Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany rok dla Politechniki Lubelskiej. Zostały rozdane medale i nagrody. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Politechnika Lubelska może pochwalić się osiągnięciami w dziedzinie nauki. Tylko od początku wakacji lubelscy badacze przywieźli z targów międzynarodowych i wystaw wynalazków aż 7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale oraz 9 nagród specjalnych.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej w tym roku mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami, które zostały zaprezentowane na arenie międzynarodowej. Podczas uroczystego spotkania we wtorek (28 listopada) w murach uczelni zostały wręczone badaczom medale i nagrody.

- Teraz musimy przełożyć ten sukces na komercjalizację tych wynalazków, czyli powinniśmy zacząć je wdrażać w gospodarce, praktyce przemysłowej - mówił prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz zaznaczył, że uczelnia ma parytet, wśród autorów rozwiązań pań jest więcej.

Targi i wystawy, na których pojawili się badacze służą m.in. do szukania partnerów biznesowych.

- Pokazanie się na targach jest szansą do tego, aby szerzej poinformować o odkryciu, ale też można zachęcić partnerów do współpracy naukowej i biznesowej - wyjaśnił Paweł Chrapowicki, Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

Na rynku funkcjonują już wynalazki, które wywodzą się z Politechniki Lubelskiej to np. recykling szyn kolejowych, z których są produkowane kule do młynów wykorzystywanych w zakładach przetwarzania metali.

Nagrody dla Politechniki Lubelskiej

Lubelscy badacze mogą pochwalić się licznymi medalami, nagrodami specjalnymi i wyróżnieniami, które zostały przyznane podczas targów oraz wystaw.

Złoty medal z targów w Chorwacji trafił do prof. Tomasza Klepki, mgra Filipa Longwica i mgra Łukasza Garbacza za wynalazek Metoda i urządzenie do wytwarzania produktów z odpadów materiałów polimerowych. Tego typu maszyna przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Z tego samego wydarzenia srebrny medal przywieźli prof. Anna Rudawska, dr inż. Izabela Miturska-Barańska, prof. Arkadiusz Gola i dr inż. Elżbieta Doluk za wynalazek Uchwyt ustalająco-mocujący, zwłaszcza połączenia klejowe zakładkowe.

Międzynarodowa wystawa wynalazków w Seulu zakończyła się złotym medalem dla prof. Marka Borowca oraz prof. Andrzeja Rysaka za wynalazek Układ do badań dynamicznych materiałów magnetostrykcyjnych na wzbudniku elektrodynamicznym. Takie wyróżnienie dostali także dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska oraz dr inż. Paweł Pieśko za wynalazek Układ i sposób rekuperacji energii cieplnej w procesie termoformowania i zgrzewania opakowań. Projekt może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Brązowy medal trafił do mgr Eweliny Kosickiej oraz dr Jakuba Matuszaka za wynalazek Tribotester sterowany numerycznie oraz dr Jakub Matuszak za wynalazek Dwukierunkowa głowica szczotkująca. Z Genewy prof. Paweł Węgierek i mgr inż. Justyna Pastuszak przyjechali z brązowym medalem, który otrzymali za wynalazek, dzięki któremu zwiększa się sprawność krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

Kanada okazała się złota dla prof. Rudawskiej oraz dr inż. Miturskiej-Barańskiej za wynalazek Uchwyt do mocowania próbki połączenia klejowego doczołowego. Naukowczynie oraz prof. Arkadiusz Gola i dr inż. Elżbieta Doluk za wynalazek Uchwyt ustalająco-mocujący, zwłaszcza połączenia klejowe zakładkowe otrzymali złoto.

Srebrny medal w Indiach trafił do prof. Anny Rudawskiej, prof. Arkadiusza Goli, dr inż. Jakuba Szabelskiego, prof. Antoniego Świcia za rozwiązanie Kompozycja epoksydowa i sposób jej wytwarzania. Wynalazek umożliwia wykonywanie połączeń klejowych o zmniejszonej palności i zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w stanie utwardzonym.

Targi innowacji w Londynie zakończyły się złotym medalem dla prof. Rudawskiej oraz dr inż. Miturskiej-Barańskiej za wynalazek Uchwyt do mocowania próbki połączenia klejowego doczołowego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski