Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym: PGE i TVP tłumaczą się z wycofania z festiwalu

Sławomir Skomra
Jednym ze sponsorów festiwalu w Kazimierzu była telewizja publiczna
Jednym ze sponsorów festiwalu w Kazimierzu była telewizja publiczna WA/archiwum
Ograniczanie i przeglądanie wydatków. Tak PGE i TVP tłumaczą się z tego, że przestały być sponsorami festiwalu filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Organizatorom słynnego festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym (10. edycja ma się odbyć 30 lipca - 7 sierpnia) brakuje pieniędzy. Dziura w budżecie, sięgająca 40 proc., powstała, gdy ze współpracy wycofali się główni partnerzy i sponsorzy. To państwowe spółki: TVP, PGE i Totalizator Sportowy.

Czytaj także:
Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym 2016. Telewizja Polska nie będzie sponsorem festiwalu

Jak się tłumaczą z podjętych decyzji? „Po przeglądzie wydatków spółki z 2015 roku, TVP SA zdecydowała się na ograniczenie niektórych aktywności w zakresie współorganizacji festiwali filmowych” - czytamy w mailu z biura prasowego telewizji i dalej: „Zaangażowanie nadawcy w festiwal Dwa Brzegi nie będzie kontynuowane. TVP nadal współfinansuje m.in. Festiwal Filmowy w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, a także Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej »Dwa Teatry« w Sopocie”.

PGE z kolei tłumaczy: „Decyzja wynika z konieczności ograniczenia budżetu sponsoringowego spółki (...) podyktowanej pogarszającymi się warunkami biznesowymi na rynku energii. Firmy energetyczne racjonalizują wydatki we wszystkich obszarach swojej działalności, ograniczają więc także zaangażowanie w wysokokosztowe projekty sponsoringowe”.

Totalizator Sportowy informuje, że zaważyła ocena oferty festiwalu.

Tymczasem szef lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej, poseł Włodzimierz Karpiński o byłych już sponsorów „Dwóch Brzegów” zapytał ministerstwo kultury.

„Od wielu lat Kazimierz Dolny i Janowiec w miesiącu sierpniu zmieniają się na tydzień w filmową stolicę Polski. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się od blisko dekady Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Wielomiesięczne przygotowania, którego zwieńczeniem jest przepełniona bogactwem i różnorodnością wydarzeń impreza, pokazują jak z dużą pieczołowitością organizatorzy we współpracy z samorządowcami opracowują program artystyczny festiwalu starannie dobierając repertuar, planując wydarzenia towarzyszące oraz zapraszając znamienitych gości. To właśnie w Kazimierzu miłośnicy X muzy mogą obejrzeć premierowe pokazy polskiego i światowego kina, spotkać się i porozmawiać z artystami, czy też w zależności od zainteresowań posłuchać dobrej muzyki lub uczestniczyć w prezentacji nowości polskiej literatury współczesnej. Kazimierz i Janowiec żyją festiwalem, a niepowtarzalny charakter miejsc dają temu wydarzeniu wyjątkową oprawę i scenerię. Paradoksem, a poniekąd wręcz fenomenem jest, że w miejscowościach, w których nie ma kina, nie ma sali widowiskowej odbywa się festiwal, który co roku odwiedzają gwiazdy polskiego i światowego kina, a przede wszystkim dziesiątki tysięcy miłośników filmu i fanów sztuki.” – napisał do szefa resortu i zarazem wicepremiera, Piotra Glińskiego.

Karpiński dodaje, że festiwal ma też aspekt ekonomiczny. Dla właścicieli miejscowych pensjonatów czy restauracji goście „Dwóch Brzegów” oznaczają zarobek.

„Jest to o tyle ważne, że pomimo ogromnej atrakcyjności położenia i walorów architektoniczno - krajobrazowych niestety ze względu na brak obiektów rekreacyjno-sportowych oraz na sezonowość uzależnioną bardzo często od panujących warunków atmosferycznych, przez większość miesięcy miasteczko ma problemy z przyciągnięciem turystów. Na festiwalu korzystają również Muzea i inne podmioty dlatego też niewątpliwie to wydarzenie kulturalne jest jedną z nielicznych okazji w roku dla lokalnych przedsiębiorców i różnych instytucji na zwiększenie aktywność i „podreperowanie” budżetu.” – zauważa poseł PO i stawia trzy pytania:

„Czy Ministerstwo posiada informacje na temat planów TVP względem Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi"?”. „Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania wspierające organizację Festiwalu? Jeśli tak to jakie?” oraz „Czy organizatorzy festiwalu mogą liczyć na pomoc finansową w przygotowaniu tegorocznej i kolejnych edycji festiwalu.”,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski