MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Episkopat o atakach na papieża Polaka. "Nie ma wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II"

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Episkopat wypowiedział się na temat ataków na świętego Jana Pawła II
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Episkopat wypowiedział się na temat ataków na świętego Jana Pawła II fot. PAP/Albert Zawada
Episkopat odniósł się do ataków kierowanych w stronę papieża Polaka, które nasiliły się w związku z opublikowanym przez TVN24 reportażem uderzającym w Ojca Świętego. Biskupi zaapelowali o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków.

Wtorek był drugim dniem obrad 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z tematów, które poruszali w dyskusji biskupi, był reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, opublikowany przez TVN24. Dotyczył on rzekomego ukrywania przez kard. Karola Wojtyłę przestępstw seksualnych w czasach, gdy był on metropolitą krakowskim.

Ataki na Jana Pawła II. Stanowisko Episkopatu

W związku z ostatnimi próbami zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, biskupi zaapelowali o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków.

"Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II. Jednocześnie biskupi bardzo dziękują wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża" – czytamy w komunikacie.

- Proces kanonizacyjny był robiony rzetelnie - podkreślił podczas konferencji prasowej abp Grzegorz Ryś.

Abp Ryś o publikacjach o Janie Pawle II: Bez krytyki źródła nie da się wykazać jego wiarygodności

Duchowny podkreślił, że bardzo istotny jest w tej sprawie kontekst historyczny.

- W tych publikacjach, kwestia interpretacji źródeł wydaje się kluczowa. Chciałbym podkreślić, że nie można się przy interpretacji dopuszczać błędu, który się nazywa ahistoryczność. Nie można do tych materiałów przykładać miary dzisiejszego państwa i dzisiejszego kościoła. Żyjemy w innym państwie i w innym kościele - podkreślił arcybiskup.

- Państwo, w którym dział się pontyfikat krakowski kard. Karola Wojtyły, to było państwo totalitarne, komunistyczne. To jest jeden z ważnych kluczy do interpretacji tamtych dokumentów. Kard. Wojtyła był człowiekiem zdecydowanie wrogo nastawionym do tego państwa i systemu - zaznaczył.

Abp Ryś mówił także o rzetelnym badaniu materiałów historycznych i sięganiu do wielu źródeł.

- Każde źródło wymaga też krytyki. Najlepiej w świetle innych. Tu widać, jak można popracować wspólnie, wychodząc z archiwum IPN-u i dochodząc do archiwum kościelnych. Pytania, które wynikają z kwerendy w IPN-ie, mogą znajdywać odpowiedź w archiwach kościelnych. W tej kolejności należałoby wykonywać tę pracę. Dopiero w krytyce źródła można dojść do tego, jaki jest stopień jego wiarygodności. Bez krytyki źródła nie da się wykazać jego wiarygodności - stwierdził.

- Ta wojna z kościołem i z narodem, którą prowadziły władze PRL była także wojną o przyszłą pamięć. Mogę pokazać dokumenty z okresu krakowskiego kardynała Karola Wojtyły, które powstawały nie po to, żeby załatwiać cokolwiek w tym czasie, ale żeby nadały kierunek refleksji po 50 latach. To jest spór o pamięć - zaznaczył.

Beatyfikacja rodziny Ulmów

Innym tematem, jakim zajmowali się biskupi, była sprawa beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej we wsi Markowa na Podkarpaciu.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przedstawił biskupom stan przygotowań do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września br. w Markowej.

"Będzie to wydarzenie bez precedensu w dziejach Kościoła, gdyż do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: małżonkowie i dzieci, wśród których jest dziecko nienarodzone" – napisali biskupi. "Biskupi zachęcają do modlitwy o duchowe owoce beatyfikacji i zdecydowali, aby relikwie Błogosławionych peregrynowały w diecezjach w Polsce. Będzie to okazja do ożywienia duszpasterstwa oraz modlitwy w intencji małżeństw, rodzin i dzieci" – dodano w komunikacie.

Synod o synodalności. Co jest jego celem?

Podczas zebrania biskupi zapoznali się z przebiegiem Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbyło się w lutym br. w Pradze. Biskupi przypomnieli, że "celem synodu nie jest zmiana doktryny Kościoła, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób – w ramach jednego Kościoła katolickiego z jego hierarchiczną strukturą – realizować duchowość synodalną".

Biskupi przyjęli także temat programu duszpasterskiego, który będzie realizowany w Kościele w Polsce począwszy od tegorocznego adwentu: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Episkopat o atakach na papieża Polaka. "Nie ma wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II" - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski