MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany dla pracowników od 17 listopada. Refundacja soczewek kontaktowych, dodatkowe monitory oraz nowości w przepisach BHP

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wysokość dofinansowania okularów nie jest regulowana przepisami. Najczęściej wynosi około 200-300 złotych.
Wysokość dofinansowania okularów nie jest regulowana przepisami. Najczęściej wynosi około 200-300 złotych. freepik
Wkrótce pracownicy korzystający z laptopów służbowych będą mogli wnioskować o przydzielenie monitora stacjonarnego. Zmienią się także zasady refundacji, która obejmie już nie tylko okulary, ale również soczewki kontaktowe. Jakie jeszcze nowości czekają nas po 17 listopada?

Spis treści

Od 17 listopada br. wejdą w życie nowe przepisy obejmujące pracowników, wykonujących swoje obowiązki służbowe przy komputerze. Celem zapowiadanych zmian jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozmaitych chorób i dysfunkcji, a także poprawa warunków pracy.

Monitor stacjonarny dla pracownika - kto może dostać?

Pracownicy korzystający w pracy z laptopów zyskają wkrótce prawo do bezpłatnego doposażenia stanowiska w monitor ekranowy. Drugą możliwością będzie podstawka, która umożliwi ustawienie ekranu w sposób zgodny z wytycznymi BHP.

Co więcej, na życzenie pracownika szef będzie zobowiązany do użyczenia podnóżka, dodatkowej klawiatury, a także myszki. Według nowych przepisów osoby pracujące z dokumentami mogą natomiast wnioskować o przyznanie uchwytu na dokumenty z regulacją pochylenia i wysokości. Wymienione udogodnienia obejmują również pracowników zdalnych.

W rozporządzeniu podkreślono, że zmiany dotyczą osób, które korzystają z laptopów przez co najmniej 4 godziny dziennie. Co istotne, przekazany sprzęt to nie prezent, zatem nadal pozostanie własnością pracodawcy.

Refundacja soczewek kontaktowych - komu się należy?

Przed nowelizacją przepisów pracownik mógł wnioskować tylko o refundację okularów. Od 17 listopada możliwe będzie także ubieganie się o dofinansowanie soczewek kontaktowych.

Zwrot kosztów będzie przysługiwał osobom, które spełniają następujące warunki:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • praca przy monitorze przez co najmniej 4 godziny dziennie (dotyczy zarówno laptopów, jak i tabletów czy smartfonów),
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o potrzebie korzystania z soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.

Aby odebrać pieniądze, wystarczy dostarczyć firmie fakturę za okulary czy soczewki, zaświadczenie od lekarza i ewentualnie wniosek o zwrot kosztów. Wysokość dofinansowania nie jest regulowana przepisami, jednak zwykle wynosi od 200 do 300 złotych.

Zmiana w warunkach miejsca pracy

Nowe przepisy określają także, jakie warunki będzie musiało spełniać miejsce pracy. Jak czytamy w rozporządzeniu, „stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, umożliwiającą umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych”.

- Należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od monitora ekranowego, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie urządzeń eliminujących nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowisko pracy - wskazano w dokumencie.

Według rozporządzenia stanowisko pracy powinno spełniać określone przepisami wymagania, bez względu na to, czy korzysta z niego praktykant, stażysta albo pracownik. Od chwili wejścia przepisów w życie pracodawcy mają pół roku na dostosowanie się do nowych regulacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże zmiany dla pracowników od 17 listopada. Refundacja soczewek kontaktowych, dodatkowe monitory oraz nowości w przepisach BHP - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski