Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie do lekarza w święta, kiedy wszystko zamknięte? Apteki i przychodnie czynne w Boże Narodzenie

Anna Chlebus
Wojciech Wojtkielewicz / zdjęcie poglądowe
Z najnowszych badań SW Research wynika, że aż co drugi Polak kilka razy w życiu potrzebował konsultacji lekarskiej w święta, gdy wszystkie przychodnie były zamknięte. Jak się przed tym zabezpieczyć, a jeśli już nam się to przytrafi - gdzie będziemy mogli się udać?

- Co drugi badany chciał się zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą (51 proc.), co piąty z zatruciem pokarmowym (23 proc.), tyle samo w związku ze skokami ciśnienia i złym samopoczuciem, silną reakcją alergiczną około 17 proc., natomiast sprawami ginekologiczno-urologicznymi 15 proc. - czytamy w raporcie z badania opinii zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl.

Jak przygotować się do świąt?

Ponieważ na wizyta na SOR powinna mieć uzasadnienie i występować tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, dobrze jest przygotować się na święta wykupując leków przyjmowanych na stałe (np. na nadciśnienie) oraz tych, po których przyjmowanych jako pierwsze w przypadku infekcji (przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych czy przeciwbiegunkowych). Można także zaopatrzyć się w testy na COVID.

Gdzie do lekarza w Boże Narodzenie?

Jeśli jednak okaże się, że musimy skorzystać z pomocy lekarza, na terenie całego województwa mamy 27 placówek, które będą pełnić dyżur w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Lublinie są 3 takie punkty: NZOZ "B.d.m. Uni-Med" przy ul. Abramowickiej 2 oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w dwóch placówkach - przy ul. Alei Kraśnickiej 100 i u. Biernackiego 9.
Poza Lublinem świąteczni pacjenci mogą udać się do PZOZ Nr 1 w [b]Bełżycach
(ul. Lubelskiej 90), szpitala specjalistycznego
w Białej Podlaskiej (ul. Terebelska 57-65), szpitala Arion w Biłgoraju (ul. Dr. Pojaska 5), Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie (ul. Piłsudskiego 26/28/30), Szpitala Wojewódzkiego w Chełmie (ul. Szpitalna 53B), szpitala powiatowego w Dęblinie (ul. Kowalskiego 302/27/L), SPZOZ w Hrubieszowie (ul. Piłsudskiego 11), SPZZOZ w Janowie Lubelskim (ul. Zamoyskiego 149), SPZOZ w Krasnymstawie, (ul. Głowackiego 3), SPZOZ w Kraśniku (ul. Chopina 13), SPZOZ w Lubartowie (ul. Cicha 14), SPZOZ w Łęcznej (ul. Krasnystawska 52), SPZOZ w Łukowie (ul. Partyzantów 10), SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim (ul. Warszawska 2-4), Powiatowe Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim (ul. Szpitalna 9), SPZOZ w Parczewie (ul. Kościelna 136), SPZOZ w Puławach (ul. Józefa Bema 1), SPZOZ w Radzyniu Podlaskim (ul. Wisznicka 111), SPZOZ w Szczebrzeszynie (ul. Klukowskiego 3), SPZOZ w
Świdniku (ul. Bolesława Leśmiana 4), SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim (ul. Aleje Grunwaldzkie 1), SPZOZ we Włodawie (ul. Al. Józefa Piłsudskiego 64), Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (ul. Aleje Jana Pawła II 10) oraz Zamojski Szpital Niepubliczny (ul. Peowiaków 1).

Niektóre z nich w razie konieczności i w uzasadnionych medycznie przypadkach świadczą też opiekę wyjazdową - w domu chorego lub w miejscu pobytu pacjenta (lista takich punktów)

- Jednym z problemów pacjentów bywa wykluczenie transportowe - czytamy dalej w raporcie. - Z danych Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu wynika, że do około 20 proc. miejscowości w Polsce nie dociera żaden transport publiczny. Mieszkańcy, którzy chcą się przemieszczać poza granice swojej wsi lub miasteczka, także do przychodni lekarskiej, zdani są na rower, własny samochód (o ile go mają) albo pomoc sąsiada (jeśli dysponuje pojazdem). Połowa Polaków przyznaje, że ma maksymalnie 10 km do najbliższego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (tak odpowiedziało 51 proc. ankietowanych). Co czwarty twierdzi jednak, że od takiej placówki medycznej dzieli go odległość pomiędzy 10 a 20 km, a co dziesiąty, że pomiędzy 20 a 40 km.

Warto zaznaczyć, że istnieje także TPK, czyli Teleplatforma Pierwszego Kontaktu prowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a o o najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej informują konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem telefonu 800 190 590. Pełna lista miejsc wraz z numerami telefonów dostępna tutaj.

Gdzie udać się z bolącym zębem?

Tu miejsc jest nieco mniej, ale nada nie jesteśmy zostawieni sami sobie. W Lublinie ambulatorium całodobowej opieki dentystycznej znajduje się przy ul. Hipotecznej 4, w Łukowie przy ul. Struga 9, w Janowie Lubelskim przy ul. Bialskiej 48, w Kraśniku przy Al. Niepodległości 25F, a w Puławach przy Lubelskiej 25. Pełna lista z numerami telefonów tutaj.

Które apteki są czynne?

W Święta Bożego Narodzenia liczba otwartych aptek także będzie ograniczona. W Lublinie mamy 3 całodobowe apteki pracujące przez 7 dni w tygodniu, wliczając w to dni świąteczne. Apteka Eskulap mieści się przy ul. Obywatelskiej 4, DOZ Dbam o Zdrowie przy ul. Witolda Chodźki 3A/1, a Apteka na Zana przy ul. Tomasza Zana 27 lok. 1. W razie potrzeby warto sprawdzić także te adresy:

  • Apteka Curate, Aleja Jana Pawła II 99, Łęczna
  • Apteka ul. Racławicka 39, Świdnik
  • Apteka Eskulap ul. Okrzei 15, Krasnystaw
  • Apteka z Sercem ul. Wołyńska 32, Chełm
  • Apteka na Mickiewicza ul. Adama Mickiewicza 3-5, Lubartów
  • Apteka Vitamed ul. Wyszyńskiego 3, Zamość
  • Apteka Pod Gwiazdą ul. gen. Sikorskiego 5, Biłgoraj
  • Apteka ul. Lwowska 69, Tomaszów Lubelski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski