Już można – we wtorek zniknęły bariery zagradzające wejście do parku Ludowego. Lublinianie nie mogli z niego korzystać od marca 2019 r. Przebudowa objęła obszar o powierzchni 22 hektarów.
– Ten zielony teren w centrum miasta, dzięki kompleksowo przeprowadzonej rewitalizacji odzyskał dawny blask i na nowo będzie strefą wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców. To park pełen atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek, z nowoczesną infrastrukturą i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Prace wykonał Budimex. Ratusz zapłacił za nie 44 mln zł, z czego 20,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE.
– Park nie tylko powrócił do dawnej świetności, ale pojawiło się w nim wiele nowych atrakcji. Są to: amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, dwa duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness. Znajdują się tu również naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna – wylicza Monika Głazik z biura prasowego rausza.
Park Ludowy skończył trwającą półtora roku przebudowę. Koszt...
W parku pojawiło się 675 nowych drzew, głównie lip i topól. Posadzono 1512 egzemplarzy krzewów m.in. dereni, forsycji, dzikich róż. Parku wzbogacił się o 1250 sadzonek bluszczu, 2 991 bylin oraz 24 105 traw ozdobnych (trzęślice, mietlice, kostrzewy i trzcinniki).
– Dydaktyczny ogród roślin wodnych, który powstał przez poszerzenie ostatniego odcinka rowu melioracyjnego, został obsadzony krajowymi roślinami wodnymi, typowymi dla naszego regionu jak m.in. kosaćce żółte, turzyce, jaskry, żabieńce czy krwawnice – opisuje Głazik.
Zniknął stary amfiteatr. Na jego miejscu został urządzony ogród wodny - również w formie amfiteatru - z naturalnymi zielonymi trybunami i niecką fontanny. Dysze fontanny mają kształt srebrnych kul. Dno zostało wyłożone błękitną kostką mozaikową z przedstawieniami gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy.
Zupełnie nowym elementem jest 45-metrowej długości kładka łącząca brzegi Bystrzycy. Składa się z dwóch poziomów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego rekreacyjno-widokowego. Kładka jest podświetlana na noc. Do oświetlenia i iluminacji wykorzystano łącznie ok. 290mb linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy.
Przy Bystrzycy zbudowano również zejścia do rzeki z podestami oraz przystań kajakową. Oświetlenia parku stanowi 320 aluminiowych latarni. Mają sześć metrów wysokości.
Ścieżki tematyczne
Przy głównej alei zlokalizowano ścieżkę akustyczną z 11 przystankami. – Na każdym z dźwiękowych przystanków zamontowano jeden, dwa a nawet trzy instrumenty muzyczne w skali makro z grubego anodowanego aluminium, różnej wielkości, dochodzące nawet do 2,5 m wysokości. Są to m.in. dzwony rurowe, zestaw trzech kubańskich bębnów, dzwony motyl, dwa różnej wielkości bębny, ksylofon skośny, składający się z 6 tub aerofon, duże dzwony tubowe oraz odwrócone – mówi Głazik.
Powstała te ścieżka filozoficzna. Składa się z 82 wolnostojących mebli granitowych. Umieszczono na nich takie terminy jak : szczodrość, ufność, mądrość, hojność, wiedza, szacunek, szczerość, męstwo, uczynność, serdeczność, dowcip. Te meble można wykorzystywać jako siedziska.
Alejki i ogród wodny
Główna aleja z wejściem od strony ul. Lubelskiego Lipca '80 prowadzi do amfiteatru. Ma reprezentacyjny charakter. – Ze szpalerem latarni oraz okazałym trawnikiem, który wzorem innych miast będzie również służył jako miejsce odpoczynku – zapowiada Głazik.
Powstało ponad 8 km asfaltowych alejek. Wszystkie z nich – oraz wejścia do parku - zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Wyróżniającym się elementem komunikacyjnym w parku jest pętla o długości 2 km, przebiegająca dookoła, która może stanowić zachętę do aktywnego zwiedzania parku. Jej rozpoznanie i śledzenie ma ułatwić wzór w formie powtarzających się wypukłych linii – informuje Głazik.
Place zbaw
Place zabaw wykonano z drewna. W części wschodniej parku – nawierzchnia z piasku, otoczona palisadą – powstała przestrzeń dla dzieci w wieku 1 do 4 lat, obok część dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. Na placu znalazł się domek zabawowy, mini tor przeszkód, bujaki w kształcie: koziołka, ślimaka, żuczka. Ponadto huśtawka, karuzela, kolejka, pociąg drewniany, liczydła i duża wieża z wyciągarką piasku.
Drugi plac zabaw przeznaczony dla dzieci w wieku powyżej 7 lat. Znajduje się w północno-wschodniej części parku (pomiędzy al. Piłsudskiego a główną aleją parkową). Dzieci mogą tam korzystać z konstrukcji do wspinania, huśtawki i trampoliny.
– Na starsze dzieci oraz młodzież czeka również strefa linariów, składająca się z sześciu zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń linowych - dwie równoważnie, trzy różne tory przeszkód oraz piramida wspinaczkowa – dodaje Głazik.
Wybiegi dla psów
W parku powstały trzy wybiegi dla psów. Różnią się wielkością. Największy o powierzchni ponad 1,9 tys. m kw. położony jest w północnej części parku w sąsiedztwie linariów i głównego wejścia od strony al. Piłsudskiego. Jest ogrodzony panelami i żywopłotem. Podzielono go na dwie strefy: dla małych i dużych psów.
Drugi, mniejszy wybieg o pow. 1,2 tys. m kw. znajduje się w południowej części parku, trzeci (pow. 840 m kw) zlokalizowany w zachodniej części parku (w pobliżu ul. Stadionowej i wału rzeki Bystrzycy).
Ławki, kosze, leżaki
W parku zamontowano kilkaset obiektów małej architektury. Na jego terenie znajduje się 150 ławek. Tyle samo jest koszy na śmieci. Wypoczywający mogą korzystać z 24 stolików (w tym 12 z szachownicą), 72 krzeseł, 15 stolików piknikowych, 30 leżaków oraz 7 poidełek z kranem.
Te elementy architektoniczne wykonane są z drewna modrzewiowego i stali nierdzewnej. Przy głównych placach, przy wejściach do parku oraz przy amfiteatrze zamontowano łącznie 66 stojaków na rowery.
W parku zainstalowano 70 budek lęgowych dla sikor, szpaków; 20 budek dla krasek i dudków, 30 dla nietoperzy oraz 30 parkowych „uli” dla dzikich pszczół.
- Lubelski przedsiębiorca oferuje transport w sylwestra... lawetą
- W Lublinie nie jest biało, ale za to kolorowo. Wszędzie są już światełka! Zobacz
- Tłumy w galeriach. Jaka pandemia? Czekają prezenty do kupienia!
- Takie cuda można było kupić na kiermaszu świątecznym w Galerii Piękno Panie! Zobacz
- Nagła śmierć duchownego ze Świdnika. Był autorem popularnego programu telewizyjnego
- Wybuch gazu w domu w Puławach. Odnaleziono ciała dwóch osób
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?