Lublin pokazał się Europie. Mistrzostwa „Starego Kontynentu” przeszły do historii. Zdjęcia

(Mistrzostwa po raz drugi w historii odbyły się w Lublinie. Wcześniej miało to miejsce 30 lat temu, w 1994 roku) Wojciech Szubartowski
Od środy do niedzieli (17-21 kwietnia) w hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbywały się 38. Mistrzostwa Europy w Taekwon-do. Udział w nich wzięło przeszło 800 zawodniczek i zawodników z 32 państw.

- Przyznanie mistrzostw Lublinowi motywowaliśmy tym, że to właśnie w naszym mieście Jerzy Konarski założył w 1974 roku pierwszą w Polsce sekcję taekwon-do. Natomiast pierwszą gazetą, która poinformowała o tym fakcie był Kurier Lubelski i przyjęliśmy, że czerwiec 1974 roku to data historyczna. Od tego momentu liczymy historię taekwon-do w Polsce - przypomina Polskiego Związku Taekwon-do, Tadeusz Łoboda.

Jubileusz polskiego taekwon-do reprezentanci Polski uczcili należycie. Od pierwszego dnia wyborną dyspozycję prezentowała młodzież, która w swoich kategoriach wiekowych, tylko w czwartek zdobyła 15 medali (3 złote, 4 srebrne i 9 brązowych). Zarówno juniorki jak i juniorzy wygrali końcowe klasyfikacje drużynowe. Były też wyróżnienia indywidualne. Najlepszym juniorem zawodów został Mateusz Slian, najlepsza juniorką Michelle Wendykier, a najlepszym pre-juniorem Maksymilian Orzeł.

Nie zabrakło również sukcesów seniorskich, w tym w wykonaniu przedstawicieli Lubelszczyzny. Z trzema medalami mistrzostwa zakończyła Zuzanna Gadzała. Zawodniczka Lewartu AGS Lubartów do domu przywiozła krążek z każdego kruszcu. Brąz wywalczyła w technikach specjalnych, srebro w walkach (kat. do 70 kg), natomiast złoto w drużynowych technikach specjalnych. W sześcioosobowym zespole mistrzowskim znalazły się też dwie inne zawodniczki z regionu, Oliwia Pietrzela (także Lewart) i Natalia Olszak (Radzyńskie Sportowe Centrum TKD). Druga z nich, Olszak, została też wicemistrzynią Europy w drużynową testach siły i brązową medalistką w indywidualnych.

Na podium stanęli także panowie na co dzień broniący barw Lewartu. Nazar Chumachenko sięgnął po brąz w walkach (kat. do 63 kg), a po srebro w drużynowych technikach specjalnych. Medal tego samego koloru w drużynowych układach zdobył z kolei Marcin Wronowski.