Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Jazz Bez na styku gatunków. Polsko-ukraiński dialog nie tylko jazzowy

Michał Dybaczewski
Igor Hnydyn, który wystąpi pierwszego dnia, to jeden z najlepszych ukraińskich perkusistów młodego pokolenia
Igor Hnydyn, który wystąpi pierwszego dnia, to jeden z najlepszych ukraińskich perkusistów młodego pokolenia materiały prasowe
Już po raz 12. w Lublinie odbędzie się festiwal Jazz Bez. Jego ideą jest dialog poprzez muzykę i wymianę artystyczną pomiędzy Polską a Ukrainą. Tegoroczna edycja, na tle wcześniejszych, wyróżnia się szerokim miksem gatunków.

Jazz Bez odbędzie się w 6 i 7 grudnia w Centrum Kultury. Pierwszy dzień rozpocznie o godz. 19 na Sali Widowiskowej koncert polsko-ukraińskiego składu tworzonego przez punkowo-freejazzowe P.K.P. Trio i Ukraińców: Igora Hnydyna (perkusja) oraz Tarasa Kusniruka (gitara).

Muzycy zagrają ze sobą nieprzypadkowo, albowiem ich koncert będzie hołdem dla Markijana Ivaszczyszyna, fana jazzu i dyrektora ukraińskiej edycji festiwalu Jazz Bezu, który zmarł nagle w maju tego roku. Co wyniknie z tej incydentalnej ale wyjątkowej polsko-ukraińskiej kolaboracji? Trzeba przyjść i przekonać się na własne uszy/oczy. O godz. 21 w Piwnicach CK wystąpią przedstawiciele lubelskiej sceny jazzu eksperymentalnego, czyli Anesthesis Trio (Prokop, Steinbrich, Cieślak) wsparci przez trębacza Kamila Szuszkiewicza. Po tym koncercie przewidziane jest jeszcze jam session.

Drugi dzień festiwalu będzie odejściem od jazzu w unikalne obszary muzyki współczesnej. Otworzy go o godz. 18 na Sali Widowiskowej kameralny recital podwójny pianistów: Piotra Sałajczyka i Mihkela Polla. Polak w kręgu zainteresowań którego pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu sięgnie po utwory Karola Szymanowskiego, Władysława Szpilmana, Aleksandra Tansmana i Mieczysława Wajnberga. Estończyk natomiast zaprezentuje kompozycję Eduarda Tubina, Erkki-Sven Tüüra i Tõnu Kõrvitsa.

O godz. 20 w Piwnicach CK wystąpi pochodząca z Gdańska minimalistyczno-hipnotyczna formacja Lotto. Zespół w składzie: Mike Majkowski (kontrabas), Łukasz Rychlicki (gitara) i Paweł Szpura już od 7 lat przekracza granice gatunków pokazując, że coś takiego jak schemat w muzyce nie istnieje. Z pewnością udowodni to również w lubelskich podziemiach CK.

Na zakończenie festiwalu, o godz. 21, również w Piwnicach CK swój set zagra projekt 1988, którego jednoosobową emanacją jest Przemysław Jankowiak, czyli połowa duetu Syny. Artysta pracował z wieloma czołowymi postaciami polskiej sceny hiphopowej oraz niezależnej. Z jego produkcji korzystali m.in. Lotto, Pezet, Rosalie, Włodi, Jetlagz, czy Kristen. Primeshit Quality.

Jazz Bez, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, piątek - sobota, bilety - 25 zł

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski