MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie obłożenie w hotelach na majówkę 2024? „Hotelarze oceniają, że długi weekend majowy zapowiada się optymistycznie”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Hotelarstwo w Polsce z optymistycznymi prognozami na majówkę 2024. Pomimo wyzwań związanych z pandemią, sektor hotelarski powoli wraca do formy. Wyniki ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego pokazują, że ponad połowa hoteli zgłasza już 50-proc. obłożenie, w tym z frekwencją powyżej 70 proc. jest niemal co czwarty hotel.

Spis treści

Ponad połowa obiektów (54 proc.) jest już zapełniona w ponad 50 proc.
Wyniki badań prognozy na majówkę 2024 są o kilkanaście pp. lepsze niż w analogicznym okresie rok temu. Według Izby wskazuje to na powolną, ale poprawę w wydłużaniu okienka rezerwacyjnego. Unsplash/ Albert Vincent Wu

Majówka 2024. Hotelarstwo w Polsce na plusie

Według comiesięcznej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), hotelarze w Polsce mają powody do optymizmu. Nadchodząca majówka zapowiada się obiecująco, z ponad połową obiektów hotelarskich zgłaszających już 50-proc. obłożenie. Dodatkowo, okres Świąt Wielkanocnych był oceniany przez hotelarzy jako bardzo udany.

Jak podano w komunikacie IGHP, „hotelarze oceniają okres Świąt Wielkanocnych jako udany, równie optymistycznie zapowiada się majówka." Wyniki ankiety na majówkę 2024 są o kilkanaście punktów procentowych lepsze niż w analogicznym okresie rok temu. Według Izby, wskazuje to na powolną, ale zdecydowaną poprawę w wydłużaniu okienka rezerwacyjnego.

W jakich hotelach największe obłożenie?

Ankieta IGHP pokazała, że 30 proc. hoteli uczestniczących w ankiecie posiada obłożenie poniżej 30 proc. Dodatkowo, 19 proc. obiektów nie sprzedaje oferty specjalnej w tym okresie.

– Hotele wypełnione więcej niż w połowie jest 32 proc. Hotele biznesowe, podobnie jak w czasie Świąt, wypadają wyraźnie gorzej niż wypoczynkowe. 45 proc. nie sprzedaje oferty, a obłożenie poniżej 30 proc. notuje 38 proc. obiektów. W hotelach wypoczynkowych tylko 4 proc. nie sprzedaje oferty, a 15 proc. posiada aktualnie obłożenie poniżej 30 proc. – wskazano.

Jednocześnie ponad połowa obiektów (54 proc.) jest już zapełniona w ponad 50 proc., w tym z frekwencją powyżej 70 proc. jest 23 proc. hoteli – zauważono w ankiecie IGHP.

Sytuacja hoteli biznesowych i wypoczynkowych w marcu 2024

Zgodnie z informacją IGHP wyniki marca były na poziomie poprzedniego miesiąca i nadal (podobnie jak w styczniu i lutym) słabsze od uzyskanych w marcu ubiegłego roku.

– Hoteli z frekwencją poniżej 30 proc. było 16 proc. (2 pp. mniej niż w lutym), a obłożenie powyżej 50 proc. zanotowało 46 proc. (tyle samo co w lutym), w tym 17 proc. obiektów powyżej 70 proc. (3 pp. lepiej niż miesiąc temu) – podano.

Nastąpiła jednak zmiana w podziale na hotele biznesowe i wypoczynkowe. Hotele biznesowe utrzymały lub poprawiły obłożenie w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Natomiast obiekty wypoczynkowe straciły na frekwencji w efekcie braku gości korzystających z ferii zimowych przez cały luty. „Wśród hoteli biznesowych blisko połowa (49 proc.) uzyskała obłożenie powyżej 50 proc., w tym 17 proc. powyżej 70 proc. To wyniki lepsze niż w lutym o 7 pp. Frekwencji 30 proc. nie osiągnęło 15 proc. hoteli. Natomiast wśród obiektów wypoczynkowych obłożenie było wyraźnie niższe niż miesiąc temu: tylko 35 proc. przekroczyło frekwencję 50 proc. (spadek o 13 pp. do poprzedniego miesiąca), w tym 19 proc. z obłożeniem powyżej 70 proc. Frekwencję poniżej 30 proc. zanotowało 15 proc. hoteli."

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie obłożenie w hotelach na majówkę 2024? „Hotelarze oceniają, że długi weekend majowy zapowiada się optymistycznie” - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski