MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Bożego Narodzenia: Kolędy i koncerty na święta (PROGRAM)

DS
Adrian Tomczyk
Tegoroczna edycja Festiwalu Bożego Narodzenia w Lublinie to przede wszystkim moc koncertów. Poza tradycyjnymi kolędami i pastorałkami usłyszymy także poezję śpiewaną, jazz czy utwory rockandrollowe. Festiwal potrwa do 13 stycznia.

Festiwal rozpoczął się od inauguracji iluminacji świątecznych w Mikołajki i z każdym kolejnym dniem nabiera rozmachu.

W niedzielę przy szopce bożonarodzeniowej, która w tym roku zlokalizowana jest na placu przed pedetem, o godz. 15 zacznie się coroczna Wigilia Starego Miasta.

Natomiast od czwartku na deptaku trwa Jarmark Świąteczny, na którym można kupić wyroby rękodzielnicze i kulinaria. Impreza zakończy się na dzień przed Wigilią.

Gospel Rain

W drugi dzień świąt w kościele św. Piotra Apostoła (ul. Królewska) o godz. 19 odbędzie się koncert kilkudziesięcioosobowego zespołu Gospel Rain. Kilka dni temu miała miejsce premiera najnowszej piosenki grupy „Blisko, bliżej”, która została przygotowana specjalnie na okres świąteczny.

- Kompozycja autorstwa Grzegorza Głucha to pieśń tęsknoty i wołania o „rosę” zbawienia i nadziei wówczas, kiedy najmocniej jej brak - pisze o swoim najnowszym utworze zespół.

W utworze „Blisko, bliżej” gościnnie zaśpiewali Krzysztof Iwaneczko, laureat programu The Voice of Poland oraz Jeremiah Kaufman, raper, mieszkający w Jerozolimie, który w swojej ojczyźnie angażuje się w sprawy pokojowe.

- Artystyczną opiekę nad produkcją muzyczną objął Paweł „Bzim” Zarecki, wizjonerski, znakomity aranżer i muzyk, przez lata tworzący brzmienia płyt TGD, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek, Natalii Niemen, Mate.O i wielu innych - dodaje zespół.

Mikołaj w Teatrze Starym

W Teatrze Starym odbędą się pokazy filmów świątecznych. W 27 grudnia w programie „Ratujmy Mikołaja!” godz. 11 i , „Kochajmy się od święta” godz. 17. Następnego dnia „Renifer Niko ratuje święta” godz. 11 i „Uwolnić Mikołaja”, godz. 17. Wstęp bezpłatny.

Ania Rusowicz w bazylice

W czwartek (27.12) warto będzie wybrać się na koncert świąteczny do bazyliki oo. Dominikanów, gdzie wystąpi Ania Rusowicz z projektem „Retro Narodzenie (godz. 20).

- Występ utrzymany będzie w bigbitowym stylu nawiązującym do lat 60. i 70. - zapowiadają organizatorzy. - Koncert nawiązuje do tradycji polskich zespołów poprzednich dekad, góralskich zwyczajów oraz rockandrollowego klimatu - mówią organizatorzy. Gościnnie z Anią Rusowicz wystąpią Marek Piekarczyk oraz Ania Brachaczek.

Marek Andrzejewski

Kolejną koncertową odsłonę festiwalu Bożego Narodzenia przyniesie występ Marka Andrzejewskiego i Grupy Niesfornych. Lubelski bard wystąpi z jazzowymi instrumentalistami w piątek (28.12) w Centrum Kultury, godz. 19.

- Szykuje się energetyczny wielobarwny i różnorodny koncert. Autorskie, poetycki ballady Marka Andrzejewskiego będą się przeplatać ze zwariowanymi, rozpędzonymi kompozycjami pełnymi jazzowych improwizacji - zachęcają organizatorzy.

Pastorałki i Romuald Lipko

Romuald Lipko, były multiinstrumentalista Budki Suflera, wystąpi dwukrotnie z koncertem „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą”.

W sobotę, 29 grudnia usłyszymy artystę w parafii pw. Trójcy Świętej (godz. 19), a w niedzielę w parafii pw. Świętej Rodziny (godz. 19).

Cohen na koniec i początek

Koniec i początek roku upłynie w Lublinie w klimatach Leonarda Cohena. Dwukrotnie w Centrum Kultury (30.12 i 1.01, godz. 19) zostanie wystawiony spektakl muzyczny w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego „A recipe for Leonard Cohen”.

W kościele i w szopce

5 stycznia w kościele św. Piotra Apostoła odbędą się warsztaty dla dzieci, a na drugi dzień w tym samym miejscu wystąpi zespół Melomeni (6.01, godz. 19). To grupa wokalno-instrumentalna, która powstała w 2016 r. a tworzą ją wokaliści występujący m.in. w męskim chórze „Kairos” oraz Piotr Sztajdel, pianista i kompozytor. Repertuar grupy jest bardzo bogaty. Od opery, operetki do utworów z musicali i przebojów estradowych.

Od 8 do 10 stycznia w szopce wystąpią m.in. podopieczni Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów a także uczniowie i przedszkolaki z Lublina.

Raz jeszcze wrócimy do kościoła Sw. Pawła Apostoła. 13 stycznia o godz. 16 odbędzie się tam Rodzinne Kolędowanie.

Tego samego dnia w szopce wystąpi Chór La Musica oraz pochodzący z Węgier Kodály Zoltán Girls Choi.

Wielki finał

Wielkim finałem festiwalu Bożego Narodzenia będzie koncert charytatywny w Centrum Spotkania Kultur (10.01, godz. 18). Wpływ ze sprzedaży biletów - cegiełek zostanie przekazany na rzecz organizacji wspierających pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Na scenie w towarzystwie Orkiestry Tomasza Momota usłyszymy Majkę Jeżowską, Piotra Cugowskiego, Kamilę Lendzion, Natalię Wilk i Agnieszkę Wiechnik.

Festiwal Bożego Narodzenia - program. Zobacz na kolejnej stronie

23 grudnia godz. 15:00

Wigilia Starego Miasta – Szopka Bożonarodzeniowa – plac przed Pedetem

26 grudnia godz. 19:00

Koncert zespołu Gospel Rain - kościół św. Piotra Apostoła

27-28 grudnia

Pokaz Filmów Świątecznych – Teatr Stary w Lublinie (wstęp bezpłatny)*

27 grudnia, godz. 11:00 - Ratujmy Mikołaja!
27 grudnia, godz. 17:00 - Kochajmy się od Święta
28 grudnia, godz. 11:00 - Renifer Niko ratuje święta
28 grudnia, godz. 17:00 - Uwolnić Mikołaja!
*Bilety do odbioru w kasie Teatru Starego od 17.12.2018

27 grudnia godz. 20:00

Koncert świąteczny - Ania Rusowicz "Retro Narodzenie" - Bazylika oo. Dominikanów

28 grudnia godz. 19:00

Koncert jubileuszowy Marek Andrzejewski i Grupa Niesfornych - Centrum Kultury w Lublinie, bilet 30 zł Szczegóły

29 grudnia godz. 19:00

Gwiazda dla Lublina. Koncert pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” w wykonaniu Romualda Lipko - kościół pw. Trójcy Świętej

30 grudnia godz. 19:00

Gwiazda dla Lublina. Koncert pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” w wykonaniu Romualda Lipko - kościół pw. Świętej Rodziny

30 grudnia/1 stycznia godz. 19:00

Koncert „A recipe for Leonard Cohen” - Centrum Kultury w Lublinie, bilet. 50 zł Szczegóły

5 stycznia godz. 10:00 - 13:00

Warsztaty dla dzieci - kościół św. Piotra Apostoła

6 stycznia godz. 19:00

Koncert zespołu Melomeni - kościół pw. św. Piotra Apostoła

10 stycznia godz. 18:00

Świąteczny Koncert Charytatywny / Majka Jeżowska, Piotr Cugowski, Natalia Wilk, Agnieszka Wiechnik, Tomasz Momot Orkiestra – Centrum Spotkania Kultur

13 stycznia godz. 16:00

Rodzinne Kolędowanie - kościół pw. św. Piotra Apostoła

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski