MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Im więcej drzew, tym czystsze powietrze. Wyjątkowa akcja Kuriera Lubelskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Parking przy zamojskiej Galerii Twierdza (od strony ulicy Kilińskiego) zazielenił się dzisiaj sadzonkami drzew. To m.in. piękne świerki, modrzewie, klony i wiele innych. O co chodzi? Trwa właśnie akcja Kuriera Lubelskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie pod hasłem "Drzewko za surowce wtórne". Mieszkańcy Zamościa mogą wymienić makulaturę i elektrośmieci na tysiące sadzonek drzew. W ten sposób dbamy o ekologię i zazieleniamy Zamość i okolice.

Przywieź co zalega w garażu

- To potrzebna akcja. I ludzie z niej korzystają – mówi pan Stanisław w Zamościa, który przybył przed zamojską Galerię Twierdza tuż po godz. 10 (wtedy zaczęła się zamojska edycja akcji). - Za przyniesione, niepotrzebne rzeczy dostałem 14 drzewek. Posadzimy je na działce przy domu.

Przed samochodami z sadzonkami od rana ustawiały się kolejki. Obok odbywały się (i nadal tak się dzieje) także rodzinne i sąsiedzkie narady, także telefoniczne.

- Na razie jeszcze nie ma dębu i czereśni. Czekam, ale inne sadzonki także wyglądają pięknie – mówiła jedna z kobiet trzymając telefon w ręku. - Świetna jest np. jodła karłowata. Bierzemy?

- Tomciu, no jestem już. Przywieź to co tam jeszcze zalega w garażu… Teraz, a kiedy… No te gazety i tekturowe śmieci. Nawet jak sami nie posadzimy to komuś się to da i sobie posadzi. O, we wtorek są imieniny Marii, to może będzie prezent na imieniny – zachęcała kogoś przez telefon inna kobieta.

Zasady są proste

Zamojska edycja akcji trwa. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia makulatury oraz zużytych sprzętów AGD i RTV, takich jak pralki, lodówki, suszarki, komputery, laptopy i inne urządzenia elektryczne oraz elektroniczne. Nie trzeba ich dużo. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przynieść minimum dwa kilogramy makulatury. Za każde kolejne pięć kilogramów przekazanych surowców, uczestnicy otrzymają dodatkową sadzonkę drzewa.

Zasady uczestnictwa w akcji są następujące:

• Jedna sadzonka za 2-5 kg makulatury,
• Powyżej 5 kg do 10 kg makulatury – 2 sadzonki,
• Powyżej 10 kg do 15 kg makulatury – 3 sadzonki,
• Powyżej 15 kg do 20 kg makulatury – 4 sadzonki,
• Powyżej 20 kg do 25 kg makulatury – 5 sadzonek,
• Powyżej 25 kg do 30 kg makulatury – 6 sadzonek,
• Powyżej 30 kg makulatury – maksymalnie 7 sadzonek,
• Jedna sadzonka za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru (o maks. długości 20 cm),
• Dwie sadzonki za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego średniego rozmiaru (powyżej długości 20 cm).

Przedsięwzięcie będzie odbywać się do godz. 14. Trzeba się jednak spieszyć, bo liczba sadzonek jest ograniczona.

Działamy na rzecz ochrony środowiska

- Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do tej ważnej, zielonej akcji – mówiła dzisiaj, tuż po godz. 10 Karolina Rudnicka, kierownik działu marketingu Kuriera Lubelskiego. - W Zamościu ruszyła ona pełną parą. Wczoraj świetnie wypadła także w Chełmie. Zapełniliśmy wówczas duży kontener makulaturą. Natomiast pozyskane elektrośmieci wypełniły dwa potężne samochody. Podczas tych działań pomagali nam także licealiści z I LO w Chełmie. Wszyscy działamy w ten sposób na rzecz ochrony środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nie tylko. - Promujemy w ten sposób także działalność ekologiczną. Dzięki tej akcji zwiększana jest także bioróżnorodność, co także ma przecież ogromne znaczenie. A czym więcej posadzimy drzew, tym będziemy mieli czystsze powietrze – dodał Waldemar Wachorza z Nadleśnictwa w Tomaszowie Lub., który m.in. rozdawał mieszkańcom Zamościa i okolic sadzonki drzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski