Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądał tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów?

Anna Pawelczyk
Tegoroczny festiwal rozpocznie się 27 lipca i potrwa cztery dni
Tegoroczny festiwal rozpocznie się 27 lipca i potrwa cztery dni Anna Kurkiewicz/archiwum
Artyści z występami tylko w wyznaczonych miejscach na Starym Mieście. Takie zmiany zajdą m.in. w tegorocznym Carnavale Sztukmistrzów.

Carnaval Sztukmistrzów 2016 w Lublinie. Stare Miasto w kolorach tęczy

Już wkrótce ruszy ósma odsłona jednego z najbardziej wyczekiwanych festiwali Lublina. Do miasta zjadą artyści reprezentujący nurt sztuki nowego cyrku. - Carnaval Sztukmistrzów to nie tylko wymiar kulturowy, to przede wszystkim przedsięwzięcie promocyjne dla miasta. Sztuka nowego cyrku przystaje do Lublina tak wyraźnie, że dziś trudno go z nim nie kojarzyć. Takie wydarzenia kreują wizerunek miasta dynamicznego, ciekawego i noszącego miano „miejsca inspiracji” - podkreślał na czwartkowej konferencji prasowej Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

W tym roku cyrkowcy dostaną więcej przestrzeni do zaprezentowania swoich umiejętności. Chodzi m.in. o plac Litewski i plac Po Farze. Na tym drugim stanie też specjalna instalacja, będąca próbą odtworzenia jednego z pierwszych kościołów w Lublinie.

Inaczej wygląda sprawa ze Starym Miastem. Tam artyści cyrkowi pojawią się tylko w wyznaczonych miejscach.

- Powód? Dwa lata temu przeprowadziliśmy sondaże, z których wynikło, że mieszkańcom przeszkadza blokowanie przez artystów ruchu ulicznego. Postanowiliśmy więc, że cyrkowcy znikną na przykład sprzed Trybunału Koronnego, a pojawią się tylko w wyznaczonych miejscach - wyjaśniał w środę Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, organizatora imprezy.

W przestrzeni Starego Miasta oraz przy placu Łokietka pozostaną za to slacklinerzy, którzy swoje taśmy rozwieszą tradycyjnie między najwyższymi budynkami, takimi jak Wieża Trynitarska i archikatedra czy ratusz. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w chodzeniu po linie, ale boją się wysokości, firma Sony przygotuje specjalne okulary, przez które będzie można obejrzeć świat widziany z góry, oczami highlinera.

Przedstawienia, oprócz placu Po Farze i placu Litewskiego, odbywać się będą m.in. przed Centrum Kultury oraz w środku budynku, a także pod pomnikiem Unii Lubelskiej czy w wirydarzu klasztoru Ojców Dominikanów oraz na błoniach pod Zamkiem.

Z okazji 700-lecia miasta, podczas Carnavalu mieszkańcy obejrzą również dwie premierowe projekcje „Miasto, którego nie było” i „Pitagoras 3D”.

Ta pierwsza będzie historią miasta opowiedzianą językiem nowego cyrku. Ma opierać się na legendach i prawdziwych opowieściach związanych z Lublinem. W spektaklu twórcy skupili się głównie na czasach przedwojennych, wykorzystując elementy poezji Franciszki Arnsztajnowej i Józefa Czechowicza.

Carnaval rozpocznie się 27 lipca i potrwa cztery dni, ale już od 23 lipca do miasta będą zjeżdżać artyści z Cyrkiem Podwórkowym, zapowiadającym główne wydarzenia i zachęcającym do aktywnego uczestnictwa w festiwalu.

Cyrk odwiedzi osiem lubelskich dzielnic: Głusk, Felin, Węglin, Czuby, Ponikwodę, Kalinowszczyznę, Tatary i Wieniawę.

Próbny alarm w szpitalu im. Jana Bożego przy ul. Lubartowskiej [ZDJĘCIA]
Dzień Radcy Prawnego w Lublinie. Świętowali na pikniku (ZDJĘCIA)
Wygrana żużlowców Speed Car Motoru Lublin z KSM Krosno (ZDJĘCIA)
Wyniki matury 2017 w woj. lubelskim: Znamy dane ze wszystkich szkół
Atrapa Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Minęła rocznica tego bubla (LIST CZYTELNIKA)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski