MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fake news ws. skażenia Odry wymierzony w Bumar Łabędy należącą do PGZ. Spółka zapowiada kroki prawne

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Gryfino, 16 sierpnia. Strażacy stawiają na Odrze kolejną zaporę mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb
Gryfino, 16 sierpnia. Strażacy stawiają na Odrze kolejną zaporę mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb PAP/Marcin Bielecki
Spółka Bumar Łabędy należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej opublikowała oświadczenie, w którym informuje, że podejmie stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek. Spółka obwiniana jest przez niektóre media o zatrucie Odry. Jak się jednak okazuje „w pobieranych systematycznie próbkach nie wykazano zanieczyszczeń. Wszelkie parametry są zgodne z przyjętymi normami” – podkreśla spółka.

We wtorek informowaliśmy, że Polska Grupa Zbrojeniowa przekazała, iż w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odra, zaobserwowano agresywną narrację wymierzoną w spółkę Bumar Łabędy, która wchodzi w skład PGZ.

„Od końca lipca, a więc na długo przed pierwszymi oficjalnymi komunikatami o katastrofie ekologicznej Odry, katowicki WIOŚ prowadzi kontrolę w państwowych Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy. Pierwsze martwe ryby w rejonie ich działania pojawiać się zaczęły już w marcu” – napisał w tekście zatytułowanym „Martwe ryby już w marcu, utajnione śledztwo i tajemnicza kontrola. Co się dzieje wokół Odry i Bumaru” portal onet.pl. Artykuł został opublikowany na portalu we wtorek wieczorem.

Bumar Łabędy wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W środę rano PGZ na Twitterze przekazała, że „Działalność Bumar Łabędy jest kontrolowana pod względem parametrów oddawanych ścieków co dwa miesiące. W tym roku kontrole odbyły się 10.01, 8.03, 16.05 i 13.07. Parametry są zgodne z przyjętymi normami. To właśnie Onet przemilczał w odpowiedzi spółki”. PGZ opublikował całą odpowiedź Bumar Łabędy na pytanie dziennikarza Onet.pl.

Tekst portalu cytowało wiele innych mediów.

W czwartek popołudniu spółka Bumar Łabędy opublikowała oświadczenie, w którym informuje, że „Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek”.

„W odpowiedzi na bezpodstawne i nieuprawnione spekulacje medialne pojawiające się w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej informujemy, że Zakłady Mechaniczne „BUMAR ŁABĘDY” S.A. jako przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów, a działalność spółki jest stale kontrolowana także pod względem parametrów oddawanych ścieków” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Spółka podkreśla, że „na bieżąco weryfikowane są wszystkie wymogi ujęte w decyzjach środowiskowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne, zwłaszcza dotyczące oddziaływania na środowisko”.

BUMAR ŁABĘDY wskazują w komunikacie, że z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji, ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece. „Wytwarzane przez spółkę ścieki poddawane są oczyszczaniu zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz dostępną technologią” – czytamy.

W oświadczeniu spółka podkreśla, że zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. na bieżąco prowadzą regularne i rutynowe kontrole, a pobranie próbek ścieków i przeprowadzenie badań wykonuje każdorazowo niezależne, akredytowane laboratorium zewnętrzne.

„W pobieranych systematycznie próbkach nie wykazano zanieczyszczeń. Wszelkie parametry są zgodne z przyjętymi normami” – podkreśla spółka.

Dodaje, że z uwagi na obecną sytuację związaną z zanieczyszczeniem rzeki Odry, we wszystkich podmiotach gospodarczych prowadzących działalność w jej dorzeczach, Inspektoraty Ochrony Środowiska zleciły kontrole doraźne.

„Kontrola została zlecona również na terenie Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. i jest prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Kontroli podlegają wszystkie posiadane przez spółkę instalacje takie jak: Osadniki Mechaniczno-Technologiczne oraz Oczyszczalnia Ścieków Sanitarnych. Przewidywany czas zakończenia kontroli to koniec sierpnia 2022 r.” - wskazuje spółka.

Ponadto w oświadczeniu podkreśla, że „szczegółowa analiza wszystkich badanych próbek zostanie ujęta w raporcie pokontrolnym, aczkolwiek cząstkowe wyniki próbek nie wykazały do dziś żadnych uchybień oraz odchyleń w zakresie środowiskowym”.

„Informujemy, że Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek” – kończy oświadczenie spółka.

Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy są producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Bumar-Łabędy z siedzibą w Gliwicach od 70 lat specjalizują się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Pakiety modernizacyjne oraz usługi remontowe w zakresie wszystkich typów pojazdów pancernych obejmują m.in. czołgi PT-91, Wozy Zabezpieczenia Technicznego WZT-2 i WZT-3 oraz różne typy czołgów rodziny T-55 i T-72. Spółka realizuje przeglądy czołgów Leopard na poziomie F6.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

rs

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fake news ws. skażenia Odry wymierzony w Bumar Łabędy należącą do PGZ. Spółka zapowiada kroki prawne - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski