Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2013: Na Lubelszczyźnie przystąpi do niego 23626 uczniów

Ilona Leć
W województwie lubelskim do egzaminu zgłoszono 23 626 osób z 457 szkół. Natomiast w Lublinie będzie zdawało łącznie 3209 osób z 40 placówek.
W województwie lubelskim do egzaminu zgłoszono 23 626 osób z 457 szkół. Natomiast w Lublinie będzie zdawało łącznie 3209 osób z 40 placówek. Jacek Babicz/archiwum
We wtorek o godz. 9, ponad 396 tys. uczniów w całej Polsce zasiądzie do egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie, a potem z języka polskiego. - W województwie lubelskim do egzaminu zgłoszono 23 626 osób z 457 szkół. Natomiast w Lublinie będzie zdawało łącznie 3209 osób z 40 placówek - wylicza Renata Janicka, przedstawicielka OKE w Lublinie.

W zależności od przedmiotu, na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 lub 90 minut. Już drugi rocznik uczniów III klasy gimnazjum przystąpi do egzaminu w nowej formule. Co się zmieniło? Od 2012 r. gimnazjaliści muszą zdawać dodatkowy egzamin z języka polskiego, historii i społeczeństwa, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Dodatkowo uczniowie, którzy kontynuowali naukę konkretnego języka obcego od szkoły podstawowej, np. jęz. angielskiego, muszą zdawać go na poziomie rozszerzonym.

Na Lubelszczyźnie najwięcej gimnazjalistów, bo aż 19 908 wybrało jęz. angielski. Drugi w kolejności najpopularniejszych języków jest rosyjski (2117 osób) a po nim niemiecki (1414), hiszpański (99), francuski (69) i włoski (9 osób). Od roku szkolnego 2013/2014 będzie można wybrać też język ukraiński. - Wcześniej w naszej szkole zdarzało się, że uczniowie mierzyli się z jęz. włoskim. Niestety, ani w tym, ani w ubiegłym roku nikt się na niego nie zdecydował. Szkoda, bo to piękny język, na który niestety moda wśród gimnazjalistów przemija - przyznaje Marzenna Fitas, wicedyrektor Gimnazjum nr 14.

W trakcie kolejnych dni, uczniowie rozwiążą testy z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki (24 kwietnia) oraz z języków obcych na poziomie podstawowym i rozszerzonym (25 kwietnia). Następnie prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki wysłane do szkół przez OKE. Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym. Każdej ze szkół zależy oczywiście na tym, aby ich uczniowie dali z siebie wszystko.

- W naszej szkole do egzaminu przystąpi 81 osób. Naprawdę czuć to napięcie, które udziela się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Wiadomo, że jednym i drugim zależy na tym, aby wypaść dobrze i nie dać plamy - zapewnia dyr. Fitas.

W ubiegłym roku w wojewódzkiej czołówce gimnazjów, których uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki, znalazły się m.in.: Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki i Pallotyńskie Gimnazjum im. S. Batorego w Lublinie oraz I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Na naszej stronie internetowej od jutra znajdziecie relacje z egzaminów, wypowiedzi uczniów, komentarze nauczycieli, galerie zdjęć ze szkół oraz materiały wideo. Opublikujemy też arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi. Zapraszamy na www.kurierlubelski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski