Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hydrożelowa skóra i biomateriały do regeneracji kości. Uniwersytet Medyczny podsumował naukowe sukcesy. Zobacz zdjęcia

W czwartek (22 lutego) społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podsumowała sukcesy uczelni osiągnięte w ostatnim czasie. Medale oraz dyplomy trafiły także do twórców #UMLub, których wynalazki nagrodzone zostały na forum ogólnopolskim i międzynarodowym, a także laureaci konkursu „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki”.

Nagrody lubelskim naukowcom i medykom wręczali prof. n. med. Wojciech Załuska, rektor UM oraz prof. n. med. Jarosław Dudka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Wynalazki UM zostały docenione podczas konkursu w ramach XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG'2023. Złoty medal trafił do "OsteoChondral Graft", czyli biomateriału niezbędnego do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych.

– Górna warstwa biomateriału naśladuje naturalną tkankę chrzęstną, a dolna warstwa biomateriału przypomina naturalną kość podchrzęstną – zaznaczają twórczynie projektu.

Złoto na INTARG'2023 trafiło również do naukowców, którzy opracowali "Zastosowanie markerów mikroDNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej".

– Opatentowany zestaw jest podstawą do stworzenia innowacyjnych testów, które na chwilę obecną nie mają konkurencji na rynku – podkreślają wynalazcy.

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS'2023 złotem nagrodzono dwa projekty naukowców z UM: "Hydrożelowy substytut skóry na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania" oraz "Zastosowanie markerów mikroRNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej". Z kolei srebrny medal IWIS'2023 trafił do biomateriału charakteryzującego się właściwościami zbliżonymi do naturalnej tkanki chrzęstnej. Obecnie może być wykorzystywany jako materiał implantacyjny do regeneracji ubytków chrzęstnych, a w przyszłości być może znajdzie zastosowanie w leczeniu pacjentów z urazami kończyn, np. po wypadkach.

Uniwersytet Medyczny na XIX Lubelskim Festiwalu Nauki

Spotkanie było również okazją do podziękowania koordynatorom Lubelskiego Festiwalu Nauki z ramienia Uniwersytetu Medycznego za pracę na rzecz popularyzacji i promocji nauki. Cztery zwycięskie projekty zostały nagrodzone voucherami o wartości 10 000 złotych:

  • Najlepszy Projekt Warsztatowy – "Roztwory i spółka",
  • Najlepszy Projekt Studencki – "Masz to we krwi",
  • Najlepszy Wykład – "Jak promować profile naukowców w Polskiej Platformie medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jako sposób na budowanie własnej marki",
  • Najlepszy Projekt Piknikowy – "(Mini)onkowe starcie z alergenem".

Wśród wyróżnionych projektów LFN znalazły się:

  • Najlepszy Projekt Warsztatowy – "Ach, te zapachy! Krótko jak za pomocą zapachów poprawić sobie humor, złagodzić katar i kaszel oraz pozbyć sie moli z szafy",
  • Najlepszy Projekt Studencki – "Jak wygląda praca naukowca – odkrywanie leków z danio pręgowanym",
  • Najlepszy Wykład – "Tajemnice krwi",
  • Najlepszy Projekt Piknikowy – "Podróż poprzez układ odpornościowy – czyli Twoja fascynująca przygoda w świecie superbohaterów walczących z chorobami".
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski