Spis treści
Jak wyglądają zdrowe i zadbane paznokcie?
Paznokcie są zbudowane z białka o nazwie keratyna, a strukturę płytki wspomagają m.in. składniki mineralne. Powstaje ona dzięki komórkom macierzy, natomiast za odżywianie paznokci odpowiada łożysko.
Stan paznokci jest odzwierciedlaniem zdrowia organizmu, a niedobory odżywcze, zwłaszcza witamin i składników mineralnych, skutkują zmianami jej kolorytu lub struktury. Przebarwienia, uszkodzenia i deformacje są także objawem zakażeń, zwłaszcza grzybicy (w takich przypadkach pomoże dermatolog).
Strukturę paznokci osłabiają także niekorzystne czynniki, takie jak kontakt z detergentami i rozpuszczalnikami, długotrwałe działanie wody (np. w rękawiczkach), przesuszenie dłoni, uszkodzenia mechaniczne.
Zdrowe paznokcie powinny być gładkie, twarde, choć elastyczne, pozbawione rowków czy dołków oraz o jednolitym kolorze. Płytka nie powinna kruszyć się ani rozwarstwiać. Typowa szybkość wzrostu to ok. 3,5 mm miesięcznie, choć u niektórych osób płytka może wydłużać się nawet o kilka milimetrów tygodniowo.
Jeśli paznokcie nie wykazują oznak zdrowia, są osłabione i rosną wolno, warto wspomóc je za pomocą odpowiedniej pielęgnacji.
Zadbaj o swoje paznokcie
kup najtaniej

Cztery Pory Roku Zmywacz do Paznokci Bez Acetonu z Olejem z Pestek...
kup najtaniej

SEMILAC Zestaw startowy do stylizacji paznokci Love Me (11 elementów)
Na czym polega prawidłowa pielęgnacja paznokci?
Pielęgnacja paznokci polega przede wszystkim na ich regularnym, a przy tym prawidłowym skracaniu, a także nawilżaniu i odżywianiu. W przypadku zdrowych paznokci wystarczy smarować je kilka razy dziennie kremem do rąk.
Istnieje wiele sposobów i przyrządów do obcinania i piłowania płytki paznokciowej, nie wszystkie z nich są równie polecane.
Paznokcie rąk, jak i stóp, najlepiej skracać ostrym obcinaczem, który w przeciwieństwie do nożyczek do paznokci nie sprzyja rozwarstwianiu się płytki paznokciowej. Nożyczki przydadzą się jednak do wyrównywania płytki, zwłaszcza przy bocznych stronach krawędzi.
Za lepsze od przycinania bywa uważane piłowanie paznokci, jednak jest to metoda wymagająca zdecydowanie większych nakładów czasu (pilników lepiej więc używać częściej niż co kilka dni), dobrej jakości akcesoriów i prawidłowej techniki.
Jaki pilnik do paznokci?
Pilniki i polerki do paznokci to akcesoria przydatne zwłaszcza do wyrównywania wolnego brzegu płytki paznokcia i nadawania połysku płytce paznokciowej.
Powierzchnie ścierne w pilnikach i polerkach mają różną ziarnistość, dzięki czemu nadają się do różnych celów oraz rodzajów paznokci – gruboziarniste do twardych i grubych, średnie – do normalnych, drobne – do kruchych i osłabionych.
Dostępne są pilniki wykonane z metalu, których obecnie się nie poleca, ponieważ powodują mikrouszkodzenia płytki i osłabiają jej brzeg, a także papierowe i szklane. Te ostatnie są dla paznokci najbardziej delikatne, ale zwykle mają bardzo drobnoziarnistą strukturę.
Najbardziej popularne są pilniki papierowe, który mają prosty lub wygięty kształt (typ banan), a także łódki (księżyca), natomiast strona ścierna na tym w postaci bloku jest tylko uzupełnieniem zestawu drobnoziarnistych polerek.
By unikać niszczenia płytki, warto używać mniej „ostrych” pilników (o mniejszej ziarnistości) i prowadzić je krótkimi, powtarzanymi ruchami od boków brzegów do środka, zarówno od prawej, jak i lewej strony.
Wysokiej jakości pilniczki i polerki do paznokci
kup teraz

Pilnik zebra łódka 100/150 NEONAIL
Pilnik zebra łódka 100/150 NEONAIL Pilnik posiada …
kup teraz

Pilnik szary łódka 100/180 NEONAIL
Pilnik szary łódka 100/180 NEONAIL Dwustronny, pro…
kup teraz

Pilnik szary prosty 100/180 NEONAIL
Pilnik szary prosty 100/180 NEONAIL Pilnik dwustro…
kup teraz

Pilnik szary banan 100/180 NEONAIL
Pilnik szary banan 100/180 NEONAIL Pilnik posiada …
kup teraz

Polerki do paznokci 6 szt.
Polerki do paznokci 6 szt. Dwustronna, miękka pole…
kup teraz

Polerka łódka 100/180 - różowa
Polerka łódka 100/180 - różowa Dwustronna drobnozi…
kup teraz

Polerka łódka 100/180 - fioletowa
Polerka łódka 100/180 - fioletowa Dwustronna drobn…
kup teraz

Polerka 6-stronna różowa
Polerka 6-stronna różowa Polerka owalna 6-stronna,…
kup teraz

Polerka łódka 100/180 - szara
Polerka łódka 100/180 - szara Dwustronna drobnozia…
kup teraz

Czterostronny blok polerski - biały
Czterostronny blok polerski - biały Czterostronny,…
Jak zapuszczać paznokcie? Te metody sprawią, że będą rosły szybciej
Gdy paznokcie są słabe i trudno je zapuścić, warto sięgnąć po odżywki do paznokci. Stosowane preparaty powinny zapewnić jednak przede wszystkim nawilżenie płytki, łożyska i wałów paznokciowych. Jeśli więc są to produkty olejowe, warto nakładać na preparat nawilżający, chociażby zwykły krem do rąk.
Odżywczy olejek do paznokci sprawdzi się do zabiegów na ciepło, choć w tej roli sprawdzi się także olejek rycynowy lub oliwa z oliwek, również z dodatkiem soku z cytryny, w której warto moczyć paznokcie przez ok. 15 minut 1-2 razy w tygodniu.
Jeżeli płytki są bardzo miękkie i słabe, są podatne na pękanie i rozdzielanie się, ich zapuszczanie i odrost uszkodzonych fragmentów może ułatwić utwardzacz do paznokci. Warto jednak stosować go krótkoterminowo, gdyż produkt taki ma zwykle postać lakieru, a przez to w składzie związki osłabiające płytkę.
Wygląd paznokcia poprawia też tzw. manicure japoński, w ramach którego stosuje się pastę i puder zawierający substancje poprawiające
Dbaj o swoje paznokcie
kup teraz

Nożyczki do skórek i szablonów - zaokrąglone
Nożyczki do skórek i szablonów - zaokrąglone Chces…
kup teraz

Cążki do skórek z zapięciem 5 mm
Cążki do skórek z zapięciem 5 mm Szukasz praktyczn…
kup teraz

Pusher - kopytko metalowe 03
Pusher - kopytko metalowe 03 Szukasz niezawodnego …
kup teraz

Pusher - kopytko metalowe 01
Pusher - kopytko metalowe 01 Kopytko metalowe służ…
kup teraz

Pusher - kopytko metalowe 02
Pusher - kopytko metalowe 02 Kopytko metalowe służ…
Co powinna zawierać dieta dla mocnych paznokci?
Zdrowa skóra i paznokcie wymagają zbilansowanej diety. Powinna zapewniać odpowiednie ilości białka, a najlepiej być też wzbogacona w odżywcze produkty, których składniki wzmacniają paznokcie. Należą do nich zwłaszcza orzechy i pestki, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce, zarodki pszenne czy drożdże nieaktywne.
Piękna skóra i włosy!
kup teraz

Hanoju, suplement diety Astaksantyna 135mg + witamina c 500mg, 90...
Hanoju, suplement diety Astaksantyna 135mg + witam…
kup teraz

Hanoju, suplement diety Karczoch + ostropest, 90 kapsułek
Hanoju, suplement diety Karczoch + ostropest, 90 k…
kup najtaniej

Lapis - Diabelski Kamyk do usuwania brodawek (kurzajek) sztyft 1 g
kup teraz

Life Extension, Melatonina 3 Mg, 60 kapsułek
Life Extension, Melatonina 3 Mg, 60 kapsułek
Gdy zły stan paznokci prosi się o kurację odżywczą, warto wybrać dobrej jakości suplement na skórę, włosy i paznokcie, który ma w składzie najskuteczniejsze składniki:
- Witaminy B kompleks – witaminy z grupy B mają kluczowy wpływ na wygląd i regenerację tkanek skóry, do których należy też keratyna paznokcia. Ich działanie uzupełnia się nawzajem, dlatego dla zdrowych płytek potrzebny jest ich zestaw. Najważniejsze to jednak B1 (tiamina), ryboflawina (B2, kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6) i kwas foliowy (B9), choć również B12, gdyż jest niezbędna w przemianach żelaza.
- Biotyna, czyli witamina H – grubość i twardość paznokci może zwiększyć już dawka 2,5 mg tego związku dziennie.
- Witaminy A i E – z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach dla zdrowia skóry niezbędne są zwłaszcza związki retinolu i tokoferolu.
- Związki mineralne – dla mocnych paznokci kluczowy są szczególnie wapń, cynk, żelazo, krzem i selen.
- Wyciąg ze skrzypu polnego, bambusa, pokrzywy – sproszkowane ekstrakty są źródłem wzmacniającej paznokcie krzemionki.
- Siarka organiczna, np. metylosulfonylometan (MSM) – związek ten jest deficytowym w organizmie budulcem białek skóry i stawów, a suplementy z nim wspomagają syntezę kolagenu.
- Hydrolizowany kolagen – również zapewni związki siarkowe do budowy płytki paznokciowej. Są nimi również dodawane jako samodzielne składniki aminokwasy: cysteina i metionina.
Co ze stylizacją paznokci przy ich zapuszczaniu?
Paznokcie osłabiają zabiegi takie jak samodzielne malowanie i manicure w salonie, np. hybrydowy i żelowy. Dlatego warto robić przerwy w stosowaniu lakierów, by paznokcie mogły się zregenerować.
Warto zadbać o to, by produkty do stylizacji paznokci były jak najbardziej naturalne i postawić na te, które pozbawione są niepożądanych składników, co jest zadeklarowane na etykiecie, a nawet nazwie. Do najbardziej niekorzystnych składników lakierów należą toluen, formaldehyd i ftalan dibutylu (DBP), choć niektórzy producenci usuwają nawet trzynaście substancji.
Do usuwania z płytki lakieru do paznokci warto używać zmywaczy bez acetonu, a najlepiej także bez octanu etylu lub butylu, które również mają silne działanie odtłuszczające. Najdelikatniejsze są płatki nasączone węglanem propylenu (propylene carbonate), który jest uznany za bezpieczny rozpuszczalnik kosmetyczny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak dziś wygląda Halina Kowalska ZDJĘCIA. Urodzona koło Łodzi aktorka prosi o pomoc
- Sukces. Pierwsza Polka w amerykańskim Idolu! Kim jest Karolina?
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Nastolatki godzinami pastwiły się nad koleżanką. Ofiara cudem przeżyła
Kaliszanka Roku