MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze decyzje Szymona Hołowni. Włodzimierz Karpiński może opuścić areszt

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Włodzimierz Karpiński wychodzi z aresztu!
Włodzimierz Karpiński wychodzi z aresztu! fot. Piotr Smolinski
W związku z wydaniem przez Szymona Hołownię postanowienia o objęciu przez Włodzimierza Karpińskiego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego, prokuratura zmuszona była uchylić tymczasowe aresztowanie polityka, który podejrzany jest o przyjęcie łapówki w wysokości prawie 5 milionów złotych.

Szymon Hołownia wydał postanowienie o objęciu przez Włodzimierza Karpińskiego mandatu eurodeputowanego. I to mimo tego, że prokuratura kilka dni temu złożyła do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztu, stosowanego wobec polityka, w związku z aferą śmieciową w warszawskim ratuszu. Sąd wniosek miał rozpatrzeć 20 listopada. Jednak do tego nie dojdzie.

- W związku z wydaniem przez Marszałka Sejmu RP postanowienia stwierdzającego objęcie przez Włodzimierza K. mandatu posła do Parlamentu Europejskiego, prokurator zmuszony był uchylić stosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, pomimo, że zachodzą wielokrotnie potwierdzone przez sądy przesłanki procesowe, uzasadniające dalsze stosowanie tego środka zapobiegawczego. W ocenie prokuratury opuszczenie przez podejrzanego aresztu będzie miało negatywny wpływ na dalszy bieg postepowania - mówi w rozmowie z portalem i.pl Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Prokuratura: Karpiński utrudnia śledztwo

Według śledczych dotychczas sądy różnych instancji, przedłużając okres tymczasowego aresztowania Włodzimierza Karpińskiego, "pozytywnie weryfikowały zgromadzony przez prokuraturę materiał dowodowy, za każdym razem uznając, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa korupcyjnego polegającego na przyjęciu łapówki w wysokości prawie 5 milionów złotych".

- Podzielały też argumentację prokuratury w zakresie realnej obawy matactwa procesowego ze strony podejrzanego. Przesłanką przemawiającą za koniecznością stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania jest też realna obawa matactwa, na którą powoływał się poprzednio Sąd Apelacyjny w Katowicach, przedłużając tymczasowe aresztowanie i wprost wskazując, że obawa matactwa procesowego ze strony Włodzimierza K. jest niezwykle silna, gdyż doszło już do podjęcia przez niego działań noszących znamiona utrudniania śledztwa. Kolejną przesłanką do stosowania tymczasowego aresztowania jest grożąca Włodzimierzowi K. surowa kara do 12 lat pozbawienia wolności, która również była podstawą wskazywaną przez sądy w tej sprawie - wyjaśnia prokurator Borchólski.

Karpiński obejmie mandat europosła

Włodzimierz Karpiński (zgodził się na podawanie nazwiska) w lutym 2023 r. został zatrzymany przez CBA w związku z aferą śmieciową w warszawskim ratuszu. Śledczy oskarżyli go o przyjęcie korzyści majątkowej w związku ze zmianą specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie prawie 5 mln zł. Karpiński ostatnie miesiące spędził w areszcie śledczym. Ostatnio jednak jego sytuacja diametralnie się zmieniła. Były polityk wyraził bowiem zgodę na objęcie mandatu europosła, co prawdopodobnie uchroni go od odpowiedzialności karnej.

Cała sytuacja stała się realna z powodu wyborów parlamentarnych 2023 r. Mandat poselski otrzymał dotychczasowy eurodeputowany Krzysztof Hetman. Wtedy w PE, zgodnie z przepisami, jego miejsce powinna zająć następna na liście w wyborach Joanna Mucha, ale i ona została wybrana przez obywateli 15 października. Kolejny na liście był Riad Haidar, jednak polityk ten zmarł 25 maja 2023 roku, co oznacza, że kolejnym w kolejce był właśnie Włodzimierz Karpiński.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze decyzje Szymona Hołowni. Włodzimierz Karpiński może opuścić areszt - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski