Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe obywatelstwo Lublina dla Hansa Nielsena. Podejście drugie

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Hans Nielsen przez cztery lata startów w Motorze był idolem lubelskich kibiców. Po zakończonej karierze chętnie przyjeżdżał do Lublina i spotykał się z fanami
Hans Nielsen przez cztery lata startów w Motorze był idolem lubelskich kibiców. Po zakończonej karierze chętnie przyjeżdżał do Lublina i spotykał się z fanami archiwum
Wrócił pomysł nadania tytułu honorowego obywatela Lublina byłemu żużlowcowi Motoru, Hansowi Nielsenowi. Z taką interpelacją zwróciła się do prezydenta radna Monika Kwiatkowska.

Hans Nielsen to legenda Motoru. W 1990 roku Duńczyk, jako pierwszy żużlowiec ze światowej czołówki, podpisał kontrakt w polskiej lidze. Klub z Lublina tym ruchem rozpoczął proces, który doprowadził do powstania najsilniejszej żużlowej ligi świata. Nielsen jeździł w Motorze w latach 1990-1993. W 1991 roku poprowadził zespół do wicemistrzostwa Polski.

Po raz pierwszy z inicjatywą nadania Nielsenowi honorowego obywatelstwa Lublina wyszli w 2012 roku ówcześni radni, Piotr Kowalczyk oraz Marcin Nowak. Ostateczny wniosek proponował nadanie tego tytułu dwóm byłym żużlowcom – Nielsenowi i Markowi Kępie. Propozycja nie zyskała akceptacji Konwentu Honorowych Wyróżnień i nie trafiła pod obrady Rady Miasta.

Prezydent Krzysztof Żuk uhonorował wtedy byłych żużlowców Medalem Prezydenta Miasta Lublin. – Nie mamy i nie mieliśmy sportowców o takiej klasie, jak Hans Nielsen i Marek Kępa. Medale otrzymują za sukcesy i za promowanie Lublina – powiedział wręczając odznaczenia.

W 2018 roku Hans Nielsen otrzymał honorowe obywatelstwo, ale tytuł ten nadali mu radni w Pile. W tym mieście jeździł przez następne sześć lat po odejściu z Motoru Lublin. Z zespołem Polonii wywalczył złoty, srebrny i dwa brązowe medale mistrzostw Polski.

Za sprawą radnej Moniki Kwiatkowskiej wrócił pomysł uhonorowania w ten sposób Duńczyka w Lublinie. Radna z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka napisała w tej sprawie interpelację.

- Jestem przekonana, że nadanie temu wybitnemu sportowcowi najwyższego wyróżnienia miasta Lublin, stanowić będzie ukoronowanie jego wieloletniej drogi zawodowej i licznych sukcesów, które pozostawiły pozytywne wspomnienia w sercach i umysłach tysięcy kibiców. To właśnie odwołanie się do czasu kiedy Hans Nielsen startował w barwach Motoru przyświecało obecnym działaczom klubu żużlowego w Lublinie, którzy podjęli się próby odbudowania świetności tego pięknego sportu w naszym mieście – twierdzi radna Kwiatkowska.

- Na ten moment jest za wcześnie na decyzje, co do dalszych kroków. Procedura nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin podlega szczególnym regulacjom prawnym - przypomina biuro prasowe lubelskiego ratusza.

Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa musi zostać złożony do przewodniczącego Rady Miasta Lublin. Następnie zostanie przedstawiony Konwentowi Honorowych Wyróżnień. W skład tego organu wchodzą: urzędujący prezydent, przewodniczący RM, Radny Senior, czterech ostatnio urzędujących prezydentów miasta oraz przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Publicznych Lublina. Decyzja o przyznaniu honorowego obywatelstwa zapada podczas głosowania na sesji RM.

W gronie honorowych obywateli Lublina jest dwóch sportowców. W maju tytuł ten otrzymał najbardziej utytułowany lubelski piłkarz, wychowanek Motoru Lublin, Władysław Żmuda. Natomiast w 2021 roku honorowym obywatelem Lublina został siatkarz Tomasz Wójtowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski