marszałka Sejmu jest czynnością urzędniczą. Ja po prostu nie mam żadnego wyboru i muszę podpisać postanowienie, które podpisałem o objęciu mandatu akurat przez pana Karpińskiego, ale wczoraj też podpisałem postanowienie o objęciu mandatu przez pana Witolda Pahla - powiedział Hołownia.

Podkreślił, że to jest bardzo czytelnie opisana procedura.

- Jeżeli dochodzi do tego, że ktoś ma prawo objąć mandat, bo tak wynika z wyników wyborów (...), to Marszałek Sejmu ma obowiązek zawiadomić go o prawie, które mu przysługuje do objęcia tego mandatu korespondencją zwrotną, otrzymuje zgodę na objęcie tego mandatu i wtedy marszałek wydaje postanowienie o objęciu mandatu - powiedział Hołownia.

Powtórzył, że nie była to decyzja polityczna, bo "to jest decyzja, której nie można nie podjąć". Jak mówił, "każdy marszałek, który by nie podjął takiej decyzji ryzykowałby odpowiedzialność przed prokuraturą, przed Trybunałem Stanu".

- Próby robienia teraz z tego hucpy politycznej, próby wmontowywania mnie teraz w jakieś opowieści o tym, że pierwsza decyzja marszałka to wypuszczanie przestępców z więzienia są po prostu żałosne - powiedział marszałek.

Jak dodał, komentarze niektórych polityków PiS to "swego rodzaju łabędzi śpiew i próba przykrycia swojej własnej sytuacji i niekompetencji prawnej".

- Ja nie wydawałem decyzji o wypuszczeniu pana Karpińskiego z aresztu. Te decyzje wydała Prokuratura Krajowa. Proszę do niej zwracać się w tej sprawie. Pytałem prawników sejmowych, jakie mogłyby być moje następne kroki jako marszałka Sejmu i byli jednoznaczni, że powinienem o tej sytuacji poinformować przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i ona dalej tę sprawę powinna procedować. Moje czynności kończą się na stwierdzeniu, że mandat w sposób ważny zgodny z polskim prawem został przez pana Karpińskiego objęty - powiedział Hołownia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Doszło do handlu stanowiskami i przekupstwa politycznego? Rzecznik PiS pyta w sprawie Karpińskiego - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski