18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ewa Stankiewicz u lubelskich dominikanów: O krzyżu, Smoleńsku i zagrożeniach dla Polski

EP
Ewa Stankiewicz w czasie swojego wystąpienia w klasztorze dominikanów w Lublinie Ewa Pajuro
Złe wychowywanie, mentalność niewolników, wywoływanie plemiennej nienawiści, brak nauki historii - takie są, według Ewy Stankiewicz, główne zagrożenia dla współczesnej Polski. Spotkanie z dokumentalistką, szefową stowarzyszenia "Solidarni 2010" odbyło się w sobotę w klasztorze lubelskich dominikanów.

Na początku swojego wystąpienia Stankiewicz przedstawiła się swoim słuchaczom. Przypomniała m.in. o głośnym filmie dokumentalnym "Trzech kumpli", który współtworzyła z inną reżyserką, Anną Ferens. Potem przeszła do reportażu, który przyniósł jej największy rozgłos. Chodzi o obraz "Solidarni 2010", który jest zapisem rozmów z ludźmi, którzy przychodzili pod Pałac Prezydencki tuż po katastrofie smoleńskiej. Jego współautorem jest Jan Pospieszalski. Reportaż wzbudził sporo kontrowersji. Krytykowała go m.in. Rada Etyki Mediów za naruszenie zasad obiektywizmu. Autorzy filmu nie zgadzają się z tymi zarzutami.

Uczestnicy spotkania obejrzeli jednak fragmenty innego reportażu Stankiewicz. Chodzi o film "Krzyż", który jest zapisem tego, co działo się pod Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej w związku z ustawionym tam krzyżem. Zebrani w klasztorze dominikanów mogli zobaczyć m.in. rozbawionych, młodych ludzi, którzy śmieją się z tzw. "obrońców krzyża". Na niektórych ujęciach pojawił się transparent z hasłem "mohery na stos", krzyż uformowany z puszek po znanym piwie i młodzi ludzie śmiejący się z żartów o "ciepłym Lechu". Te wszystkie obrazy były punktem wyjścia do postawienia jednoznacznej diagnozy: - Mamy do czynienia z utratą suwerenności naszego państwa - tłumaczyła Ewa Stankiewicz. - To jest szyderstwo ze śmierci prezydenta państwa, który jest na służbie i który ginie w niewyjaśnionych okolicznościach na terenie obcego mocarstwa, które współcześnie, wielokrotnie dokonywało zamachów terrorystycznych - mówiła. I podkreślała, że przez wiele dni "obrońcy krzyża" byli nękani i wyszydzani, a służby mundurowe i media bezczynnie się temu przyglądały.

Zmanipulowani, młodzi ludzie i inne zagrożenia

Zdaniem Stankiewicz pod Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej doszło do starcia cywilizacji. Z jednej strony była to cywilizacja chrześcijańska a z drugiej grupa zmanipulowanych, młodych ludzi. - To właśnie wychowanie i mentalność młodych ludzi jest dziś największym zagrożeniem dla Polski - mówiła. Podkreślała, że dziś młodych nie uczy się samodzielnego myślenia. - Dziś nie zmusza się ich do zastanowienia nad tym czym jest wolność i czy kraj jest suwerenny. Dlatego taki człowiek jest przekonany, że żyje w wolnym kraju nawet jeśli wszystko dookoła temu przeczy, łącznie z tym, że suwerenny kraj nie oddaje śledztwa w sprawie śmierci swojego prezydenta obcemu mocarstwu - tłumaczyła.
Na liście zagrożeń pojawiły się też: brak odwoływania się do zdrowego rozsądku, brak odwagi, dzielenie ludzi (ze względu na to na jaką partię głosują na "światłych z wielkich miast" i "ciemniaków i oszołomów"), przekonanie, że patriotyzm to coś "przestarzałego dla dziadków", brak wiedzy o historii Polski, wywoływanie bierności i brak praworządności.

Niesienia krzyża, szczucie i ośmieszanie

W drugiej części spotkania Stankiewicz oddała głos swoim słuchaczom. Kilka osób dziękowało jej za filmy i za to, że dzięki nim mogły się „przebudzić”. – Jesteśmy za prawdą, robimy to co możemy, wspieramy panią modlitwą, proszę o tym pamiętać – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
Jedna z młodych osób, studentka zwierzyła się ze swojego problemu. – To, co dla mnie jest najgorsze w tym momencie to jest walka przez ośmieszanie. Kiedy na przykład rozmawiam ze współlokatorką o swoich poglądach to czuję się, jak mały robaczek z małego miasta, który nie wie, co mówi. Przez takie traktowanie tracę nadzieję, że coś mogę – mówiła drżącym głosem. – Jak mam rozmawiać ze znajomymi, żeby coś w nich poruszyć, bo dziś przez to ośmieszanie czuję się bezradna – tłumaczyła. Stankiewicz próbowała dodać jej otuchy, a całą sytuację studentki nazwała „niesieniem krzyża”.

W dyskusji pojawił się też krytyczny głos. Jedna z uczestniczek zarzuciła Stankiewicz, że „szczuje” jedną stronę Polski przeciwko drugiej. Myśl ta odnosiła się do wcześniejszej wypowiedzi dokumentalistki. Stankiewicz zarzucała Gazecie Wyborczej, że kłamie i zastanawiała się głośno, czy dziennikarz tego tytułu znajduje się na sali. - Czy pani nie zauważyła, że Polska składa się z dwóch obozów. I, że wzywając dziennikarza Gazety Wyborczej, pani szczuje – tłumaczyła uczestniczka spotkania. Wypowiedź wywołała na sali poruszenie. – Jeśli nadal będziemy napuszczać jedną stronę na drugą to skończy się to wojną domową – dokończyła kobieta. Stankiewicz skomentowała, że ocena jest niesprawiedliwa. – Mamy zamęt w pojęciach. Dlaczego pani mówi o szczuciu. Co z tego, co powiedziałam, jest według pani szczuciem? – dopytywała. Uczestniczka spotkania tłumaczyła: - Jest pani rzeczniczką tylko jednej strony. A przecież jest pani dokumentalistką i oczekiwałabym od pani spojrzenia na sprawę ze wszystkich stron – tłumaczyła. – Bycie rzecznikiem jednej strony nie jest szczuciem – odpowiedziała Stankiewicz. Uczestniczka spotkania zakończyła: - Kieruje pani swego rodzaju niechęć do konkretnych osób. Chciałabym jednocześnie przeprosić za użycie słowa szczucie.

Na zakończenie głos zabrała osoba, która brała udział w "obronie krzyża" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Mam żal, że zostałam wykorzystana przeciwko sprawom o które walczyłam. Dziś też jestem wrakiem człowieka - mówiła.

Spotkanie zakończyło się krótką modlitwą.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
niena

ziejesz nienawiścią

p
paula

a Tworki czekają.........Pozdrawiam.

i
iwona

Jedno jest pewne PAN BÓG opuścił cię całkowicie bydlaku !! Jak śmiesz !!!!!!!!!!

G
Gość

Jak można było dopuścić ziejącą nienawiścią babę do Kościoła !! PANIE przeorze !!!! Pan Bóg cie opuścił !!Kościół jako nosiciel nienawiści ! Czyżbyście po pedofilsku chcieli wszystko zniszczyć !! Nie uszanować miejsca Świetego !!!!!!!!!Szok ! To zwykła zbrodnia !Wszyscy wiedzą, że to ohydne babsko łżę, kłamie, a jednocześnie mówi o jakieś wierze ??? To w Kościele tego typa tak uczą ?? Boże to to targ w synagodze !! kto to oczyści !!Przeor bandyta !!! Brak słó !!

h
historyk

Ten Łazar to Kaganowicz.Zajrzyj do źródeł zanim głupotę napiszesz.

P
Polka

czytajac te brednie odnosze wrazenie ze kosciol i pan jaroslaw k. tak namacili ludziom w glowach ze to nadaje sie tylko na oddzial zamkniety zacznijcie sami myslec logicznie a nie przyklepywac tym bredniom bo juz sie tego sluchac i czytac nie chce rece opadaja

P
Polka

czytajac te brednie odnosze wrazenie ze kosciol i pan jaroslaw k. tak namacili ludziom w glowach ze to nadaje sie tylko na oddzial zamkniety zacznijcie sami myslec logicznie a nie przyklepywac tym bredniom bo juz sie tego sluchac i czytac nie chce rece opadaja

P
Polka

debil jakis czy co ten kosciol na czele z przypadkiem psychiatrycznym jaroslawem k. pomieszal juz zupelnie tym ludziom w glowach

P
Polak

Czlowieku, Ty powinienes sie leczyc. PISowskie otumanienie zacmilo Ci oczy. Jedynym bandyta w tym kraju jest rządny władzy Kacz.....ski i jego marionetki.

r
raz putin

przestępstwem?

W
Walduś

jak masz coś w móżgownicy to spróbuj tego użyć i przestań pisaać same inwektywy bo kompletnie nic z nich nie wynika a daje tylko świadectwo Twojego stanu
Czy widziałeś gdzieś jeszcze takie "śledztwo" w sprawie katastrofy lotniczej jak to zrobił Miller i Anodina? Wystarczy jak odpowiesz sobie na to pytanie.

J
JA PROTESTUJĘ !

OŚWIADCZENIE:To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, nie mówiąc już o naszych dziennikarzach z TOK fm oraz Polskiego Radia. Także Gazety Wyborczej, polskiego Newsweeka itd.

To samo dotyczy afery hazardowej, stoczniowej, smoleńskiej, szpitalnej, autostradowej, stadionowej, receptowej, szkolnej, emeryturowej, TV cyfrowej, informatyzacyjnej, afery inwigilacji internetowej (ACTA), afery niewykorzystanych funduszy europejskich, afery wstrzymanych dopłat europejskich, afery obciętych dotacji dla polskiego rolnictwa, afery obciętej refundacji składki europejskiej, afery kolejowej, afery śmieciowej, afery sześciolatków, afery pakietu klimatycznego, afery korupcji kolesiowskiej w spółkach skarbu państwa, afery OFE oraz afery dziury budżetowej, afery przetargowej (itd. itd.)

Zawsze nasi dziennikarze dzielnie stoją na straży prawdy oraz na straży ustroju.

Winę za całe zło w naszej ukochanej ojczyźnie ponosi PiS, który -- chcąc założyć IV Rzeczpospolitą -- dąży do zburzenia dotychczasowego porządku ustanowionego przez gen. Kiszczaka oraz innych ludzi honoru.

PS. Na mój piłkarski rozum mamy najlepszych rozgrzanych sędziów na świecie.

PS. Na mój piłkarski rozum wszystkie kobiety powinne pracować jak najdłużej, np. do 67 roku życia.

PS. Na mój piłkarski rozum Polska powinna solidarnie z Niemcami płacić najwyższe stawki za emisję CO2. Zamiast elektrowni węglowych powinniśmy mieć niemieckie wiatraki i francuskie elektrownie jądrowe. Stać nas przecież na to, żeby pomóc naszym zachodnim sąsiadom!

PS. Na mój piłkarski rozum szefem NiKu PO-winien być ktoś bardzo bezstronny, np. ktoś z naszej partii.

PS. To nieprawda, że w Polsce są loże masońskie, mafie lub inne tajne stowarzyszenia!

Jak już powiedziałem, to wszystko udowodnili już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, TOK fm i Polskiego Radia.

POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!

J
JA PROTESTUJĘ !

OŚWIADCZENIE:To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, nie mówiąc już o naszych dziennikarzach z TOK fm oraz Polskiego Radia. Także Gazety Wyborczej, polskiego Newsweeka itd.

To samo dotyczy afery hazardowej, stoczniowej, smoleńskiej, szpitalnej, autostradowej, stadionowej, receptowej, szkolnej, emeryturowej, TV cyfrowej, informatyzacyjnej, afery inwigilacji internetowej (ACTA), afery niewykorzystanych funduszy europejskich, afery wstrzymanych dopłat europejskich, afery obciętych dotacji dla polskiego rolnictwa, afery obciętej refundacji składki europejskiej, afery kolejowej, afery śmieciowej, afery sześciolatków, afery pakietu klimatycznego, afery korupcji kolesiowskiej w spółkach skarbu państwa, afery OFE oraz afery dziury budżetowej, afery przetargowej (itd. itd.)

Zawsze nasi dziennikarze dzielnie stoją na straży prawdy oraz na straży ustroju.

Winę za całe zło w naszej ukochanej ojczyźnie ponosi PiS, który -- chcąc założyć IV Rzeczpospolitą -- dąży do zburzenia dotychczasowego porządku ustanowionego przez gen. Kiszczaka oraz innych ludzi honoru.

PS. Na mój piłkarski rozum mamy najlepszych rozgrzanych sędziów na świecie.

PS. Na mój piłkarski rozum wszystkie kobiety powinne pracować jak najdłużej, np. do 67 roku życia.

PS. Na mój piłkarski rozum Polska powinna solidarnie z Niemcami płacić najwyższe stawki za emisję CO2. Zamiast elektrowni węglowych powinniśmy mieć niemieckie wiatraki i francuskie elektrownie jądrowe. Stać nas przecież na to, żeby pomóc naszym zachodnim sąsiadom!

PS. Na mój piłkarski rozum szefem NiKu PO-winien być ktoś bardzo bezstronny, np. ktoś z naszej partii.

PS. To nieprawda, że w Polsce są loże masońskie, mafie lub inne tajne stowarzyszenia!

Jak już powiedziałem, to wszystko udowodnili już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, TOK fm i Polskiego Radia.

POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!

d
dr Marco

Nawoływanie do morderstwa LEGALNIE wybrnaych władz RP jest chyba przestępstwem>?

G
Gość

W życiu bywa tak, że kobiety stać na więcej odwagi i determinacji niż mężczyzn i oznaką tego jest nie tylko noszenie długich spodni.

Każdemu z oponentów p. Ewy Stankiewicz polecam poznanie jej reżyserskiego dorobku, a w tym przede wszystkim filmografię i nagrody sprzed 10 kwietnia 2010 roku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3