MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur eksperta NFZ: gorący telefon Kuriera w sprawie darmowych leków

Gabriela Bogaczyk
Dagmara Marczewska z lubelskiego NFZ odpowiadała w poniedziałek na Państwa pytania związane z darmowymi lekami dla seniorów
Dagmara Marczewska z lubelskiego NFZ odpowiadała w poniedziałek na Państwa pytania związane z darmowymi lekami dla seniorów Anna Kurkiewicz
Dagmara Marczewska z lubelskiego NFZ odpowiadała we wtorek na Państwa liczne pytania i wątpliwości wokół bezpłatnych leków dla osób 75+.

Nasz dyżur z ekspertem lubelskiego Narodowego Funduszu Zdrowia okazał się sukcesem. Chwilę przed południem rozdzwoniły się telefony w sprawie programu darmowych leków dla seniorów.

Dagmara Marczewska, naczelnik wydziału gospodarki lekami w lubelskim NFZ, odpowiadała na pytania Czytelników. Najczęściej pytali Państwo o to, jakie kryteria trzeba spełnić, by otrzymać darmowe leki.

- Bezpłatne leki przysługują osobom, które w dniu wystawienia recepty mają ukończonych 75 lat. Wiek pacjenta weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL. Bezpłatne leki przysługują na podstawie recepty, na której w polu „kod uprawnień dodatkowych” wpisana jest litera „S”. Dodatkowo potrzebny lek musi znajdować się w wykazie darmowych leków - wyjaśnia Marczewska.

Nasi Czytelnicy pytali również, dlaczego specjaliści, jak np. kardiolog czy ortopeda, nie mogą wypisywać im recept na darmowe lekarstwa? - Lekarz poradni specjalistycznej nie ma takich uprawnień. Może wypisać jedynie zaświadczenie, na podstawie którego lekarz rodzinny wystawi darmową receptę. Co ważne, receptę na leki bezpłatne dla seniorów może wystawić wyłącznie lekarz rodzinny, do którego jesteśmy zapisani - dodaje ekspert z NFZ.

Oprócz lekarza rodzinnego uprawnienia do wystawienia darmowej recepty mają pielęgniarki POZ oraz niepraktykujący już lekarze z prawem wykonywania zawodu. Mogą oni przepisać receptę z „S” dla siebie i rodziny.

Co ważne, należy pamiętać, że nie otrzymamy bezpłatnych leków wystawionych na receptę np. przez lekarza w nocnej lub świątecznej opiece zdrowotnej. Tak samo osoby uprawnione do darmowych leków „S” nie otrzymają recepty przy wypisie ze szpitala.

Jeden z Czytelników znalazł na wykazie darmowych leków odpowiedniki lekarstw, które obecnie lekarz przepisuje mu pełnopłatnie. Zapytał więc, czy w aptece dostanie bezpłatne zamienniki przepisanych leków?

- Jeżeli na recepcie przepisano lek spoza wykazu leków refundowanych, apteka nie może wydać z refundacją leku z tą samą substancją czynną. Decyzję zawsze podejmuje lekarz, bo to on wybiera lek, który jest najbardziej skuteczny dla konkretnego pacjenta. Lista darmowych leków nie może być jedyną podstawą do zmiany sposobu leczenia pacjenta - odpowiada Dagmara Marczewska.

Pacjenci dopytywali również szczegółowo, czy ich stałe lekarstwa przysługują im już za darmo. Najczęściej chodziło np. o Pradaxę. - Ten lek przysługuje za darmo seniorom powyżej 75 lat w leczeniu i prewencji nawrotów zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz przy powikłaniach zakrzepowo-zatorowych po alloplastyce stawu biodrowe- go i kolanowego. Przy innych schorzeniach Pradaxa jest pełnopłatna - precyzuje ekspertka.

Leki przeciwcholesterolowe, np. Valsacor, Zocor czy Spiriva, dostępne są za darmo przy schorzeniach astmatycznych, a Medformax w leczeniu cukrzycy. Natomiast lek przeciwbólowy Naproxen jest przepisywany za darmo np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu kręgosłupa czy dnie moczanowej.

Przypomnijmy, że lista darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia zawiera 1129 pozycji i obejmuje 68 substancji czynnych. W wykazie znajdują się głównie preparaty stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego, jak np. choroby serca, układu krążenia, w chorobie Parkinsona czy osteoporozie. W wykazie nie ma np. szczepionek przeciwko grypie ani antybiotyków. Według zapowiedzi ministra zdrowia, lista ma być aktualizowana co dwa miesiące wraz z obwieszczeniem refundacyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski