Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Innowacji. Najlepsze pomysły na biznes walczą o 1,5 miliona złotych

Piotr Nowak
Adrian Tomczyk
Gra wspomagająca leczenie astmy, robotyczne ramię wyręczające osoby niepełnosprawne i odkrycie, które może zrewolucjonizować przemysł spożywczy. Dziewięć startupów rywalizuje o 1,5 mln zł na realizację swojej wizji.

- Szacuje się, że w ciągu roku człowiek spożywa do 2 kg chemicznych dodatków. Chcemy to zmienić - zaznacza dr inż. Jacek Wawrzykowski z Biolive Innovation.

Lubelska firma opracowała recepturę naturalnego konserwantu z żółtka jajek. W odróżnieniu od swoich chemicznych odpowiedników jest on przyjazny dla człowieka.

Wawrzykowski planuje uruchomienie pilotażowej produkcji w 2019 r. Realizację tych zamiarów ma umożliwić zdobycie 1,5 mln zł w konkursie dla startupów zorganizowanym w ramach drugiej edycji Europejskiego Tygodnia Innowacji.

O inwestycję rywalizuje dziewięć podmiotów. Wśród nich Breather One.

- Na astmę choruje 4 mln osób w Polsce i 235 mln na świecie. Wykorzystując nasze rozwiązanie można zahamować rozwój choroby lub nawet ją wyleczyć - wyjaśnia Piotr Kozłowski, lubelski lekarz i współtwórca startupu Breather One.

Firma opracowała urządzenie działające podobnie do spirometru, ale wydychane powietrze służy w nim do sterowania postacią w grze komputerowej. Ma ono zachęcać dzieci, ale też np. sportowców, do ćwiczeń z oddychaniem.

Pomysłów na biznes jest więcej. Robotyczne ramiona dla lekarzy lub osób niepełnosprawnych rozwijają spółki ReMeDi i biuro projektowe Accrea.

Diagnozowanie chorób u dzieci z wykorzystaniem telefonu proponują twórcy Babydoc24.com.

Szacuje się, że w Lublinie znajduje się ok. 100 startupów. Pod względem liczby młodych i innowacyjnych firm zajmujemy czwarte miejsce w Polsce.

- Startupy są wyznacznikiem innowacyjności regionu. W województwie lubelskim pracujemy od lat, żeby było ich coraz więcej - mówi Tomasz Małecki, prezes Lubelskiego Parku Naukowo - Technologicznego.

- To bardzo dobry czas dla startupów - podkreśla Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Zwraca też uwagę na zagrożenia. - Parę lat temu problemem był brak wystarczających środków na finansowanie pomysłów. Teraz mamy odwrotną sytuację. Pieniędzy jest dużo, ale pomysłów brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski