Nasza Loteria

Historyczny napis odsłonięty podczas remontu szkoły Vetterów został zamalowany. Co o tym zdecydowało?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Napis w remontowanej szkole Vetterów
Napis w remontowanej szkole Vetterów Benon Bujnowski/archiwum
- Propagandowy niemiecki napis z czasów II wojny światowej z historią jak i tradycją szkoły nie ma nic wspólnego – to stanowisko nauczycieli szkoły Vetterów w sprawie napisu odkrytego podczas remontu siedziby placówki. Chodzi o słowa „Hart aber gerecht”. Napis został zamalowany. Wcześniej jego dokumentację sporządziły służby ochrony zabytków.

„Hart aber gerecht”, czyli „Twardy/surowy, ale sprawiedliwy/słuszny" – to napis odsłonięty podczas remontu siedziby Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. Wykonano go na ścianie w rejonie wejścia głównego.

- W budynku podczas II wojny światowej stacjonował garnizon litewskich policjantów - strażników obozu na Majdanku. Napis nie zachował się w całości – mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Co oznaczają słowa? - W przemówieniu do SS na początku inwazji na Polskę, Heinrich Himmler mówił o tym, że trzeba być twardym, nawet jeśli trzeba będzie mordować kobiety i dzieci. Taki był kontekst tej sentencji, którą codziennie widzieli członkowie litewskich jednostek wartowniczych z Majdanka. Miała ona zapewne utwierdzać ich w przekonaniu, że czynią słusznie i sprawiedliwie, nawet jeśli są bezwzględni wobec więźniów – wyjaśniał Benon Bujnowski, wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Służby konserwatorskie proponowały przeniesienie napisu na teren muzeum na Majdanku lub wyeksponowanie go na terenie szkoły z informacją z jakiego okresu pochodzi i jaką pełnił rolę. Na to, aby napis pozostał odsłonięty, nie zgodzili się pracownicy szkoły.

- Eksponowanie napisu kolidowałoby z treściami, które przekazujemy uczniom i działaniami wychowawczymi szkoły. Historia szkół im. Vetterów to wiele pokoleń nauczycieli, uczniów, absolwentów, którzy utożsamiają się z historią i tradycjami placówki w kontekście patriotycznym, walki o niepodległość lat 1918-1920, okupacji lat 1939 – 1945. Propagandowy niemiecki napis z czasów II wojny światowej z historią jak i tradycją szkoły nie ma nic wspólnego – napisali we wspólnym stanowisku.

Napis został zamalowany. Wcześniej sporządzono jego pełną dokumentację, m.in. wykonano kopię w skali 1:1 i fotografie.

- Najważniejsze z naszego puntu widzenia jest to, że nie został zniszczony, jest zachowany – mówi Kopciowski.

Podobnie postąpiono kiedyś z napisem – również pochodzącym okresu niemieckiej okupacji – odkrytym na ścianach „Biskupiaka”, czyli XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski