Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odebrać spadek po ojcu lub matce? Takie są formalności oraz zasady dziedziczenia bez testamentu. trzeba płacić podatek?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zgodnie z przepisami do dziedziczenia w pierwszej kolejności uprawnione są dzieci zmarłego, a także jego małżonek. Po stwierdzeniu wspólności majątkowej zarówno partner, jak i dzieci dzielą się spadkiem po równi. W wielu uprawnionych należy pamiętać, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą majątku. Należy pamiętać, że od śmierci rodziców osoby, którym przysługuje spadek, mają 6 miesięcy na jego przyjęcie albo odrzucenie.
Zgodnie z przepisami do dziedziczenia w pierwszej kolejności uprawnione są dzieci zmarłego, a także jego małżonek. Po stwierdzeniu wspólności majątkowej zarówno partner, jak i dzieci dzielą się spadkiem po równi. W wielu uprawnionych należy pamiętać, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą majątku. Należy pamiętać, że od śmierci rodziców osoby, którym przysługuje spadek, mają 6 miesięcy na jego przyjęcie albo odrzucenie. tirachardz / Freepik
Przejęcie spadku po rodzicach to najczęściej szybki i prosty proces, jednak nie zawsze. Do rozmaitych komplikacji dochodzi w przypadku niejasnego testamentu, rozwodu małżonków czy sporu spadkobierców. Jak odebrać spadek po rodzicach? Wyjaśniamy.

Spis treści

Testament, czyli ostatnia wola zmarłego

W sprawach spadkowych największą rolę odgrywa testament, czyli ostatnia wola zmarłego. Spadkodawca może w nim przekazać swój majątek dowolnie wybranej osobie, nawet jeśli ta nie jest z nim spokrewniona.

Testament można spisać u notariusza lub samodzielnie, co jest dość proste i może zająć tylko kilka minut. Robiąc to, należy jednak pamiętać, że dokument musi być napisany samodzielnie i w całości pismem ręcznym. Warto też pamiętać o dacie i podpisie.

Testament nie będzie ważny, jeśli spadkodawca spisał go:

 • w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji,
 • pod wpływem groźby,
 • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści.

Warto zatem podkreślić, że spadek po rodzicach w przypadku dziedziczenia testamentowego nie zawsze będzie przysługiwał. Wszystko zależy bowiem od woli spadkobierców.

Spadek po rodzicach. Czym jest dziedziczenie ustawowe?

W Polsce od lat prowadzone są akcje promujące sporządzanie testamentu. Nadal jednak społeczeństwo niechętnie korzysta z tego rozwiązania. Według danych na spisanie ostatniej woli decyduje się jedynie 8 na 100 Polaków, którzy ukończyli 45. rok życia.

Jeśli testament nie został spisany lub okazał się nieważny, majątek spadkodawcy przydzielany jest na podstawie dziedziczenia ustawowego. Zasady tego procesu regulowane są przez Kodeks cywilny.

Zgodnie z przepisami do dziedziczenia w pierwszej kolejności uprawnione są dzieci zmarłego, a także jego małżonek. Po stwierdzeniu wspólności majątkowej zarówno partner, jak i dzieci dzielą się spadkiem po równi. W wielu uprawnionych należy pamiętać, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą majątku. Należy pamiętać, że od śmierci rodziców osoby, którym przysługuje spadek, mają 6 miesięcy na jego przyjęcie albo odrzucenie.

Jak odebrać spadek po ojcu lub matce? Takie są formalności o...

Zgodnie z polskim prawem możemy wyróżnić pięć grup spadkowych, uprawnionych do przejęcia majątku. Kolejność dziedziczenia wygląda zatem następująco:

 • I grupa (małżonek i dzieci) - osoby te dziedziczą w równych częściach, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż jednej czwartej wartości spadku,
 • II grupa (małżonek i rodzice) - jeśli spadkodawca nie miał dzieci, majątek przypada jego małżonkowi oraz rodzicom,
 • III grupa (małżonek i rodzeństwo) - w przypadku, gdy rodzice spadkodawcy nie dożyli momentu otwarcia spadku, ich udział trafia do rodzeństwa,
 • IV grupa (dziadkowie) - jeśli w powyższych grupach nie ma spadkobierców, majątek trafi do dziadków, którzy go dziedziczą w równych częściach,
 • V grupa (pasierbowie) - czasem zdarza się, że spadkodawca nie miał bliskich, wtedy spadek trafia do pasierbów.

W niektórych przypadkach nie udaje się ustalić osób uprawnionych do spadku. Wtedy majątek trafia do gminy, w której mieszkał, a jeśli miejsce zamieszkania jest nieznane, spadek zostaje przekazany Skarbowi Państwa.

Spadek po rodzicach 2023 - zasady dziedziczenia oraz podatek

Przeprowadzanie postępowania spadkowego to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności ustalani są spadkobiercy i skład spadku. Następnie dokonywany jest podział majątku, choć nie zawsze będzie to proste.

W skład spadku mogą wchodzić między innymi:

 • własność rzeczy,
 • udział we współwłasności,
 • prawo pierwokupu,
 • prawo odkupu,
 • użytkowanie wieczyste,
 • prawo do odszkodowania,
 • spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
 • długi spadkowe.

Chcesz wiedzieć, jaki spadek przysługuje dzieciom i czy jest opodatkowany oraz kiedy można przejąć mieszkanie po rodzicach? Zobacz naszą galerię!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak odebrać spadek po ojcu lub matce? Takie są formalności oraz zasady dziedziczenia bez testamentu. trzeba płacić podatek? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski