MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gotowy jest „Raport o stanie miasta Lublina za 2023 r.” Liczy prawie 250 stron. Co zawiera?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Europejska Stolica Młodzieży oraz zakończenie budowy Dworca Lublin – to „wyjątkowe”, „historyczne” wydarzenia, na które wskazuje ratusz w raporcie o stanie Lublina w 2023 r.
Europejska Stolica Młodzieży oraz zakończenie budowy Dworca Lublin – to „wyjątkowe”, „historyczne” wydarzenia, na które wskazuje ratusz w raporcie o stanie Lublina w 2023 r. archiwum/zdjęcie poglądowe
Europejska Stolica Młodzieży oraz zakończenie budowy Dworca Lublin – to „wyjątkowe”, „historyczne” wydarzenia, na które wskazuje ratusz w raporcie o stanie Lublina w 2023 r.

249 stron liczy „Raport o stanie miasta Lublina za 2023 r.”. To dokument prezentujący najważniejsze wydarzenia w mieście w ubiegłym roku. Na najbliższej sesji, która odbędzie się 27 czerwca będą nad mim debatować miejscy radni.

– Ważne inwestycje, stabilna gospodarka, nowoczesny miejski transport, silny sport, więcej zieleni i wysoki poziom wsparcia miasta dla lubelskich rodzin, osób z niepełnosprawnościami i seniorów - to główne obszary naszych działań – ocenia działania miasta w 2023 r. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Debata nad raportem jest częścią procedury związanej z udzieleniem wotum zaufania prezydentowi

W raporcie można wyczytać, że 2023 r. był kolejnym, kiedy miastu ubyło mieszkańców. Na koniec ubiegłego roku w Lublinie mieszkało 329 565 osób, czyli o ponad 10 tys. miej niż w 2019 r.

– Systematyczny proces zmniejszania się liczby mieszkańców Lublina rozpoczął się po 2002 r. i wpisywał się w trend ogólnopolski. Był on wynikiem przede wszystkim gwałtownych procesów suburbanizacji, w efekcie której zmniejszeniu populacji Lublina towarzyszył wzrost liczby mieszkańców sąsiednich gmin – wyjaśnia dr Mariusz Gwozda, autor raportu.

Raport obfituje w cyfry. Można się z niego dowiedzieć, że zadłużenie Lublina na koniec 2023 r. wyniosło 2,1 mld zł (zwiększyło się o 185 mln zł). Na terenie Lublina działało 53 571 przedsiębiorstw. Zarejestrowanych bezrobotnych było 7 535 (rok wcześniej 8924).

Bezdomnych było w Lublinie 448 (o 54 więcej niż rok wcześniej). A ZTM przewiózł prawie 107 mln pasażerów. To prawie o 12 mln więcej niż rok wcześniej, ale ciągle mniej niż w „przedpandemicznym” 2019 r – kiedy z miejskiej komunikacji skorzystało 130,7 mln z pasażerów.

Na Noc Kultury przyszło 90 tys. osób (w 2022 r. – 70 tys.), a w Festiwalu Re:tradycja (wcześniej Jarmark Jagielloński) uczestniczyło ich 150 tys. (tyle co rok wcześniej).

Z danych miasta wynika, że w Lublinie zameldowanych było 4 708 cudzoziemców.

– Liczba obcokrajowców mieszkających w Lublinie może być dużo większa niż wszystkie dostępne statystyki – zastrzega Gwozda.

Dlaczego?

– Szacuje się, że w pierwszych miesiącach 2023 r. na terenie miasta przebywało około 50 tys. uchodźców z Ukrainy, natomiast pod koniec roku liczba obywateli tego kraju, którzy znaleźli schronienie w Lublinie wynosiła ok. 30 tys. Większość z nich mieszkała w mieszkaniach prywatnych, a kilkaset osób (od około 780 osób w styczniu do 500 osób w grudniu) korzystało z interwencyjnych punktów noclegowych prowadzonych przez miasto – czytamy w raporcie.

- Miniony rok był dla nas wyjątkowy również za sprawą tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży – podkreśla Żuk.

W latach 2022–2023 miasto przeznaczyło prawie 13 mln zł na realizację założeń wskazanych w aplikacji konkursowej.

– W obszarze kultury, sportu, partycypacji i edukacji wsparto ponad 1 000 inicjatyw młodzieżowych. Stworzono sieć przyjaznych miejsc, na których funkcjonowanie miasto przeznaczyło 2,8 mln zł – wylicza Gwozda.

- Ważnym, wręcz historycznym momentem dla naszego miasta i całego regionu, było zakończenie budowy Dworca Lublin – największego i najważniejszego projektu transportowego ostatnich lat. Zyskaliśmy nową i wyjątkową przestrzeń komunikacyjną, która zachwyca nie tylko mieszkanki i mieszkańców Lublina, ale także całą Polskę, a o naszej inwestycji piszą branżowe media z kraju i ze świata – wskazuje Żuk.

Wartość projektu przekroczyła 345 mln zł, z czego prawie 197 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

We wrześniu 2023 r. pasażerów zaczął wozić po Lublinie pierwszy w taborze komunikacji miejskiej autobus wodorowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski