Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granice bezpieczeństwa a granice propagandy - ważne seminarium odbyło się we Włodawie

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Nieracjonalne jest myślenie, że tylko racjonalne teorie mają wpływ na rzeczywistość – mówił w swoim wystąpieniu dr Mariusz Sulkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jeden z prelegentów seminarium naukowego pt. "Granice bezpieczeństwa-bezpieczeństwo granic", które odbyło się we Włodawie.

Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat bezpieczeństwa Polski w związku z zagrożeniami, które pojawiają się na wschodniej granicy państwa. Stąd wśród prelegentów, obok naukowców zajmujących się m.in. tematyką bezpieczeństwa granic, znaleźli także praktycy i przedstawiciele Straży Granicznej. Przypomniano historię Korpusu Ochrony Pogranicza (jego tradycje dziedziczy dziś SG), powołanego w celu ochrony wschodniej granicy Polski przed trwającą od 1922 roku wojną hybrydową, jaką na polskich Kresach prowadziły jednostki dywersyjne Armii Czerwonej.

W tym kontekście, ale także w obliczu trwającej obecnie wojny za naszą wschodnią granicą, której elementem są działania hybrydowe na granicy polsko-białoruskiej, rozmawiano także o weponizacji migracji jako elemencie wojny informacyjnej. Od ponad roku bowiem na granicy Białorusi z trzema państwami UE i NATO – Polską, Litwą i Łotwą trwa kryzys, celowo wywołany przez białoruskie władze, ze współudziałem, a może na polecenie Kremla. I od ponad roku trwa próba bagatelizowania tego faktu przez wiele środowisk. Mówił o tym dr Witold Repetowicz z Defence24, który zwrócił uwagę, że atak bronią demograficzną nie jest pomysłem Łukaszenki i z podobnymi działaniami Europa zmagała się w 2015 roku. Jednak wówczas nikt nie chciał rozmawiać o tym zjawisku w ujęciu, o którym dziś mówi się otwarcie, czyli wojny hybrydowej i wykorzystywaniem do niej migrantów. Czy to dehumanizuje migrantów? Tak, ale robią to właśnie ci, którzy wykorzystują ich jako narzędzie swojej wojennej polityki.

Wojenną politykę Rosji kształtował w wielu publikacjach i wykładach Aleksander Dugin, który dla jednych jest nawiedzonym dziwakiem-idealistą, a dla innych głównym ideologiem Kremla. Bez względu na to, jak oceniać jego osobę, ideologia, którą stworzył, czyli euroazjatyzm niewątpliwie kształtowała i motywowała politykę Władimira Putina. Dlatego wykład o geopolitycznym imaginarium Dugina ważny jest w celu zrozumienia wydarzeń na naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim tuż za nią.

Sympozjum zorganizowane zostało przez Instytut De Republica przy współudziale Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego. Patronem honorowym wydarzenia była Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski