II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. Mistrzostwa świata w siatkówce, igrzyska olimpijskie i Turystyczne Skarby Małopolski

Materiał informacyjny FUNDACJA GATEWAY 4.0
- To będzie historyczne wydarzenie – tak o II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki powiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. I było. To bowiem w Zakopanem ogłoszono, że Polska będzie gospodarzem Mistrzostw świata w piłce siatkowej w 2027 roku, a nasz kraj zamierza się starać o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Podczas kongresu poznaliśmy również ambasadorów małopolskiego i polskiego sportu oraz nowe Turystyczne Skarby Małopolski. W trzydniowym prestiżowym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 1700 gości ze świata sportu, turystyki, nauki i polityki, z kraju oraz zza granicy.

- Cieszę się, że kongres nabrał międzynarodowego charakteru. To również efekt wzrostu pozycji Polski w świecie sportu, zwłaszcza po Igrzyskach Europejskich. Dzięki temu wydarzeniu staliśmy się do pewnego stopnia liderem w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej, jeśli chodzi o organizację dużych imprez sportowych – podkreślił minister Kamil Bortniczuk.

Mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2027 roku

- Mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce – ogłosił 27 września premier Mateusz Morawiecki. Informacja ta wzbudziła aplauz zgromadzonych w zakopiańskim hotelu Bachleda Kasprowy.
- Ten rok był dla nas fenomenalny. Przyniósł nam złoto Ligi Narodów, złoto mistrzostw Europy, a także złoto Ligi Mistrzów, i to w finale polsko-polskim, a nasze siatkarki awansowały na igrzyska olimpijskie w Paryżu – przypomniał premier.
- Mistrzostwa świata to coś pięknego, tak dla kibiców jak i dla Polski. To także doskonała okazja do promocji naszego kraju na arenie międzynarodowej – dodał Bartosz Kurek, kapitan reprezentacji naszych świetnych siatkarzy. - Lepszej informacji nie mogłem sobie wymarzyć – przyznał Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Radości nie krył również minister Kamil Bortniczuk: - Polska siatkówka jest na najlepszej drodze, aby opatentować znak towarowy “polskiej siatkówki”, jako certyfikat jakości. Już od wielu lat jest bowiem znakiem najwyższej jakości.
Czy łatwo było wywalczyć organizację tak prestiżowej imprezy? - O tym, że znowu będziemy gospodarzem imprezy o światowej randze zadecydowała m.in. fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, a także kibiców. To Państwa zasługa, że siatkówka jest dzisiaj narodowym sportem – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Igrzyska olimpijskie w 2036 roku?

- Jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o letnie igrzyska olimpijskie w roku 2036 – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Zakopanem. I ta informacja wzbudziła entuzjazm zebranych w Zakopanem. Stało się to zaledwie kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu informacji o tym, że Polska będzie organizatorem Mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2027 roku.

Co skłoniło Polskę do starania się o to prestiżowe wydarzenie? Sukces organizowanych - wspólnie z Ukrainą - mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a także świetne recenzje Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. - Obydwa te wydarzeniem były bardzo udane. To wszystko skłoniło nas, wobec zaawansowanych prac inwestycyjnych w naszym kraju, aby podjąć starania o najwyższe możliwe sportowe wydarzenie, jakie jest możliwe na świecie, a mianowicie o letnie igrzyska olimpijskie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

- Występujemy o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Po nich, oczywiście jeśli zostaną nam przyznane, odbędą się letnie igrzyska paraolimpijskie. Byłyby to niesamowite wydarzenia, które budowałyby wizerunek Polski na całym świecie – zaznaczył prezydent podczas Gali Ambasadorów Sportu, która odbyła się 27 września wieczorem.

- Mistrzostwa świata siatkarzy w 2027 roku już mamy w garści. Udowodniliśmy, że jak coś zapowiadamy, mówimy, że chcemy by coś się stało, to później robimy wszystko co w naszej mocy, aby cel ten osiągnąć – nie ukrywał minister Kamil Bortniczuk.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał również, że polscy zawodnicy podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 wywalczyli 50 medali, zdobywając 6. miejsce w klasyfikacji medalowej. - Czy jesteśmy w stanie zdobyć tych medali więcej w 2036 roku? Eksperci pewnie dyskutowaliby na ten temat. Ja wierzę w to, że jesteśmy w stanie. Jest wiele lat na przygotowania – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Minister Kamil Bortniczuk dodał, że w osiąganiu coraz lepszych rezultatów mają pomóc “rządowe programy wspierające sportowców, trenerów i wszystkich zaangażowanych w rozwój kultury fizycznej”.

Najbliższe Igrzyska Olimpijskie – w 2024 roku – odbędą się w Paryżu. Kolejne w Los Angeles (2028 r.) i Brisbane (2032 r.). Do igrzysk w 2036 oficjalnie aspirują meksykańska Guadalajara, indonezyjska Nusantara oraz turecki Stambuł.

- Polska już jest gotowa na Igrzyska Olimpijskie – stwierdził Michał Listkiewicz podczas panelu “Organizacja wielkich imprez sportowych jako impuls rozwoju”. - Skoro marzymy o tym żeby być mistrzami, osiągamy sukcesy sportowe, nie mamy kompleksów żeby wygrywać, to dlaczego nie możemy też pokusić się o organizację wielkich wydarzeń – dodała Danuta Dmowska-Andrzejuk, wybitna polska szpadzistka, mistrzyni Europy i świata.

Małopolska Gala Sportu

- Cieszę się, że dzisiejszego wieczoru będziemy mieli zaszczyt wyrazić wdzięczność tym, wszystkim dzięki których determinacji, zaangażowaniu oraz wyjątkowym umiejętnościom współpracy możemy mówić nie tylko o tym, że III Igrzyska Europejskie odbyły się w naszym kraju, ale także, że okazały się sukcesem sportowo–organizacyjnym – zaznaczył Marszałek Witold Kozłowski podczas otwarcia Małopolskiej Gali Sportu. 26 września gospodarz województwa wręczył specjalne nagrody.

Hasan Arat, członek Komitetu Wykonawczego EOC, wiceprezes Komitetu Olimpijskiego Turcji, został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Województwa Małopolskiego oraz odznaką Honoris Gratia. Platynowy Medal „Polonia Minor” otrzymał Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl w latach 2010-2023, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Uhonorowano również Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, pełnomocnika rządu ds. III Igrzysk Europejskich; Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki oraz Radosława Piesiewicza, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Gala Ambasadorów Sportu

Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, podczas Gali Ambasadorów Sportu, która odbyła się 27 września w Zakopanem, został uhonorowany prestiżowym Platynowym Medalem Polonia Minor. - Specjalna nagroda samorządu Województwa Małopolskiego jest wyrazem uznania i zarazem podziękowania dla Grupy ORLEN, sponsora generalnego III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, za nieocenione partnerstwo oraz kompleksowe wsparcie dla tego największego sportowego wydarzenia w historii naszego kraju – podkreślił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

- Daniel Obajtek oddaje swoje serce nie tylko koncernowi, ale także polskiemu sportowi. Bez takiego kapitana drużyny oraz jego serca do sportu, nie byłoby wielu polskich sukcesów, nie byłoby też wsparcia dla tych, którzy w 2036 roku będą dla Polski zdobywać złote medale – zaznaczył Piotr Sabat, członek zarządu Grupy ORLEN, który w imieniu prezesa odebrał wyjątkowe wyróżnienie. - Jeżeli będziemy mieli możliwość kontynuowania naszej misji to te strumienie dofinansowania polskiego sportu będą dalej płynąć strumieniem, co najmniej tak szerokim jak Wisła w Krakowie. Polscy sportowcy zasługują na takie wsparcie!

Oczywiście nie było to jedyne prestiżowe wyróżnienia podczas Gali Ambasadorów Sportu, która odbyła się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Nagrodę w kategorii Mecenas Polskiego Sportu otrzymał PZU; Innowatorem Polskiego Sportu została firma OTCF, właściciel marki 4F; Filarem Polskiego Sportu – Grupa ORLEN, a Fundatorem Polskiego Sportu – firma Modular System. Te nagrody wręczał Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego, tytułem Małopolskiego Ambasadora Sportu nagrodził firmę Bruk-Bet, Jakuba Błaszczykowskiego, a także Gminę Korzenna.

- Sportowcom życzę wytrwałości i cierpliwości, bo to jest w sporcie najważniejsze – zaznaczył Jakub Błaszczykowski, odbierając specjalne wyróżnienie. - Wszystko co robiłem w życiu, robiłem na sto procent. To co kochacie róbcie więc na sto procent, a wyniki na pewno się pojawią – dodał, zbierając burzę braw.

Turystyczne Skarby Małopolski

Sułoszowa wśród „Miejsc z klimatem”, Babiogórska Jesień w kategorii „Dzieje się”, Babia Góra Trails jako „Najciekawszy szlak turystyczny”, Tarninowe Wzgórze w „Sielskich klimatach”, Krzyż w Krzeczowie jako „Unikatowa atrakcja turystyczna”, a Willa Poprad w kategorii „W gościnie” – oto nowe Turystyczne Skarby Małopolski. Odkryto je 27 września podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Możemy więc już się nimi cieszyć!

- Systematycznie każdego roku przyjmujemy i obsługujemy około 18 milionów gości. To wszystko generuje ponad 11 miliardów złotych wpływów do gospodarki regionalnej i sprawia, że turystyka jest jedną ze strategicznych gałęzi rozwoju regionalnego - przypomniał podczas uroczystej gali Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

- Ten rozwój i wzrost jest wynikiem zbiorowej inwencji i wielkiej pracowitości ludzi związanych - często przez całe życie – z turystyką i malowniczym rodzinnym regionem, jakim jest Małopolska. To właśnie Państwo, jako wybitni przedstawiciele naszego sektora, jesteście motorem jego rozwoju – zaznaczyła Iwona Gibas z zarządu Województwa Małopolskiego.
W 2022 roku wpływy z turystyki wyniosły w Małopolsce, jak już wspomnieliśmy, ponad 11 miliardów złotych. W minionym roku nasz region odwiedziło ponad 16 milionów gości.

- Konsekwentnie więc odrabiamy straty. Teraz potrzebna nam jest jednak wizja i rozmach. Musimy pokazać swoją siłę i talent. Musimy pokazać piękno naszej Ojczyzny. I tak właśnie robimy – zapewniła Iwona Gibas. - Jako samorząd regionu podejmujemy wszelkie działania, aby zbliżyć wielkość ruchu turystycznego do poziomu sprzed 2019 roku, czyli blisko 18 milionów odwiedzających. Mamy jednak większe ambicje. Dlatego już teraz realizujemy szeroką kampanię promocyjną w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, mającą na celu odbudowę przyjazdów turystycznych do Krakowa i Małopolski w ramach projektu „Małopolska cel podróży”, realizowanego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną i Miastem Kraków. O urokach naszego regionu, na niespotykaną wcześniej skalę, przypominamy również na rynku krajowym realizując kampanię „Daj się ugościć w Małopolsce”.

Przy tej okazji przypomniano wielką rolę jaką w rozwoju krakowskiej i małopolskiej turystyki pełnią Kraków Airport, koleje, w tym Koleje Małopolskie, Małopolska Organizacja Turystyczna, a także branża turystyczna.

Światowy Dzień Turystyki był również wyjątkową okazją, by najlepszych nagrodzić za wyjątkową pracę i oddanie polskiej turystyce. Specjalnymi odznakami honorowymi ministra „Za zasługi dla turystyki” wyróżniono: Michała Andrzeja Fijoła, Nikolaya Kostova, Daniela Jana Puciato, Rafała Piotra Szkaradzińskiego, Artura Czerneckiego oraz Tomasza Edwarda Rosseta.

- Wyróżnienia te trafią do osób wyjątkowych. Takich, dla których turystyka to pasja, a praca na rzecz jej rozwoju oraz promocji to przyjemność – mówił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. Parę chwil później nastąpiło uroczyste wręczenie prestiżowych Dyplomów Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce.

W tym roku marszałek Małopolski przyznał 9 specjalnych wyróżnień. Oto uhonorowani: ksiądz Zbigniew Pytel, Ewa Surowiak, Wojciech Skruch, Grzegorz Biedroń, Radosław Włoszek, Daniel Pitrus, Andrzej Betlej, Justyna Dziedzic o Marcin Szymoniak.
- Małopolska to region nie tylko wyjątkowy i piękny, ale także wciąż zaskakujący – tak o nowych Turystycznych Skarbach Małopolski mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Odkrywajmy je, bo warto!

1700 uczestników i 200 panelistów na 6 scenach

Igrzyska Olimpijskie, organizacja wielkich wydarzeń sportowych, podsumowanie Igrzysk Europejskich, dyplomacja sportowa, medycyna sportowa, nowe technologii w sporcie, kibic przyszłości, a rozwój mediów społecznościowych - to tylko niektóre z tematów, które poruszano podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Rozmawiano też o wychowaniu młodzieży, kulturze fizycznej, skautingu sportowym, e-sporcie, finansowaniu sportu, inwestycjach w sport i marketing sportowy, ale także o korupcji w sporcie i jej przeciwdziałaniu.

- Gośćmi Kongresu byli politycy, przedstawiciele biznesu i świata nauki z Polski oraz całej Europy, ale także szerokie środowisko sportowe, w tym selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Michał Probierz, ultratriathlonista Adrian Kostera, kapitan reprezentacji Polski w piłce siatkowej Bartosz Kurek, Luiza Złotkowska, Jakub Błaszczykowski, Otylia Jędrzejczak, Sławomir Szmal, Michał Możdżonek, Cezary Trybański, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Sebastian Mila, Andrzej Supron, Kuba Przygoński oraz wiele innych osobistości ze świata sportu – przypomina Marta Szymoniak, prezes fundacji Gateway 4.0.

To Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego, kongres zorganizowała. Odbył się on w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem, m.in. w specjalnie wybudowanej w tym celu piętrowej hali kongresowo-wystawienniczej o powierzchni ponad 3000 m2.

Gdyby na II Europejski Kongres Sportu I Turystyki w Zakopanem spojrzeć tylko za pośrednictwem liczb, to okazałoby się, że gościł blisko 1700 uczestników, a także ponad 200 panelistów na 6 scenach w 65 panelach dyskusyjnych.

- Zapraszamy za rok – mówi Marta Szymoniak, prezes fundacji Gateway 4.0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski