Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hello! Nauka języka angielskiego w przedszkolach ma być obowiązkowa

Ilona Leć
Do 2020 r. nauka języka obcego przez przedszkolanki ma być standardem
Do 2020 r. nauka języka obcego przez przedszkolanki ma być standardem Zdjęcie ilustracyjne
Nauka angielskiego w przedszkolu awansuje z zajęć dodatkowych na obowiązkowe. W ramach pięciu bezpłatnych godzin, które maluch spędza w placówce, języków będą musiały uczyć… przedszkolanki. Jeżeli nie mają kwalifikacji, muszą nadrobić zaległości w ciągu sześciu lat. Do tego czasu mogą prowadzić zajęcia językowe o ile mają umiejętności na poziomie B2 (biegle w mowie i piśmie).

Od września tego roku dyrektorzy przedszkoli będą mogli jeszcze zdecydować, czy włączą język obcy do podstawy programowej.

Od września 2015 roku angielskiego będą musiały uczyć się 5-latki, a od września 2017 r. wszystkie młodsze dzieci. Pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej budzi jednak kontrowersje wśród dyrektorów placówek. Boją się, że ich kadra nie sprosta wymaganiom. - Mało osób ma skończoną filologię angielską i wychowanie przedszkolne. Ciężko jest znaleźć odpowiednich nauczycieli - przyznaje Bożena Pietrosińska, dyrektorka przedszkola nr 5.

Problem może pojawić się również przy doszkalaniu kadry. - Sytuacja komplikuje się w przypadku nauczycieli z większym stażem i doświadczeniem. Jeżeli nie mieli kontaktu z językami lub był on niewystarczający, mogą mieć problem, aby szybko zdobyć odpowiednie certyfikaty - wspomina Anna Taracha, dyrektorka przedszkola nr 81.

Przedszkola martwią się o kadrę
Logopedia, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna i nauka języka angielskiego - takie zajęcia dodatkowe w przedszkolach finansuje Urząd Miasta Lublin. Mimo że języki obce nie są jeszcze obowiązkowe, to znajdziemy je w ofercie ponadobowiązkowych zajęć w większości placówek.

- W tej chwili dyrektorzy lubelskich przedszkoli zatrudniają nauczycieli, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do nauki języka obcego - zapewnia Barbara Czołowska, z-ca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin.

Dyrektorzy przedszkoli wcale jednak nie są tego tacy pewni. - Mamy jedną nauczycielkę, która ma certyfikat językowy, ale ze względu na jej stan zdrowia musieliśmy zatrudnić dodatkowo absolwentkę filologii angielskiej - informuje Bożena Pietrosińska, dyrektorka przedszkola nr 5. - Młoda anglistka ma skończone studia, ale brakuje jej odpowiedniego przygotowania metodycznego do pracy z dziećmi. Problemem już jest fakt, że nie potrafi śpiewać. A to bardzo przydatna umiejętność przy pracy z maluchami - dodaje dyr. Pietrosińska.

Przed obecnymi nauczycielami wychowania przedszkolnego stoi trudne zadanie, bo wielu z nich musi w ciągu najbliższych kilku lat zdobyć kwalifikacje do nauczania języka obcego. Inaczej ich miejsce mogą zająć inni, lepiej wykształceni.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski