Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś bez karty jak bez ręki

Redakcja
Karty debetowe i kredytowe zapewniają coraz większą wygodę oraz bezpieczne korzystanie z dostępnych finansów
Karty debetowe i kredytowe zapewniają coraz większą wygodę oraz bezpieczne korzystanie z dostępnych finansów
Trudno dziś sobie wyobrazić korzystanie z finansów osobistych bez posiadania choć jednej karty bankowej. A najlepiej dwóch: jednej, która pozwala wygodnie operować pieniędzmi, którymi dysponujemy na bieżąco (karta debetowa), oraz drugiej, która pozwala nam sfinansować wydatki lub skorzystać z gotówki ponad posiadane zasoby (karta kredytowa).

Obecnie nasze wynagrodzenia są zazwyczaj przelewane na konto bankowe. By z niego korzystać wygodnie, bez chodzenia po gotówkę do placówki banku, trzeba mieć przynajmniej kartę debetową. Ma ona wiele funkcji. Pozwala nie tylko na wypłatę gotówki w bankomacie, lecz także można nią płacić przy zakupach, w tym zazwyczaj także inter­ne­towych, czy nawet pobierać gotówkę w sklepie w ramach coraz modniejszej usługi cashback.

Karta debetowa, wbrew nazwie, nie musi się przy tym wiązać z debetem. Przy jej wykorzystaniu możemy dokonywać operacji do wysokości środków, jakie mamy na rachunku bankowym, do którego taka karta jest przypisana. Oczywiście jeśli dodatkowo mamy limit kredytu odnawialnego lub limit debetowy, to wolne środki są sumą naszych własnych pieniędzy oraz kwoty oddanej nam do dyspozycji przez bank w ramach takiego kredytu lub limitu debetowego.

Kredyt bez kosztów

Gdy chcemy jednak zapewnić sobie możliwość regulowania wydatków ponad aktualny stan dostępnych środków, i to nawet bez dodatkowych kosztów, powinniśmy posiadać kartę kredytową. Pozwala ona bowiem regulować zobowiązania na zasadach takich jak karta debetowa, ale w ramach przyznanego limitu karty kredytowej. Są to zobowiązania z przedłużonym terminem płatności. Ten termin wyznacza cykl rozliczeniowy karty kredytowej, który wynosi ponad 50 dni. Wszystkie wydatki, które w okresie cyklu rozliczeniowego uregulujemy kartą kredytową bezgotówkowo (a więc bez pobierania pieniędzy) i spłacimy najpóźniej w dniu ustalonym jako termin rozliczenia karty, nie obciążą nas dodatkowymi kosztami.

Zresztą tak zaciągniętego zobowiązania nie będziemy musieli uregulować w całości w terminie spłaty karty kredytowej – bank zadowoli się uiszczeniem 3–5 proc. należności, ale wtedy dalej będzie ona obsługiwana jak klasyczny kredyt, będą więc od niej naliczane odsetki. Oczywiście trzeba jeszcze mieć na względzie opłatę za korzystanie z karty kredytowej. Jednak jeśli operujemy nią często, to po osiągnięciu określonej w umowie sumy wydatków będziemy zwolnieni z tej opłaty.

Kartą debetową możemy opłacać transakcje internetowe. Na odwrocie zawiera ona bowiem liczbę CVV, która jest potrzebna do autoryzowania transakcji na platformach inter­ne­towych. Dla poprawy bezpieczeństwa możemy w przypadku takich transakcji dodatkowo wykorzystać jedną z funkcjonalności konta internetowego: możliwość ustalania i dowolnego zmieniania limitów dla różnych rodzajów transakcji: bezgotówkowych, wypłat gotówki, a także właśnie zakupów przez internet. W przypadku ostatnich można więc ustalić ten limit na zero. Dopiero przed transakcją zwiększamy go do wysokości kwoty, którą planujemy wydać. Po sfinalizowaniu zakupu znów możemy ustawić limit na zero. Innym rozwiązaniem jest korzystanie przy zakupach internetowych wyłącznie z dodatkowej karty przedpłaconej.

Jednak chcąc mieć dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych, najlepiej jest skorzystać z usługi 3D-Secure. Ta funkcjonalność polega na tym, że transakcja nie zostanie przeprowadzona bez jej dodatkowej autoryzacji – kodu, który otrzymamy SMS-em z naszego banku albo wpiszemy z karty kodów.

 

Wygodne zakupy

Kart – debetowych czy kredytowych – używamy jednak przede wszystkim w sklepach czy punktach usługowych. Banki nie ustają w poszukiwaniu kolejnych sposobów ułatwienia nam życia przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Ponieważ coraz częściej karty wykorzystujemy do opłacania nawet drobnych transakcji, powszechne stały się karty (debetowe i kredytowe) z funkcją płatności zbliżeniowych. Rachunki do 50 zł możemy regulować za ich pomocą, zbliżając jedynie kartę do czytnika, a te na wyższe kwoty zatwierdzamy PIN-em.

Karty kredytowe z kolei są bardzo przydatne w podróżach zagranicznych. Niestety, jak wynika chociażby z badania Visa Europe, za granicą niemal dwa razy rzadziej korzystamy z kart niż w kraju. A poza wszystkimi innymi funkcjonalnościami warto mieć na uwadze bezpieczeństwo, jakie dają karty, w przeciwieństwie do zabierania dużych kwot w gotówce.

 

Pamiętaj!

* Jeśli utracisz kartę, jak najszybciej zastrzeż ją w swoim banku lub pod bezpłatnym całodobowym numerem (+48) 828 828 828.

* Nigdy nie pożyczaj nikomu swojej karty.

* Nie ujawniaj nikomu swojego numeru PIN, nie zapisuj go na karcie ani nie noś w portfelu.

* Ustaw wygodne dla siebie limity płatności na poszczególne rodzaje transakcji.

źródło: www.bankomania.pkobp.pl

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: www.bankomania.pkobp.pl.

Masz pytania? Napisz na adres: [email protected].

 

Fot. małgorzata genca

asdKorzystanie z kart jest łatwe, wygodne i bezpieczne

Rozmowa z Elżbietą Śnieżyńską, doradcą w 2 Oddziale PKO Banku_Polskiego w Lublinie, o tym, jakie karty warto mieć w portfelu i jak ich bezpiecznie używać

Banki oferują kilka rodzajów kart płatniczych. Czym one się różnią i jakie spełniają funkcje?

Funkcje użytkowe kart są podobne: płacenie za zakupy w sklepie, punktach usługowych, wypłata gotówki z banko­matów, płacenie w sklepach internetowych. Odmienny jest natomiast sposób ich rozliczania. Każda z kart sprawdza się w innej sytuacji, łączy je zaś to, że są bezpieczniejsze i wygodniejsze od gotówki. Podstawowym rodzajem kart płatniczych są karty debetowe bezpośrednio związane z rachunkiem bankowym klienta. Wartość transakcji dokonanych tą kartą nie może przekroczyć wartości dostępnych środków na koncie klienta.  W sytuacji, gdy natomiast pojawi się nieprzewidziany wydatek, możemy skorzystać z karty kredytowej i sfinansować go w ramach przyznanego nam przez bank limitu. Płatność za dokonane nią transakcje jest odsunięta w czasie i może być jednorazowa bądź ratalna.

Innym rodzajem kart płatniczych są karty obciążeniowe (charge). Mają one również określony limit wydatków i odroczone terminy płatności, ale zadłużenie na takich kartach trzeba spłacić w określonym terminie w całości.

Ostatnią grupą są karty przedpłacone (prepaid). Żeby z nich korzystać, musimy najpierw zasilić rachunek karty i dopiero z tych zasilonych środków możemy dokonywać transakcji. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kontrolowaniem swoich wydatków i dla dzieci.

Jak zarządzać swoimi kartami poprzez internet, czyli przez bankowość internetową?

W ramach bankowości internetowej mamy możliwość aktywacji karty, ustalenia limitów dziennych transakcji – zarówno wypłaty gotówki, jak i płatności w punktach sprzedaży oraz transakcji internetowych. Możemy także zmieniać PIN, unieważnić kartę w przypadku jej zgubienia lub kradzieży czy zamówić nową. Dostępne są również zestawienia operacji dokonanych kartami.

Jakie karty warto mieć w portfelu?

Biorąc pod uwagę opisane wyżej cechy kart płatniczych, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno kart debetowych, jak i tych umożliwiających skorzystanie z kredytu . Mając kartę debetową, nie musimy nosić przy sobie dużej ilości gotówki, żeby dokonywać bieżących zakupów. Karty kredytowe dają natomiast możliwość natychmiastowego korzystania z kredytu bez konieczności kontaktowania się z bankiem, np. w dni wolne od pracy.

Nie tylko pieniądze są pokusą dla złodziei. Kradną oni także karty. Jak zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży kart?

Posługiwanie się kartami jest łatwe, wygodne i bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Karty zabezpieczone są specjalnymi kodami PIN, których nie należy udostępniać i przechowywać razem z kartą. Karty nie można nikomu udostępniać, powinniśmy ją mieć nieustannie na oku. Nie wolno osobom nieuprawnionym udostępniać informacji związanych z kartą, takich jak: numer karty, data ważności i kod CVV2 lub CVC2, który znajduje się rewersie. Dodatkowo kartę można ubezpieczyć na wypadek zgubienia lub kradzieży. Dzięki wykupieniu takiego ubezpieczenia bank przejmuje odpowiedzialność za operacje dokonane przy użyciu utraconej karty.

A gdy zgubimy kartę bądź została nam ona skradziona, co powinniśmy zrobić?

Gdy utracimy kartę, powinniśmy bezzwłocznie ją zastrzec. Minimalizujemy wtedy ryzyko nieprzewidzianych następstw i chronimy swoje pieniądze. Warto mieć zawsze przy sobie numer telefonu, pod którym można tego dokonać. Klienci wszystkich banków mogą dzwonić pod czynny całodobowo numer telefonu (+48) 828 828 828 z każdego miejsca na świecie. Klienci PKO BP mają dodatkowo do dyspozycji czynny 24h siedem dni w tygodniu numer infolinii: 801 124 365. Możemy również zastrzec kartę za pośrednictwem naszego konta internetowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski