Konkurs YouTube SpaceLab był przeznaczony dla uczniów w wieku 14-18 lat. Ich zadaniem było opracowanie pomysłu na eksperyment naukowy możliwy do przeprowadzenia w przestrzeni kosmicznej. Młodzież nagrywała filmiki, w których opowiadała o swoim pomyśle. W sumie do organizatorów spłynęło kilka tysięcy filmików z 80 krajów świata. Maciek na pomysł swojego eksperymentu wpadł podczas... jedzenia deseru.
- Mama przygotowała galaretkę - wyjaśnia. - Zacząłem się zastanawiać, czy w przestrzeni kosmicznej galaretka też by stężała. Na Ziemi dzieje się to dzięki sile grawitacji i sile spójności, która jest większa niż siła sprężystości. W kosmosie jest inaczej. Czy mimo to galaretka zastygnie?
Maciek założył, że jeśli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, substancja podobna do galaretki może zostać użyta do budowy stacji kosmicznych.
- Chodzi o tzw. żel balistyczny - opowiada gimnazjalista (żel powstaje z żelatyny, ma właściwości podobne do mięśni ludzkich, często jest używany do symulacji wypadków i testów bezpieczeństwa - przyp. red.). - Mógłby on służyć np. jako substancja osłaniająca wnętrza stacji kosmicznych.
Katarzyna i Artur Giza, rodzice Maćka, są z niego bardzo dumni. - Maciek "od zawsze" interesował się przedmiotami ścisłymi, cieszymy się, że tak dobrze wypadł w tym konkursie - mówi pan Artur. - Już sam fakt, że jego pomysł znalazł się wśród 60 najlepszych na świecie, jest ogromnym sukcesem.
W konkursie przewidziane są dwie główne nagrody. Jedna dla uczniów w wieku 14-16 lat, druga dla siedemnasto- i osiemnastolatków. Zwycięskie eksperymenty zostaną przeprowadzone, a transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na YouTube. O tym, kto wygra zadecydują głosy internautów (głosować można wchodząc na kanał SpaceLab na YouTube) oraz jury. Głosować można do 24 stycznia, wyniki zostaną ogłoszone w marcu.
Organizatorami konkursu są: YouTube, Lenovo (producent sprzętu komputerowego) i Space Adventures (zajmuje się organizacją komercyjnych lotów w kosmos). Konkurs odbywa się we współpracy z agencją NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencją Badań Kosmosu (JAXA). W Polsce patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Centrum Nauki Kopernik.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?