Fantastyczna Ewa Swoboda! Najlepszy w tym roku wynik na świecie!

Zbigniew Czyż
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda Arkadiusz Gola / Polska Press
Ewa Swoboda wygrała bieg na 60. metrów podczas lekkoatletycznego mityngu ORLEN Copernicus Cup w Toruniu. W finale Polka pobiegła w czasie 7.01 ustanawiając najlepszy w tym roku wynik na świecie. Drugie miejsce zajęła Włoszka Zaynab Dosso - 7,02 to jej rekord życiowy, a trzecie Jamajka Shashalee Forbes - 7,13.

W biegu na 60 metrów wystartowały jeszcze Kryścina Cimanouska, Magdalena Stefanowicz (Polska), Rani Rosius (Belgia), Patrizia Van der Weken (Luksemburg) i Imani Lansiquot (Wielka Brytania).

Cimanouska była siódma z czasem 7,26, Stefanowicz ósma z wynikiem 7,28.

Drugie miejsce Skrzyszowskiej

W finale biegu kobiet na 60 metrów wygrała Nadine Visser. Holenderka pokonała Pię Skrzyszowską i Sarę Lavin. Czas Holenderki to 7,80, Polki - 7,81, Lavin (7,92). Czwarta była Weronika Nagięć (8,02), piąta Marika Majewska (8,06), a ósma Klaudia Siciarz (8,25).

W rywalizacji panów na 60 metrów przez płotki zwyciężył Jakub Szymański z czasem 7,48. To wynik o 0,01 sekundy gorszy od rekordu Polski sprzed kilku dni. Kolejne miejsca dla Simonellego (7,56) i Iribarne (7,57). Krzysztof Kiljan z czasem 7,61 był piąty, a Damian Czykier z wynikiem 7,65 dobiegł do mety jako siódmy.

Piotr Lisek wygrał konkurs skoku o tyczce

W konkursie skoku o tyczce zwyciężył Piotr Lisek (5.75). Drugie miejsce zajął Holender Menno Vloona, trzecie dla Roberta Sobery i Greka Emanuila Karalisa. Polak zaczął konkurs od pokonania wysokości 5.40. Później próbował skoczyć 5.65. Cel zrealizował w trzeciej próbie. W następnym skoku, który dał mu zwycięstwo pokonał 5.75. Tę wysokość osiągnął jedynie Vloon.

Zwycięstwo Popowicz-Drapały

W biegu na 400 metrów zwyciężyła Marika Popowicz-Drapała. Wynikiem 52,14 ustanowiła swój rekord życiowy. Drugie miejsce dla Święty-Ersetic (52,89), trzecie dla Czeszki Terazy Petrzilkovej (53,16).

Na 1500 metrów kobiet zwyciężyła Freweyni Hailu z rewelacyjnym czasem 3:55,28. To najlepszy w tym roku wynik na świecie i jeden z najlepszych w historii tego dystansu. Cztery pierwsze miejsca zajęły Etiopki - druga pozycja dla Welteji (3:55,47), trzecia dla Mesheshy, czwarta dla Girmy.

Weronika Lizakowska dobiegła do mety siódma (4:05,16), Martyna Galant była dziewiąta, Aleksandra Płocińska 10., a Eliza Megger 11. Dziesięć pierwszych zawodniczek ustanowiło nowe rekordy życiowe.

Mityng Orlen Copernicus Cup zaliczany do kategorii Gold prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour trwa. Przed godziną 20.00 w finale biegu na 60 m ppł pobiegnie Pia Skrzyszowska, która w eliminacjach uzyskała 7,84.