Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Lublinie za nami

Joanna Biegalska
Lublinianka Natalia Kaczor zdobyła trzecią nagrodę. Wykonaniem „Sonaty” Veraciniego podbiła serca publiczności
Lublinianka Natalia Kaczor zdobyła trzecią nagrodę. Wykonaniem „Sonaty” Veraciniego podbiła serca publiczności Małgorzata Genca
"Muzyka stała się wyrazem czystego ducha, najgłębszego jego wnętrza" - słowa niemieckiego filozofa Georga W. F. Hegla stały się mottem IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Niewidomych im. I.J. Paderewskiego, który właśnie zakończył się w Lublinie. Wzruszenia, jakich dostarczyli nam uczestnicy konkursu swoimi wykonaniami, pozostaną z nami na długo.

Przyjechali z różnych zakątków Polski, z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Połączyła ich miłość do muzyki. Wśród 17 uczestników w czterech kategoriach: śpiewu, fortepianu, skrzypiec i akordeonu, wybrano 6 najlepszych wykonawców. Pierwsze miejsce zdobyła pianistka Agnieszka Warecka, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku, wychowanka prof. Małgorzaty Stożyńskiej. Słuchając w wykonaniu Agnieszki Wareckiej "Walca cis-moll op. 64 nr 2" Fryderyka Chopina, nie mieliśmy wątpliwości, że była niekwestionowaną gwiazdą konkursu, a jury, na którego czele stał prof. Roman Lasocki, prorektor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, dokonało właściwego wyboru.

Wielką niespodziankę zrobiła nasza skrzypaczka Natalia Kaczor, która zajęła ex aequo III miejsce z pianistą Patrycjuszem Kisłą z Legnicy.

Muzyka dla Natalii Kaczor jest jak powietrze, bez którego nie potrafiłaby żyć. W czerwcu tego roku ukończyła Szkołę Muzyczną im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie skrzypiec prof. Iwony Siedlaczek. Od września ponownie przekroczyła progi swojej szkoły i rozpoczęła naukę gry, tym razem na flecie.

Na koncercie laureatów Natalia zagrała "Sonatę e-moll" M. Veraciniego. - Dziesięć lat uczyłam się gry na skrzypcach w klasie pani Iwony Siedlaczek. Bardzo dużo było między nami porozumienia i wsparcia - przyznaje Natalia. - Gra na skrzypcach jest dla mnie pasjonującą wędrówką, a moja profesor wprowadziła mnie w niezwykły świat dźwięków. Za to będę jej zawsze wdzięczna.

Towarzystwo Muzyczne w Lublinie, organizator konkursu, zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla osób niewidomych ma ten jedyny w świecie turniej, na którym mogą zweryfikować swoje umiejętności. Przede wszystkim zaś mogą pokazać światu, jak głęboko czują muzykę i nie gdzie indziej tylko w Lublinie.

- Wiele wzruszeń dostarczyli nam uczestnicy tegorocznego konkursu. Dla takich chwil warto podejmować wysiłki organizowania imprezy na skalę światową - zapewniła Teresa Księska-Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski