Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci chcą rozwiązać spór wokół Trybunału

Damian Witek (AIP)
michal dyjuk / polska press
Specjalny zespół ekspercki ma w ciągu kilku tygodni podać sposób na rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Taką informację podał w poniedziałek w Sejmie prof. Jan Majchrowski, szef zespołu ekspertów ds. problematyki TK.

Pod koniec marca został powołany zespół niezależnych ekspertów, który ma przedstawić propozycje kompromisu wokół TK. Powstał on z inicjatywy Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie prof. Jan Majchrowski, przewodniczący tej komisji, zapowiedział, że efekty ich pracy powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni. - Efektem pracy zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania sporu wokół TK – poinformował.

Mniej entuzjastyczni wobec wyników prac tej komisji są posłowie opozycji. Katarzyna Lubnauer, posłanka .Nowoczesnej, powiedziała dla Agencji Informacyjnej Polska Press, że jest to próba grania na czas, a nie sposób rozwiązania problemu. - Mamy wrażanie, że jest to zespół prawników związanych z PiS – dodała.

Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, zaznaczył, że wystarczy przestrzegać wytycznych Komisji Weneckiej jak wyjść z kryzysu konstytucyjnego i nie potrzeba dodatkowej komisji, która jest upolityczniona. - Tam nie ma osób niewiązanych z PiS – dodał poseł PO.

W podobnym tonie wypowiadali się również członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Słysząc, że zespół składa się wyłącznie z ekspertów powołanych przez jedno środowisko polityczne, można mieć wrażenie, że chodzi tylko o rozgrywkę polityczną – powiedział Jakub Stefaniak, rzecznik PSL.

- Powinniśmy zebrać się klubami i starać się dogadać wewnątrz – powiedział dla AIP Marek Jakubiak z klubu Kukiz'15. Poseł wyraził także opinię, że w tej chwili za dużo profesorów bierze udział w zarządzaniu Polską.

Nowelizacja, uchwalona 22 grudnia ubiegłego roku zakłada m. in., że Trybunał musi podejmować decyzje w składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów. Poprzednio przepisy pozwalały orzekać w składzie dziewięciu sędziów. Orzeczenia stają się prawomocne dopiero po osiągnięciu 2/3 głosów, zaś wcześniej wystarczyła tylko połowa składu. Od tamtej pory sprawa powoduje nieustające spory polityczne.

9 marca TK orzekł, że nowelizacja ustawy autorstwa PiS, zmieniająca tryb jego pracy, jest niezgodna z Konstytucją. Takiego samego zdania jest Komisja Wenecka, która badała sprawę na wniosek szefa MSZ. Z kolei rząd stwierdził, że uchwała TK z 9 marca jest nieważna, gdyż została podjęta z pominięciem uchwalonej w grudniu ustawy. Rąd odmawia publikacji marcowego wyroku Trybunału, chociaż wzywają go do tego instytucje międzynarodowe, a także polskie środowisko prawnicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski