Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głusk w 1974 r. Zobacz gminę na archiwalnych zdjęciach

Adrianna Romanek
Głusk. Zachodnia pierzeja rynku, domy podcieniowe, dawniej ul. Lubelska nr 16-18, obecnie ul. Głuska 187.
Głusk. Zachodnia pierzeja rynku, domy podcieniowe, dawniej ul. Lubelska nr 16-18, obecnie ul. Głuska 187. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Głusk usytuowany jest na południe od Lublina. Jego zabudowania od północy łączą się z zabudową Abramowic, a od południa z Dominowem. Jak gmina wyglądała w 1974 roku? Zobacz archiwalne zdjęcia.

Historia Głuska

Na gruntach wsi w 1688 r. zostało założone miasteczko „Głusko”, potem zmieniono nazwę na Głusk - od nazwiska ówczesnego właściciela dóbr Abramowice Tomasza Kazimierza z Drzewic Głuskiego herbu Ciołek. Następnymi właścicielami miasteczka drogą dziedziczenia byli Gałęzowscy. W 1820 r. Wojciech Gałęzowski zrzekł się na korzyść mieszczan administracji miasta. Powołany został urząd burmistrza i ławników.

W 1833 r. w drodze licytacji miasteczko nabył Kazimierz Grabowski, który przejął dochody miejskie. Sporą cześć lokalnej społeczności stanowiła ludność żydowska. Na początku XIX w. była tu drewniana bożnica, łaźnia i szkoła żydowska. Największy rozkwit Głuska przypadł na lata 40. XIX w. Jednak w 1869 r. Głusk utracił prawa miejskie, a gmina została włączona do gminy Zemborzyce. W końcu XIX w. pożar zniszczył drewnianą zabudowę miasta. Po tym zdarzeniu powstały pierwsze domy murowane, ale także drewniane - kryte gontem lub dachówką. Na początku XX w. powstała murowana bożnica z fundacji ówczesnego właściciela Abramowic Wilesberga, rozebrana w 1985 r. W 1922 r. powstał murowany młyn parowy przy ul. Młyńskiej (obecnie ul. Handlowa) i dwupiętrowy dom jego właściciela Sachsa.

W okresie międzywojennym uporządkowano i wybrukowano główną ulicę, obecnie Głuską, wcześniej Lubelską. W 1928 r. wybudowano murowany budynek szkoły powszechnej – przy ul. Szkolnej, obecnie ul. Zdrowej.

W centrum historycznego układu urbanistycznego znajdował duży, prostokątny rynek, z ratuszem w części centralnej.. Obecny rynek funkcjonuje jako skwer, został obsadzony drzewami po II wojnie światowej.

Wiadomości pochodzą z dokumentacji pt.: Studium historyczno-urbanistyczne do planu zagospodarowania przestrzennego miasta opracowane przez Teresę Szyburską w 1974 r., z fotografiami autorstwa J. Szandomirskiego oraz W. Wawrzonowskiego również 1974 r.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski