MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Seniora – dzisiejszy senior pragnie aktywnie spędzać czas

Marcin Jaszak
W jaki sposób żyć aktywnie, świadomie, bezpiecznie, a przede wszystkim szczęśliwie i w zgodzie z własnymi potrzebami. Za nami jesienna edycja Forum Seniora, która odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Jak zwykle seniorzy nas nie zawiedli, zaś zaproszeni goście przedstawili cykl interesujących wykładów, praktycznych porad z zakresu prawa i zdrowia oraz zachęcili do aktywnego i twórczego spędzania czasu.

- Forum Seniora to znakomita przestrzeń wymiany wiedzy ale także do spotkań i rozmów na ważne tematy dotyczące naszych seniorów. Z ogromną satysfakcją po raz kolejny biorę udział w tym wydarzeniu. Podczas wykładu poruszyłam temat nowoczesnego podejścia do polityki senioralnej i nowych kierunków, które realizujemy w tej polityce. Jest to przede wszystkim deisntytucjonalizacja usług społecznych dedykowanych seniorom. Mówimy tu o nowym trendzie polegającym na odchodzeniu od form instytucjonalnych na rzecz rozbudowanych usług, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby tych osób. Dziś seniorzy są aktywni, otwarci, chcą nadal realizować się zawodowo, mają mnóstwo pasji i zainteresowań. Te wszystkie elementy należy brać pod uwagę, tworząc rozwiązania polityki senioralnej – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Jednym z tematów poruszanych podczas Forum było bezpieczeństwo rozumiane wielokierunkowo. Eksperci poruszyli zagadnienia zarówno związane codziennym bezpieczeństwem na drodze, w domu, sklepie czy w sieci, jak też kwestią ubezpieczeń.

- Staraliśmy się przestrzec seniorów przed oszustwami. Każdy z nas może paść ich ofiarą, bez względu na wiek. Istnieje bardzo wiele metod wykorzystywanych przez oszustów, chociażby na wnuczka, na policjanta, pracownika banku czy urzędnika. Pamiętajmy, żeby w takich sytuacjach, kiedy ktoś kontaktuje się z nami telefonicznie i prosi o przekazanie pieniędzy, zastanowić się, a najlepiej się rozłączyć i przemyśleć usłyszane słowa. Przestrzegamy, by nie działać pod wpływem emocji , strachu czy presji czasu. To tylko pomaga oszustom – tłumaczy Sylwia Niedźwiedź z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Istotnym zagadnieniem w kwestii bezpieczeństwa jest również codzienne zachowanie na drodze. Temat ten został poruszony podczas wykładu przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

- Jeśli chodzi o pieszych uczestników ruchu drogowego, to według statystyk seniorzy stanowią największą grupę pod względem sprawstwa wypadków drogowych. Druga grupa to młodzi, niedoświadczeni kierowcy. W przypadku seniorów często wynika to z rutyny, która usypia czujność. Przechodziliśmy przez ulicę setki razy w danym miejscu, więc nic się nie może stać, jednak za tysięcznym razem dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia – przestrzega Marcin Turos, kierownik Wydziału Egzaminowania WORD w Lublinie.

Seniorzy poznali też najważniejsze zasady podpisywania umów ubezpieczeń. W tym przypadku istotna jest rzetelność osoby sprzedającej ubezpieczenie.

- Na rynku funkcjonuje wiele osób, które zarabiają na tym aby takie umowy ubezpieczeń sprzedać. Nie każdy jest uczciwy i rzetelny. Problem pojawia się w momencie, kiedy z tej umowy ubezpieczenia chcemy skorzystać. Wówczas napotykamy na szereg wyłączeń odpowiedzialności zawartych w umowie. Jeśli znalibyśmy je wcześniej, z pewnością takiej umowy byśmy nie zawarli. Najistotniejsze jest zatem dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami zawieranej umowy – wyjaśnia Lidia Nowak-Grzyb, adwokat prowadząca indywidualną Kancelarię Adwokacką.

Kolejny blok tematyczny poruszany podczas Forum Seniora to zdrowie, aktywność oraz pasje.

- Okres senioralny jest naturalnym okresem w naszym życiu. Stany, które przeżywamy powinniśmy traktować jako naturalne, jako moment, kiedy wreszcie możemy realizować swoje pasje, marzenia i cele, na które wczesnej nie mieliśmy czasu. Z kolei emocje towarzyszące temu okresowi traktujmy jako element nadający jakość naszemu życiu – mówi Joanna Dejko, psycholog ze Studium Doskonalenia Zdolności Poznawczych.

Aby jednak realizować te pasje i marzenia, warto cieszyć się dobrym zdrowiem.

- Podczas wykładu mieliśmy okazję opowiedzieć seniorom czym jest stretching. Zaproponowaliśmy pięciominutowy zestaw ćwiczeń które można wykonywać w domu i tym samym wspomóc zachowanie zdrowia. Odzew naszych gości był wspaniały. Razem z nami ćwiczyła cała sala – mówi Jarosław Wnuk, trener personalny w klubie sportowym Xtreme Fitness Gyms.

- Podczas spotkania poruszyliśmy temat zdrowia w połączeniu zdrowia z urodą, jednak w nietypowym ujęciu, ponieważ nie dotyczył on zabiegów specjalistycznych, a dbania o urodę domowymi sposobami. Osoby w każdym wieku pragną dobrze wyglądać, to daje dużo satysfakcji i jest motorem do działania oraz wyjścia z domu i spotkania z innymi ludźmi. W momencie, kiedy nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu często zamykamy się na środowisko zewnętrzne – podkreśla Anna Sokołowska, dr nauk farmaceutycznych, która poprowadziła wykład pod tytułem Zdrowie seniora w parze ze dbaniem o urodę i skromnym budżetem.

Do ciekawego i twórczego spędzania czasu zachęcała też Anna Nowakowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Wierzchowiskach w gminie Bełżyce, która zaprezentowała sposoby wykorzystania, wydawałoby się, zbędnych i surowców do tworzenia pięknych rzeczy.

- Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób można wykorzystać pozornie niepotrzebne rzeczy. Na przykład stary sweter może zmienić siew bajkowego skrzata, który stanie się doskonałym prezentem dla wnuczki – zachęca Anna Nowakowska.

Można ćwiczyć, dbać o urodę, tworzyć ale też poświęcić się poszukiwaniom historii rodzinnych i swoich korzeni. Do tego zachęcała podczas Forum Seniora Agnieszka Konstankiewicz, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie.

- Seniorzy są taką grupą, która ma już więcej czasu i może go poświęcić na wspomnienia. Zaczynamy wówczas poszukiwać i wyciągać dokumenty i archiwalia z szuflad, piwnic i strychów. To budzi chęć dalszych poszukiwań. Archiwum Państwowe może w tym pomóc. Dla seniorów lubelskich i nie tylko, mamy bardzo szeroki wachlarz warsztatów, które organizujemy cyklicznie od 2014 roku w ramach akcji Archiwa Rodzinne. Organizujemy warsztaty genealogiczne, podczas których można dowiedzieć się, jak w domowych warunkach prowadzić poszukiwania. Pokazujemy źródła, które mogą służyć do zbudowania drzewa genealogicznego, uczymy w jaki sposób zabezpieczać stare fotografie. Z drugiej strony oferujemy warsztaty, podczas których seniorzy mogą przedstawić nam swoje historie i zaprezentować rodzinne archiwa – wylicza Agnieszka Konstankiewicz.

Z historiami rodzinnym wiąże się kolejny temat poruszany podczas forum seniora, a mianowicie komunikacja międzypokoleniowa.

- Spotkanie miało przewrotny tytuł, mianowicie – „Jak zmienia się świat - co zrobić, żeby pokolenia dziadków, rodziców i wnuków potrafiły się w tym świecie dogadać”. Rozmawialiśmy o sposobach dogadywania się między poszczególnymi pokoleniami w tym, ostatnio, tak bardzo zmieniającym się świecie. Podkreślaliśmy znaczenie dialogu i poszukiwaniu kompromisów, solidarności międzypokoleniowej i budowaniu wzajemnego zaufania – wyjaśnia Paweł Prokop, prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Seniorzy zdobyli też wiedzę na temat dbania o zdrowie swoich zwierząt, które niejednokrotnie odgrywają niezwykle ważną rolę w ich życiu.

- Zwierzęta w życiu seniorów są bardzo ważne, zarówno dla zachowania równowagi psychicznej jak i dla kondycji fizycznej. Z tego względu powinniśmy im poświęcić wiele uwagi, a przede wszystkim zadbać o dietę naszych pupili. Racjonale odżywianie zwierząt ma wpływ na prawidłową wydolność ich organizmów – podkreśla Marek Postrzech, lekarz weterynarii, właściciel przychodni dla zwierząt Eskulap i sklepu internetowego ZooArt.

Organizatorami Forum Seniora byli Kurier Lubelski oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

- To wydarzenie dla naszej uczelni na szczególny charakter. Możemy poszczycić się dość dużym doświadczeniem jeżeli chodzi o organizowanie zajęć czy też szkoleń skierowanych do osób w wieku senioralnym. Uczelnia kilka lat temu organizowała projekt zatytułowany Senior w akcji. Organizowaliśmy wówczas różnego rodzaju szkolenia i warsztaty. Językowe, dotyczące bezpieczeństwa i fizjoterapii. Należy pamiętać, że współczesny senior mocno odbiega od stereotypowego postrzegania osób starszych sprzed lat. Dzisiejszy senior nie chce siedzieć w domu, pragnie aktywnie spędzać czas. To Forum dało tym osobom możliwość spotkania się z innymi i poszerzenia wiedzy w konkretnych obszarach, jak również spędzania czasu w miłym towarzystwie – podsumowuje Jacek Lis, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski