Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Soczelnik, prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia

Sylwia Hejno
Wieczernia w cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Wieczernia w cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego Jacek Babicz
6 stycznia dla wyznawców prawosławia i innych obrządków wschodnich jest dniem wigilijnym, który rozpoczyna święta Bożego Narodzenia. Wierni podzielą się tego wieczoru nie opłatkiem, ale małym, wypiekanym na zakwasie chlebkiem, czyli prosforą.

Prawosławni mają różne określenia na Wigilię, która kończy okres czterdziestodniowego postu. Dwa z nich to "nawieczerie" lub "soczelnik" - pochodzący od słowa "socziwa", czyli krewniaczki kutii, sporządzonej na bazie pszenicy i miodu.

Według kalendarza juliańskiego Wigilia świąt Bożego Narodzenia wypada trzynaście dni później niż u korzystających z kalendarza gregoriańskiego katolików. Prawosławny świąteczny jadłospis jest bardzo podobny do tego katolickiego - dominują dania rybne, pojawia się barszcz, kapusta, czy pyszna, słodka kutia. Nie zabraknie także chleba, soli, czosnku i miodu, symboli pożywienia, obfitości, zdrowia i powodzenia.

Po kolacji i złożeniu sobie życzeń wierni pójdą do cerkwi. Całonocne czuwanie i adoracja ikony Narodzenia Pańskiego jest odpowiednikiem katolickiej pasterki.

Polska Cerkiew liczy ok. 600 tys. wiernych - prawosławnych, grekokatolików i staroobrzędowców. Największe ich skupiska znajdują się na wschodzie kraju, w tym na Lubelszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski