Jak szybko rozliczyć PIT 36?

Materiał informacyjny e-pity
Składanie deklaracji PIT 36 do Urzędu Skarbowego nie musi być skomplikowanym zadaniem. Rozliczenie PIT 36 nie wymaga pomocy księgowej ani doradcy podatkowego. Rozliczenie PIT 36 i PIT 36L można zrobić samodzielnie za odpowiedniego oprogramowania online. W artykule wyjaśniamy, jak szybko rozliczyć deklarację PIT 36 i dlaczego warto zdecydować się na e-pity.

W dzisiejszych czasach podatnicy mają kilka możliwości rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Zeznanie podatkowe PIT można złożyć w sposób tradycyjny lub przez Internet. Polacy mają obawy, że w czasach licznych zmian w prawie podatkowym, nie nadążą za aktualnymi przepisami. Przykładem jest wprowadzenie "Polskiego Ładu". Początkowo nawet Biura Rachunkowe miały problem z dostosowaniem się do nowych przepisów. Chodziło o to, że miały zbyt mało czasu na przygotowanie się do tak poważnych zmian. Obecnie podatek dochodowy można rozliczyć w prosty sposób. Pomocne są w tym innowacyjne narzędzia do wypełniania rocznych deklaracji podatkowych. PIT 36 online jest programem, który uwzględnia najnowsze przepisy związane z podatkami, dzięki czemu każdy może rozliczyć PIT bez stresu. Już teraz warto zastanowić się, w jaki sposób będzie rozliczany PIT 36 za 2023 rok. Przy okazji można sprawdzić kalkulator działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o kalkulator opodatkowania firmy, to wyliczy on wszystkie obciążenia podatkowe dla osób, które chcą zacząć prowadzić lub już prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Każdy może sprawdzić, jak prezentować się będą niektóre koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Narzędzie może pomóc podjąć decyzję o założeniu firmy lub o jej zamknięciu.

Kogo dotyczy PIT 36?

Formularz PIT 36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy stosowaniu skali podatkowej. Deklaracja PIT 36 jest też odpowiednia w sytuacji, gdy w grę wchodzą działy specjalne produkcji rolnej, najem lub dzierżawa. Z wysokości osiągniętego dochodu w 2023 roku należy rozliczyć się do dnia 30 kwietnia 2024 roku. Jest to ostateczny termin, w którym PIT 36 lub PIT 36L musi wpłynąć do Urzędu Skarbowego. W 2024 roku termin ten przypada na wtorek, więc nie ma mowy o przedłużeniu go o kolejne dni, jak to było w roku poprzednim, gdyż jest to dzień pracujący. Nie można zapomnieć o podatku dochodowym, gdyż mogą grozić za to przykre konsekwencje finansowe. Jeśli Urząd Skarbowy rozpocznie kontrolę, to wychwyci nieprawidłowości. Jeśli jednak kontrola nie będzie miała miejsca, to podatnik zawsze może złożyć do Urzędu Skarbowego czynny żal. Takie pismo może uchronić podatnika przed karą. W najbliższej przyszłości planowane jest, że fiskus przy działalności gospodarczej również będzie przygotowywać wstępne deklaracje PIT 36 (tak, jak to obecnie ma miejsce przy PIT 37). Najprawdopodobniej będzie to już w 2024 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wstępny PIT 36 nie musi uwzględniać wszystkich dochodów, przez co trzeba będzie taką deklarację edytować. Opracowany w ten sposób PIT 36 nie będzie uwzględniać ulg podatkowych, co dla podatnika może nie być korzystne. Plusem jest to, że nikt nie zapomni już o PIT 36, gdyż będzie się zatwierdzać automatycznie. PIT 36 może jednak wymagać składania korekt, jeśli jakiekolwiek istotne dane do obliczania podatku dochodowego zostaną pominięte.

Wypełnianie deklaracji PIT 36

PIT 36, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej) najczęściej ma zastosowanie przy pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy rzetelnie prowadzonej księgowości wypełnienie PIT 36 jest bardzo proste. Natomiast jeśli podatnik zbytnio nie dba o dokumentację księgową, to może mieć dużo więcej pracy. W każdym razie zadanie nie wymaga posiadania wiedzy o podatkach, gdyż e-pity działają w sposób intuicyjny i na każdym kroku pomagają w wypełnianiu PIT-36. Oznacza to, że system zauważy podstawowe błędy i zasygnalizuje o ich występowaniu. Oprogramowanie nie przepuści błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Można też spróbować wypełnić tradycyjny druk PIT 36, przy czym bardzo trzeba uważać na błędy (zwłaszcza w wyliczeniach). W przypadku pomyłki formularz trzeba wypełnić od nowa, co jest dość czasochłonne. Dlatego korzystniejszą metodą jest między innymi PIT 36L online.

Składanie deklaracji PIT

Gdy PIT 36 jest wypełniany przez Internet, to na ogół jest wysyłany w sposób elektroniczny. Podatnik jedynie musi sprawdzić status dokumentu i pobrać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Jest to jedyny dokument, który potwierdza wysłanie deklaracji. Przy standardowych formularzach, trzeba je złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub nadać je listem poleconym, lub za pomocą firmy kurierskiej. W tym przypadku również trzeba zachować dowód nadania przesyłki. Jeśli PIT 36 składany jest online, to nie powinno się z tym czekać do ostatniego dnia, gdyż może dojść do przeciążenia serwerów, przez co dokument może nie być nadany w ustawowym terminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski