Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Labirynt: Sztuka jest dla dzieci

Sylwia Hejno
Edward Dwurnik z cyklu "Gipsowy Plener II", "Śmietnik"
Edward Dwurnik z cyklu "Gipsowy Plener II", "Śmietnik" materiały galerii
Dzieci, w odróżnieniu od dorosłych, nie zadają niemądrych pytań jak: "A po co to jest?". W przeciwieństwie do nich są w stanie patrzeć na dokonania współczesnych artystów zupełnie otwarcie. - Jeszcze nie się nauczyły, że trzeba się bać. Dlatego w galerii Labirynt pokażemy im główne tendencje w sztuce XX wieku - mówi Anna Szary-Cioczek, kuratorka wystawy "W Labiryncie sztuki".

Przekrój artystów jest ogromny. Pojawią się prace Andrzeja Dłużniewskiego, Edwarda Dwurnika, Maurycego Gomulickiego, Alicji Kutery, Zygmunta Rytki, Jana Świdzińskiego, czy Zbigniewa Zugaja. Wszystkie zawieszone na poziomie dziecięcego wzroku. W jaki sposób im o nich opowiadać?

- Poprzez zajęcia praktyczne - odpowiada krótko Anna Szary- Cioczek. - Oczywiście, powiemy sobie trochę o tym, czym był pop-art, a czym hiperrealizm. Podzieliliśmy wystawę na ścieżki tematyczne, żeby ułatwić dzieciakom zwiedzanie. Dostaną konkretne zadanie - trzeba będzie coś powycinać, coś uzupełnić, albo odgadnąć. Forma jest przystępna i atrakcyjna dla dzieci - zapewnia.

Przykładowa łamigłówka: Ile widzisz psów na obrazie Edwarda Dwurnika (fot. obok)? Czyja pracownia może się znajdować na dole płótna? Czy jego dwie połowy różnią się czymś między sobą? Inne przykładowe zadanie będzie dotyczyć fotografii Zygmunta Rytki pt. "Ciągłość nieskończoności". Głównymi bohaterami są kamienie, które artysta filmował na Podhalu. Jego konceptualna praca analizuje relację między człowiekiem, naturą i czasem. Żeby ułatwić zrozumienie tego zamysłu dzieciom, Anna Szary-Cioczek da im do rączek kamienie. Na własne oczy zobaczą, jak z detalu powstaje nasycona w rozmaite treści kompozycja.

Poza malarstwem, pojawią się również obiekty przestrzenne. Na ich przykładzie dzieciaki zrozumieją czym jest instalacja.
- Planujemy także otwarcie cyklu edukacyjnego dla szkół. Do wyboru będą zajęcia m.in. z tworzenia instalacji - zapowiada.

Sztuka współczesna dla najmłodszych, której często brakuje w szkołach, to w Labiryncie nic nowego. Specjalnie dla nich była zaprojektowana wystawa pt. "Sztuczna wyspa", która pokazywała, że artysta niekoniecznie skupia się na odzwierciedlaniu rzeczywistości. Pełno dzieci kręci się w galerii co niedzielę, bo od południa trwają warsztaty kreatywności. Są bezpłatne, a rodzice nie muszą zabierać z domu niczego - wszystkie materiały są na miejscu.

- Dzieci mają naturalną łatwość i chęć tworzenia. Ufnie podchodzą do tego, co im się pokazuje i chcą się dowiedzieć jak najwięcej. Sprawa komplikuje się z wiekiem, gdy dowiadują się od dorosłych, przeważnie od rodziców, że sztuka to trudna i niezrozumiała rzecz - mówi Anna Szary-Cioczek.

"W Labiryncie sztuki", otwarcie: galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a, czwartek, godz. 12.00

Galeria Labirynt zaprasza na bezpłatne warsztaty:
- szablonu (prowadzenie: Tomasz Pizoń), dla dzieci w wieku 5-10 lat;
- komiksu (prowadzenie: Maciej Pałka) dla dzieci 7-12 lat.

Zgłoszeń należy dokonywać na adres: [email protected].
Powinny zawierać: imię, nazwisko i wiek dziecka; imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy rodzica/opiekuna
-informację, których warsztatów dotyczy zgłoszenie (komiks/szablon).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się za darmo: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski