MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi: - Symbole narodowe traktujmy bardziej radośnie

Aleksandra Dunajska
Dr Władysław Serwatowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego
Dr Władysław Serwatowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego Prot Jarnuszkiewicz
- Wiele zmienia się w mentalności rodaków i flaga, wreszcie, zajmuje w niej należne miejsce. W poniedziałek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP. Z dr. Władysławem Serwatowskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, rozmawia Aleksandra Dunajska

Od kiedy polska flaga wygląda tak, jak obecnie?
W XX w. jej wzór zapisano w ustawie Sejmu 1 sierpnia 1919. Ale jej historia jest złożona. Są historycy, którzy uważają, że z pism Jana Długosza wynika, iż to cesarz Otto III, ozdabiając głowę Bolesława Chrobrego diademem w 1000 roku, nadał Królestwu Polskiemu po wieczne czasy białego orła. Tezę taką udowadnia denar Bolesława Chrobrego z orłem w koronie. Królewskie potwierdzenie herbu przyniósł rok 1295, gdy piastowski książę Przemysł II, jako król Polski, miał na pieczęci majestatowej orła w polu tarczy. Ze wzoru orła i tarczy herbowej wnioskuje się, że były to biel i czerwień, uznane za polskie barwy narodowe. Przed rozbiorami były one obecne na chorągwiach i sztandarach królewskich. Używano ich w Królestwie Kongresowym. W Powstaniu Styczniowym bywały różne wzory, odcienie i proporcje, ale biel i czerwień były i są barwami Polaków.

*2 maja to Dzień Flagi RP oraz Polonii i Polaków za Granicą

Polacy coraz chętniej eksponują flagi na swoich balkonach czy przed domami przy okazji świąt narodowych.
Wiele zmienia się w mentalności rodaków i flaga, wreszcie, zajmuje w niej należne miejsce. To zasługa promowania narodowych barw i ustanowienia w 2004 r., obchodzonego dziś w Polsce Dnia Flagi. Są jednak wciąż kwestie nieuregulowane i lekceważone. Nauczmy się rozróżniać wzór polskiej flagi od barw narodowych. Flaga Polski ma określone proporcje - 5:8. Jeżeli kupujemy biało-czerwoną o wymiarach 50 na 80 cm - to jest to polska flaga. Ale jeśli jej wymiary są np. 100 na 150 cm - to nie mamy flagi, tylko szarfę w narodowych barwach. Powinniśmy dostrzegać te ważne szczegóły. Ale nie dziwię się Polakom, że nie zwracają na to uwagi, skoro flagi powiewające przed siedzibami prezydenta RP i MSZ nie spełniają zalecanej instrukcji. Flagi są tam zbyt małe w stosunku do wysokości masztów.

Podobny problem jest z kolorami - biel i czerwień na każdej z flag bywa inna. A barwy są określone w ustawie.
Kolory są opisane w przepisach za pomocą współrzędnych systemu CMYK. Chociaż niektórzy są przywiązani do innego odcienia czerwieni - karminowego, obecnego przez lata w tradycji wojskowej. Ale w takim kolorze to już nie jest właściwa polska flaga. Są to jednak oczywiście barwy, które mogą być ważnym znakiem tożsamości i patriotycznej identyfikacji.

Może więc ta precyzja dotycząca wielkości czy kolorów nie jest tak ważna? Może najistotniejsze jest, że Polacy w ogóle chcą umieszczać przed domami flagi - niezależnie od tego, jakie one są?
To prawda. Ale to jest pierwszy etap. Kolejnym jest wrażliwość na szczegóły. Dlatego moi sąsiedzi przychodzą do mnie po radę - gdzie flaga powinna się znajdować, jak powinna być eksponowana.

Amerykanie czy Brytyjczycy flagi i barwy narodowe mają wszędzie - na koszulkach, gadżetach, bieliźnie. My inaczej traktujemy naszą biel i czerwień.
Amerykanie mają inne prawo i inną tradycję. Gdy się cieszą lub smucą, to swoich flag używają bardzo swobodnie. Polacy szanują flagi inaczej, znacznie poważniej, taką mamy mentalność. Nie ubieramy się np. na biało-czerwono na 3 maja czy 11 listopada. Uważam jednak, że można swobodniej szanować narodowe barwy i bardziej radośnie wyrażać, że jesteśmy do nich przywiązani i są dla nas ważne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski